Bloom Download App
Javor babyka
+
Housenky

Javor babyka s Housenky: Prevence a léčba

Acer campestre

Závažnost: Vysoká Náročnost: Snadná

Housenky na Javor babyka: Co je třeba vědět?

Housenky na Javor babyka (Acer campestre) je škůdce stav se vysoká závažností. Housenky jsou larválním stádiem motýlů a můr, které nenasytně požírají listy, stonky, květy a plody rostlin. Mezi běžné druhy patří můra zelná, lišaj rajčatový, můra armádní a můra ozimá. Tito škůdci...

Javor babyka je rostlina se snadná péčí. Zotavení z Housenky trvá přibližně 21 dní při správné léčbě.

Na rozdíl od houbových chorob Housenky na Javor babyka rychle reaguje na integrované řízení škůdců.

🔍 Jak vypadá Housenky na Javor babyka?

  • Nepravidelné otvory a roztřepené okraje na listech
  • Velké části listové plochy zcela ohlodány
  • Tmavé válcovité exkrementy (trus) na listech a půdě
  • Viditelné housenky různých velikostí na povrchu rostlin
  • Skeletizované listy, na nichž zůstaly pouze žilky
  • Otvory vyvrtané v plodech, zelenině a květech
  • Defoliace začínající od okrajů listů
  • Zakrněný růst rostlin způsobený intenzivním žírem
  • Přítomnost bílých zámotek nebo kukel na rostlinách

Co způsobuje Housenky na Javor babyka?

  • Dospělí motýli a můry kladou vajíčka na hostitelské rostliny
  • Vajíčka se líhnou v hladové larvy hledající potravu
  • Teplé počasí urychluje rozmnožovací cykly
  • Nedostatečná hygiena zahrady umožňuje přezimování kukel
  • Nedostatek přirozených predátorů v zahradním ekosystému
  • Hustý porost ztěžuje odhalení škůdců
  • Zavlečení prostřednictvím infikovaných přesazovaných rostlin
  • Blízké plevele sloužící jako alternativní hostitelské rostliny

💊 Jak léčit Housenky na Javor babyka?

TLDR: Léčte Housenky na Javor babyka rychlou léčbou (~11 dní) nebo organickou léčbou (~21 dní). Javor babyka má střední náchylnost k této chorobě.

Rychlá řešení

1

Krok 1

Okamžitě ručně odstraňte všechny viditelné housenky a zničte je v mýdlové vodě

2

Krok 2

Připravte nouzový postřik: 2 polévkové lžíce saponátu + 1 litr vody

3

Krok 3

Přidejte 1 čajovou lžičku kajenského pepře nebo pálivé omáčky do mýdlového roztoku jako dodatečný odpuzovač

4

Krok 4

Postříkejte roztok přímo na housenky a všechny listové plochy

5

Krok 5

Silným proudem vody z hadice fyzicky splazte housenky z rostlin

6

Krok 6

Odstraňte silně poškozené listy a části rostlin, aby se odstranily úkryty

7

Krok 7

Opakujte mýdlový postřik každé 2–3 dny po dobu jednoho týdne

8

Krok 8

Sledujte rostliny dvakrát denně a okamžitě odstraňujte všechny nové housenky

🌿

Organická léčba

1

Krok 1

Kontrolujte rostliny brzy ráno nebo za soumraku, kdy jsou housenky nejaktivnější a nejlépe viditelné

2

Krok 2

Housenky sbírejte ručně v rukavicích a vkládejte je do nádoby s mýdlovou vodou

3

Krok 3

Zkontrolujte spodní strany listů a stonky na výskyt vajíček (malé shluky bílých nebo žlutých kuliček) a rozdrtěte je

4

Krok 4

Připravte roztok Bacillus thuringiensis (Bt): 1–2 polévkové lžíce na 4 litry vody do rozprašovače

5

Krok 5

Důkladně postříkejte roztokem Bt veškeré listí, zejména spodní strany listů, kde se housenky skrývají

6

Krok 6

Aplikujte Bt pozdě odpoledne nebo večer, kdy housenky aktivně žerou, pro nejlepší výsledky

7

Krok 7

Opakujte aplikaci Bt každých 5–7 dní nebo bezprostředně po dešti

8

Krok 8

Přiveďte prospěšný hmyz: vypusťte slunéčka sedmitečná (1 500 kusů na 93 m²), zlatoočky nebo parazitické vosy

9

Krok 9

Podporujte přirozené predátory výsadbou nektarnatých květin (řebříček, kopr, fenykl) v okolí

10

Krok 10

Instalujte krmítka a zdroje vody, abyste přilákali ptáky živící se hmyzem

11

Krok 11

Aplikujte křemelinu kolem základů rostlin jako fyzickou bariéru

12

Krok 12

Pokračujte v monitorování a ručním odstraňování po dobu 3–4 týdnů, dokud se neobjeví žádné nové housenky

🛡️ Jak předejít Housenky na Javor babyka?

TLDR: Předcházejte Housenky na Javor babyka pomocí 9 základních preventivních opatření.

  • Pravidelně kontrolujte rostliny, zejména spodní strany listů, na výskyt vajíček a mladých larev
  • Odstraňujte vajíčka a malé housenky ručně, dříve než se populace rozroste
  • Používejte netkanou textilii (agrovlákno) k zabránění dospělým motýlům a můrám v kladení vajíček
  • Udržujte pestré osázení zahrady, aby přitahovalo prospěšné predátory
  • Sázejte aromatické byliny (rozmarýn, šalvěj, tymián) jako doprovodné rostliny odpuzující můry
  • Udržujte zahradu bez rostlinných zbytků a plevelů, kde se ukrývají kukly
  • Každoročně střídejte umístění plodin, aby se přerušily cykly škůdců
  • Přilákte ptáky zajištěním zdrojů vody a hnízdišť
  • Na podzim přepracujte půdu, aby byly kukly přezimujících škůdců vystaveny predátorům a mrazu

🌱 Jak pečovat o Javor babyka, aby se předešlo Housenky?

💧 Jak zalévat

Nově vysazené javory zalévejte v prvním roce důkladně jednou týdně. Jakmile se strom uchytí, je odolný vůči suchu a vystačí si se srážkami, s výjimkou dlouhotrvajícího sucha, kdy se doporučuje zálivka každé dva týdny.

☀️ Osvětlení

Babyka prospívá na plném slunci až v mírném polostínu a vyžaduje alespoň 4–6 hodin přímého slunečního světla denně. Snáší stín lépe než mnoho jiných javorů a může růst v podmínkách lesních okrajů.

🪴 Ideální substrát

Javor babyka je přizpůsobivý a roste v písčitých, hlinitých i jílovitých typech půd. Preferuje neutrální až mírně zásaditou půdu (pH 6,0–8,0) a obzvláště dobře se mu daří ve vápenité humózní půdě s dobrou drenáží. Vyvarujte se stojaté vody u kořenů.

Často kladené otázky

Může Housenky zahubit mou rostlinu Javor babyka?
Ano, bez léčby může být Housenky pro Javor babyka smrtelná. Klíčové je včasné odhalení a léčba.
Jak dlouho trvá, než se Javor babyka zotaví z Housenky?
Při správné léčbě trvá zotavení přibližně 21 dní. Bez léčby může trvat výrazně déle.
Je Housenky nakažlivá pro ostatní rostliny blízko Javor babyka?
Ano, Housenky se může šířit na okolní rostliny. Okamžitě izolujte postiženou Javor babyka.
Zobrazit více: Javor babyka → Zobrazit více: Housenky →

Zdroje a reference