Bloom Download App
Ostřice japonská 'Evergold'
+
Mšice

Ostřice japonská 'Evergold' s Mšice? Vzácné, ale léčitelné

Carex oshimensis 'Evergold'

Náchylnost: Nízká Závažnost: Střední Náročnost: Snadná

Mšice na Ostřice japonská 'Evergold': Co je třeba vědět?

Mšice na Ostřice japonská 'Evergold' (Carex oshimensis 'Evergold') je škůdce stav se střední závažností. Ostřice japonská 'Evergold' má nízká náchylnost k této chorobě. Mšice jsou drobní, měkce tělnatí, hruškoidní hmyzí škůdci (délka 1,5 až 3 mm), kteří se živí sáním mízy bohaté na živiny z rostlin. Rozmnožují se rychle a mohou rostliny rychle oslabit, způsobovat def...

Ostřice japonská 'Evergold' je rostlina se snadná péčí. Zotavení z Mšice trvá přibližně 14 dní při správné léčbě. Jako pokojová rostlina zajistěte dobré větrání pro pomoc při zotavení.

Na rozdíl od většiny rostlin má Ostřice japonská 'Evergold' přirozenou odolnost vůči Mšice. Nejlépe se léčí preventivními opatřeními spíše než reaktivní léčbou. Na rozdíl od houbových chorob Mšice na Ostřice japonská 'Evergold' rychle reaguje na integrované řízení škůdců.

🔍 Jak vypadá Mšice na Ostřice japonská 'Evergold'?

  • Na listech, stoncích nebo květech jsou viditelní drobní hruškoidní hmyzí škůdci
  • Shluky měkce tělnatých hmyzích škůdců v různých barvách (zelená, černá, červená, žlutá)
  • Stočené, deformované nebo žloutnoucí listy
  • Zakrnělý nebo deformovaný nový přírůstek
  • Lepkavé usazeniny medovice na površích rostlin
  • Černá plíseň rostoucí na usazeninách medovice
  • Přítomnost mravenců chovajících mšice
  • Vadnutí nebo oslabení rostlin přes dostatečnou zálivku

Co způsobuje Mšice na Ostřice japonská 'Evergold'?

  • Rychlé rozmnožování – samičky rodí živá mláďata bez páření
  • Okřídlené mšice migrují z napadených rostlin na zdravé
  • Stresované rostliny s měkkým, šťavnatým přírůstkem jsou atraktivnější
  • Přehnojení podporuje jemný přírůstek, který mšice preferují
  • Nedostatek přirozených predátorů (slunéčka sedmitečná, zlatoočky, parazitoické vosy)
  • Špatná cirkulace vzduchu a přeplněné podmínky pěstování
  • Zavlečení napadených rostlin nebo kontaminované půdy

💊 Jak léčit Mšice na Ostřice japonská 'Evergold'?

TLDR: Léčte Mšice na Ostřice japonská 'Evergold' rychlou léčbou (~7 dní) nebo organickou léčbou (~14 dní). Ostřice japonská 'Evergold' má nízká náchylnost k této chorobě.

Rychlá řešení

1

Krok 1

Ihned postříkejte postižené rostliny silným vodním proudem, abyste smyli mšice

2

Krok 2

Aplikujte insekticidní mýdlo ve spreji, připravené k použití, na všechny viditelné mšice

3

Krok 3

Odštípněte a zničte silně napadené vrcholky výhonků

4

Krok 4

Opakujte postřik mýdlem každé 2–3 dny, dokud mšice nezmizí

🌿

Organická léčba

1

Krok 1

Postříkejte rostliny silným proudem vody, abyste fyzicky odstranili mšice

2

Krok 2

Aplikujte postřik insekticidním mýdlem (1 polévková lžíce tekutého mýdla na 1 litr vody)

3

Krok 3

Vypusťte užitečný hmyz, jako jsou slunéčka sedmitečná (sežerou až 50 mšic za den) nebo zlatoočky

4

Krok 4

Aplikujte neem olej jako přírodní repelent a ochranný prostředek

5

Krok 5

Odstraňte silně napadené výhonky a zničte je

6

Krok 6

Pravidelně sledujte rostliny a opakujte ošetření každých 5–7 dní

🛡️ Jak předejít Mšice na Ostřice japonská 'Evergold'?

TLDR: Předcházejte Mšice na Ostřice japonská 'Evergold' pomocí 8 základních preventivních opatření.

  • Pravidelně kontrolujte rostliny (alespoň dvakrát týdně), abyste odhalili počáteční napadení
  • Udržujte silné a zdravé rostliny s vhodným osvětlením, zálivkou a výživou
  • Vyhněte se přehnojování, které podporuje měkký přírůstek, který mšice milují
  • Podporujte přirozené predátory, jako jsou slunéčka sedmitečná, zlatoočky a parazitoické vosy
  • Nové rostliny před zavedením do zahrady karanténně izolujte na 1–2 týdny
  • Používejte reflexní mulče, které odrazují mšice od přistání
  • Odstraňujte plevelné rostliny, které mohou skrývat populace mšic
  • Zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu mezi rostlinami

🌱 Jak pečovat o Ostřice japonská 'Evergold', aby se předešlo Mšice?

💧 Jak zalévat

V teplejším období zalévejte každých 5–7 dní a nechte horní třetinu substrátu mezi zálivkami mírně proschnout. V zimě omezte zálivku na jednou za 10–14 dní. Vyhněte se dlouhodobému přemokření, které může způsobit hnilobu kořenů. U květináčů zajistěte, aby přebytečná voda mohla volně odtékat dnem.

☀️ Osvětlení

Preferuje polostín až rozptýlené světlo – ideální je umístění u oken orientovaných na sever nebo východ, případně venkovní stanoviště s ranním sluncem. Vyhněte se intenzivnímu přímému slunci, zejména v létě, protože by mohlo popálit jemné listy. V chladnějším a oblačném podnebí snese i více přímého slunce bez poškození.

🪴 Ideální substrát

Sázejte do dobře propustného a úrodného substrátu bohatého na organickou hmotu. Ideální pH se pohybuje mezi 5,5 a 7,0 (mírně kyselé až neutrální). Lze ji pěstovat v jílovitých, hlinitých i písčitých půdách, pokud u kořenů nestojí voda. Pro zlepšení drenáže v květináčích přimíchejte do substrátu perlit nebo hrubý písek.

Často kladené otázky

Může Mšice zahubit mou rostlinu Ostřice japonská 'Evergold'?
Možná, pokud se neléčí, může Mšice způsobit Ostřice japonská 'Evergold' značné poškození. Klíčové je včasné odhalení a léčba.
Jak dlouho trvá, než se Ostřice japonská 'Evergold' zotaví z Mšice?
Při správné léčbě trvá zotavení přibližně 14 dní. Bez léčby může trvat výrazně déle.
Je Mšice nakažlivá pro ostatní rostliny blízko Ostřice japonská 'Evergold'?
Ano, Mšice se může šířit na okolní rostliny. Okamžitě izolujte postiženou Ostřice japonská 'Evergold'.
Zobrazit více: Ostřice japonská 'Evergold' → Zobrazit více: Mšice →

Zdroje a reference