Bloom Download App
Koral-rhipsalis
🏠 Indendørs

Cactaceae

Koral-rhipsalis: Kæledyrssikker plante

Rhipsalis cereuscula

Let ☀️ Halvskygge 🐾 Kæledyrssikker

Dyrkes i middel indirekte lys, vand kun når vækstmediet tørrer ud, og brug en veldrænet jord rig på organisk materiale. Det er en plante med lav vedligeholdelse og langsom vækst.

💧 Vanding

Hver 10. dag

☀️ Lys

Halvskygge

🌡️ Temperatur

15° - 27°C

💨 Luftfugtighed

40% - 60%

Kategorier

Hvad er Koral-rhipsalis?

Koral-rhipsalis (Rhipsalis cereuscula) er en plante med let pleje fra familien Cactaceae. Rhipsalis cereuscula, kendt som koral-rhipsalis eller riskaktus, er en epifytisk kaktus hjemmehørende i den brasilianske atlantiske regnskov. Den har tynde, segmenterede stængler, der forgrener sig rigeligt i små cylindriske segmenter, der ligner riskorn eller koraller, hvilket giver planten et deli...

Koral-rhipsalis vokser op til 60cm, bredde på 60 cm, vanding hver 10. dag, 15°C – 27°C, 40–60% luftfugtighed. Den er egnet til indendørsmiljøer og sikker for kæledyr.

I modsætning til mange tropiske planter tolererer Koral-rhipsalis vandingsfejl. Bedst til begyndere. I modsætning til mange populære arter er Koral-rhipsalis sikker for kæledyr. Uden tilstrækkelig dræning kan rodråd udvikle sig inden for 20 dage.

Hvordan plejer du Koral-rhipsalis?

TLDR: Koral-rhipsalis har brug for Halvskygge, vanding hver 10. dag og temperaturer mellem 15-27°C med 40-60% luftfugtighed.

💧

Hvor ofte skal du vande Koral-rhipsalis?

Vand når de øverste centimeter af jorden føles tørre, og reducer vandingsfrekvensen om vinteren. Undgå overvanding, da rødderne let rådner.

☀️

Hvor meget lys har Koral-rhipsalis brug for?

Foretrækker filtreret indirekte lys fra middel til intens styrke; undgå stærkt direkte sollys, som kan brænde og gøre stænglerne røde.

🪴

Hvad er den bedste jord til Koral-rhipsalis?

Brug et let og veldrænet vækstmedie, såsom en blanding til kaktusser/epifytter tilsat perlite eller groft sand.

🏺

Hvilken potte skal du bruge til Koral-rhipsalis?

Urtepotte eller ampel, helst med drænhuller og af et porøst materiale som terracotta.

Plejeplan

🌱

Gød

Hver 30. dag

🔄

Drej

Hver 14. dag

🪴

Ompot

Hver 730. dag

Hvad er Koral-rhipsalis, og hvor kommer den fra?

Rhipsalis cereuscula, kendt som koral-rhipsalis eller riskaktus, er en epifytisk kaktus hjemmehørende i den brasilianske atlantiske regnskov. Den har tynde, segmenterede stængler, der forgrener sig rigeligt i små cylindriske segmenter, der ligner riskorn eller koraller, hvilket giver planten et delikat og hængende udseende, der er ideelt til ampler.

Hvordan formerer du Koral-rhipsalis?

🌱

Stængelstikling

Undgå at vande umiddelbart efter plantning; vent på de første tegn på rodslåning.

  1. 1
    Skær et sundt stængelsegment med mindst 2 led
  2. 2
    Lad snitfladen tørre i 1-2 dage på et tørt og ventileret sted
  3. 3
    Plant i et let og let fugtigt vækstmedie
  4. 4
    Holdes i indirekte lys, indtil den slår rødder

Nødvendige materialer:

Ren beskæresaksVækstmedie til kaktusser/epifytterLille urtepotte med dræn
⏱️ Tid: 2-4 uger 📊 Succesrate: high 🗓️ Bedste sæson: Forår

Hvor stor bliver Koral-rhipsalis?

TLDR: Koral-rhipsalis kan blive op til 60cm høj med Langsom vækstrate.

📏

Maks. højde

60cm

↔️

Bredde

60cm

📈

Vækstrate

Langsom

🍃

Løvvækst

Stedsegrøn

Planteformål

🌺

Prydplante

Fantastisk til dekoration

Viser din plante symptomer?

Klik på symptomet for at opdage mulige årsager:

Hvilke sygdomme rammer typisk Koral-rhipsalis?

TLDR: Koral-rhipsalis er modtagelig over for 9 kendte sygdomme. Overvåg regelmæssigt for tidlig opdagelse.

Meldug

Middel

Meldug er en almindelig svampesygdom forårsaget af forskellige svampearter, herunder Erysiphe, Podosphaera, Oïdium og Leveillula. Den påvirker over 10.000 plantearter verden over. Sygdommen trives i varme, tørre klimaer med høj luftfugtighed og viser sig som et karakteristisk hvidt pulveragtigt overtræk på planteoverflader.

Se løsning

Rodråd

Høj

Rodråd er en alvorlig svampesygdom, der angriber planternes rodsystem og får dem til at rådne og dø. Den forårsages primært af overvanding, dårlig dræning eller jordbårne svampe som Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia og Fusarium. Sygdommen trives under vanddrænte forhold, hvor rødderne er afskåret fra ilt, hvilket gør dem modtagelige for svampeinfektion.

Se løsning

Gråskimmel (Botrytis-svamp)

Høj

Gråskimmel, forårsaget af svampen Botrytis cinerea, er en udbredt nekrotrof patogen, der angriber over 1.400 plantearter. Den trives i kølige, fugtige forhold og angriber svækkede eller aldrende planteværv, hvilket forårsager blød råd og karakteristisk grå, fnugget vækst.

Se løsning

Bakteriel Bladplet

Middel

Bakteriel bladplet er en plantesygdom forårsaget af bakterier af slægterne Xanthomonas og Pseudomonas, der angriber forskellige prydplanter og spiselige planter. Bakterierne inficerer blade gennem sår eller naturlige åbninger og forårsager karakteristiske læsioner, der kan føre til for tidligt bladfald og svækkelse af planten.

Se løsning

Betydning og symbolik

Symboliserer lethed, delikathed og diskret velstand, forbundet med harmoni i indendørs rum.

Sammenlign med lignende planter

Attribut Sværhedsgrad Lys Vanding Kæledyrssikker
Navr Let Lyst indirekte lys 14d
Vortebirk Let Direkte sol 14d
Sølvtråd Let Direkte sol 14d
Peruansk pebertræ Let Direkte sol 14d ⚠️

Vælg og sammenlign

vs

Kilder og referencer

Relaterede planter