Bloom Download App
Sporýš tuhý
+
Šedá plíseň (Botrytióza)

Sporýš tuhý s Šedá plíseň (Botrytióza)? Vzácné, ale léčitelné

Verbena rigida

Náchylnost: Nízká Závažnost: Vysoká Náročnost: Snadná

Šedá plíseň (Botrytióza) na Sporýš tuhý: Co je třeba vědět?

Šedá plíseň (Botrytióza) na Sporýš tuhý (Verbena rigida) je houbová stav se vysoká závažností. Sporýš tuhý má nízká náchylnost k této chorobě. Šedá plíseň, způsobená houbou Botrytis cinerea, patří mezi nejrozšířenější houbové choroby rostlin. Napadá více než 200 druhů rostlin, včetně okrasných rostlin, zeleniny, ovoce a pokojových rostlin. C...

Sporýš tuhý je rostlina se snadná péčí. Zotavení z Šedá plíseň (Botrytióza) trvá přibližně 14 dní při správné léčbě.

Na rozdíl od většiny rostlin má Sporýš tuhý přirozenou odolnost vůči Šedá plíseň (Botrytióza). Nejlépe se léčí preventivními opatřeními spíše než reaktivní léčbou. Na rozdíl od bakteriálních infekcí lze Šedá plíseň (Botrytióza) na Sporýš tuhý zvládnout organickými fungicidy.

🔍 Jak vypadá Šedá plíseň (Botrytióza) na Sporýš tuhý?

  • Šedavé, měkké a mazlavé skvrny na listech, stoncích a květech
  • Šedý chmýřitý povlak houbových spor, zejména při vysoké vlhkosti
  • Hnědé až šedé okrouhlé skvrny na listech a okvětních lístcích
  • Scvrklé a shnilé plody nebo části rostlin
  • Černá, kamenitá sklerócia pod shnilými částmi
  • Vodnaté léze, které se rychle rozrůstají
  • Vadnutí a rozpad postižených tkání

Co způsobuje Šedá plíseň (Botrytióza) na Sporýš tuhý?

  • Vysoká vlhkost (nad 85 %) v kombinaci s mírnými teplotami (18–23 °C)
  • Špatná cirkulace vzduchu kolem rostlin
  • Přezalévání nebo stojící voda na listoví
  • Husté výsadby s nedostatečným rozestupem
  • Poškozené nebo stresem oslabené rostlinné tkáně
  • Neodstraněné zvadlé květy a listy
  • Podmínky se slabým osvětlením

💊 Jak léčit Šedá plíseň (Botrytióza) na Sporýš tuhý?

TLDR: Léčte Šedá plíseň (Botrytióza) na Sporýš tuhý rychlou léčbou (~7 dní) nebo organickou léčbou (~14 dní). Sporýš tuhý má nízká náchylnost k této chorobě.

Rychlá řešení

1

Odstraňte a zlikvidujte všechny viditelně nakažené části

Odstraňte a zlikvidujte všechny viditelně nakažené části

2

Izolujte rostlinu od ostatních zdravých rostlin

Izolujte rostlinu od ostatních zdravých rostlin

3

Aplikujte chemický fungicid (Kaptan nebo Chlorothalonil) podle návodu

Aplikujte chemický fungicid (Kaptan nebo Chlorothalonil) podle návodu

4

Opakujte aplikaci fungicidu

Opakujte aplikaci fungicidu

5

Třetí aplikace fungicidu

Třetí aplikace fungicidu

6

Zhodnoťte zlepšení a v případě potřeby pokračujte

Zhodnoťte zlepšení a v případě potřeby pokračujte

🌿

Organická léčba

1

Odstraňte všechny nakažené části čistými nůžkami a zlikvidujte v plastovém sáčku

Odstraňte všechny nakažené části čistými nůžkami a zlikvidujte v plastovém sáčku

2

Zlepšete větrání a snižte hustotu výsadby

Zlepšete větrání a snižte hustotu výsadby

3

Aplikujte postřik jedlou sodou (1 polévková lžíce na 1 litr vody) na celou rostlinu

Aplikujte postřik jedlou sodou (1 polévková lžíce na 1 litr vody) na celou rostlinu

4

Aplikujte neemový olej na listoví (ráno nebo pozdě odpoledne)

Aplikujte neemový olej na listoví (ráno nebo pozdě odpoledne)

5

Opakujte postřik jedlou sodou

Opakujte postřik jedlou sodou

6

Aplikujte Bacillus subtilis jako biofungicid

Aplikujte Bacillus subtilis jako biofungicid

7

Proveďte úplnou kontrolu a odstraňte nové skvrny

Proveďte úplnou kontrolu a odstraňte nové skvrny

8

Závěrečné zhodnocení a preventivní údržba

Závěrečné zhodnocení a preventivní údržba

🛡️ Jak předejít Šedá plíseň (Botrytióza) na Sporýš tuhý?

TLDR: Předcházejte Šedá plíseň (Botrytióza) na Sporýš tuhý pomocí 8 základních preventivních opatření.

  • Zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu dostatečným rozestupem rostlin
  • Vyhněte se zálivce shora; používejte kapkové zavlažování nebo zalévejte u pat rostlin
  • Okamžitě odstraňujte zvadlé květy a opadlé listy
  • Zalévejte ráno, aby se listoví přes den stačilo oschnout
  • Používejte mulč, aby se spory z půdy nestříkaly na rostliny
  • Udržujte relativní vlhkost vzduchu pod 85 %
  • Zlepšete větrání ve sklenících a interiérech
  • Vyhněte se nadměrnému hnojení dusíkem

🌱 Jak pečovat o Sporýš tuhý, aby se předešlo Šedá plíseň (Botrytióza)?

💧 Jak zalévat

Během vegetačního období zalévejte vydatně jednou týdně; po zakořenění snáší Verbena rigida sucho dobře a preferuje mezi zálivkami vyschnout. Vyhněte se přemokřené a špatně odvodněné půdě, která podporuje hnilobu kořenů.

☀️ Osvětlení

Dopřejte jí alespoň 6 hodin přímého slunce denně. Plné slunce zajišťuje hustší kvetení a pevnější listy; polostín způsobuje vytáhlý růst a méně květů.

🪴 Ideální substrát

Přizpůsobí se písčitým, hlinitým, jílovitým nebo vápenitým půdám, pokud jsou dobře propustné. Snažte se o neutrální až mírně zásadité pH; těžká a zamokřená půda je jejím hlavním nepřítelem.

Často kladené otázky

Může Šedá plíseň (Botrytióza) zahubit mou rostlinu Sporýš tuhý?
Ano, bez léčby může být Šedá plíseň (Botrytióza) pro Sporýš tuhý smrtelná. Klíčové je včasné odhalení a léčba.
Jak dlouho trvá, než se Sporýš tuhý zotaví z Šedá plíseň (Botrytióza)?
Při správné léčbě trvá zotavení přibližně 14 dní. Bez léčby může trvat výrazně déle.
Je Šedá plíseň (Botrytióza) nakažlivá pro ostatní rostliny blízko Sporýš tuhý?
Ano, Šedá plíseň (Botrytióza) se může šířit na okolní rostliny. Okamžitě izolujte postiženou Sporýš tuhý.
Zobrazit více: Sporýš tuhý → Zobrazit více: Šedá plíseň (Botrytióza) →

Zdroje a reference