Bloom Download App
Sléz lesní
+
Skvrnitost listů

Sléz lesní s Skvrnitost listů: Prevence a léčba

Malva sylvestris

Náchylnost: Střední Závažnost: Střední Náročnost: Snadná

Skvrnitost listů na Sléz lesní: Co je třeba vědět?

Skvrnitost listů na Sléz lesní (Malva sylvestris) je houbová stav se střední závažností. Sléz lesní má střední náchylnost k této chorobě. Skvrnitost listů je běžné houbové onemocnění způsobené různými patogeny, včetně Alternaria, Ascochyta, Colletotrichum, Septoria a Venturia. Postihuje především listy a způsobuje na nich barevně změněn...

Sléz lesní je rostlina se snadná péčí. Zotavení z Skvrnitost listů trvá přibližně 21 dní při správné léčbě.

Na rozdíl od bakteriálních infekcí lze Skvrnitost listů na Sléz lesní zvládnout organickými fungicidy.

🔍 Jak vypadá Skvrnitost listů na Sléz lesní?

  • Kruhové hnědé, šedé, černé nebo žluté skvrny na listech
  • Skvrny se soustřednými kroužky nebo tmavými okraji
  • Žlutý lem obklopující skvrny
  • Skvrny mohou být propadlé nebo prostupovat listem a vytvářet otvory
  • Silně infikované listy mohou úplně zhnědnout a předčasně opadnout
  • Úhlové nebo kulaté skvrny s hladkými nebo třásnitými okraji

Co způsobuje Skvrnitost listů na Sléz lesní?

  • Houbové patogeny (Alternaria, Septoria, Colletotrichum, Venturia)
  • Dlouhotrvající vysoká vlhkost (12–24 hodin)
  • Stříkání vody při dešti nebo závlaze postřikem shora
  • Špatná cirkulace vzduchu mezi rostlinami
  • Mokré listy po delší dobu
  • Houbové spory přezimující na spadaném listí
  • Teplé teploty v kombinaci s vysokou vlhkostí

💊 Jak léčit Skvrnitost listů na Sléz lesní?

TLDR: Léčte Skvrnitost listů na Sléz lesní rychlou léčbou (~11 dní) nebo organickou léčbou (~21 dní). Sléz lesní má střední náchylnost k této chorobě.

Rychlá řešení

1

Odstraňte všechny viditelně infikované listy

Zlikvidujte v uzavřeném plastovém sáčku

2

Aplikujte fungicid na bázi mědi podle pokynů výrobce

Rovnoměrně pokryjte veškeré listí

3

Upravte způsob zálivky – zalévejte pouze ráno u paty rostliny

Vyhněte se smáčení listů

4

Druhá aplikace fungicidu

Zkontrolujte, zda je infekce pod kontrolou

5

Závěrečné hodnocení a případná třetí aplikace dle potřeby

Většina případů se vyřeší do 2 týdnů

🌿

Organická léčba

1

Odstraňte všechny infikované listy a zlikvidujte je mimo dosah rostlin

Noste rukavice a po použití dezinfikujte nůžky

2

Izolujte postiženou rostlinu od ostatních zdravých rostlin

Udržujte minimální vzdálenost 1 metr

3

Připravte postřik z neem oleje (2 polévkové lžíce na litr vody)

Přidejte několik kapek tekutého mýdla jako emulgátor

4

Aplikujte neem olej na všechny listy (svrchní i spodní stranu)

Aplikujte večer, aby nedošlo k popálení sluncem

5

Zlepšete cirkulaci vzduchu kolem rostliny

Prořežte překrývající se nebo příliš husté větve

6

Znovu aplikujte neem olej

Opakujte aplikaci každý týden

7

Třetí aplikace neem oleje

Zkontrolujte, zda se přestaly objevovat nové skvrny

8

Závěrečné hodnocení

Pokud se neobjevují žádné nové skvrny, rostlina se zotavuje

🛡️ Jak předejít Skvrnitost listů na Sléz lesní?

TLDR: Předcházejte Skvrnitost listů na Sléz lesní pomocí 9 základních preventivních opatření.

  • Odstraňte a zlikvidujte spadané listí před zimou
  • Vyhněte se zálivce shora a smáčení listů
  • Udržujte dobrou cirkulaci vzduchu pomocí pravidelného řezu
  • Zajistěte dostatečné rozestupy mezi rostlinami
  • Zalévejte ráno, aby se listy mohly oschnout
  • Aplikujte vrstvu mulče 7–10 cm, aniž by se dotýkal stonků
  • Udržujte rostliny zdravé správnou zálivkou a výživou
  • Pravidelně dezinfikujte zahradnické nástroje
  • Neprodleně odstraňujte mrtvé nebo odumírající větve

🌱 Jak pečovat o Sléz lesní, aby se předešlo Skvrnitost listů?

💧 Jak zalévat

Zalévejte v průměru každých 5 dní a nechte půdu mezi zálivkami mírně proschnout. Je tolerantní k suchu; vyhněte se přemokření, abyste zabránili hnilobě kořenů.

☀️ Osvětlení

Preferuje plné slunce (6–8 hodin denně). Snese i polostín, ale nejlépe kvete na přímém světle.

🪴 Ideální substrát

Dobře se přizpůsobuje hlinitopísčitým, dobře propustným půdám s pH mezi 6,0 a 8,0. Snese i chudší půdy s dobrou drenáží.

Často kladené otázky

Může Skvrnitost listů zahubit mou rostlinu Sléz lesní?
Možná, pokud se neléčí, může Skvrnitost listů způsobit Sléz lesní značné poškození. Klíčové je včasné odhalení a léčba.
Jak dlouho trvá, než se Sléz lesní zotaví z Skvrnitost listů?
Při správné léčbě trvá zotavení přibližně 21 dní. Bez léčby může trvat výrazně déle.
Je Skvrnitost listů nakažlivá pro ostatní rostliny blízko Sléz lesní?
Ano, Skvrnitost listů se může šířit na okolní rostliny. Okamžitě izolujte postiženou Sléz lesní.
Zobrazit více: Sléz lesní → Zobrazit více: Skvrnitost listů →

Zdroje a reference