Bloom Download App
Frynset rude

Rutaceae

Frynset rude: Aromatisk plante

Ruta chalepensis

Let ☀️ Direkte sol ⚠️ Giftig for kæledyr

En hårdfør busk med lav vedligeholdelse, der er velegnet til middelhavshaver, tørre haver og xeric-haver. Kræver fuld sol, veldrænet jord og minimal vanding. Meget tørketolerant. Håndter altid med handsker, da planten forårsager fototoksiske hudreaktioner. Holdes væk fra børn og kæledyr. Fremragende til urtehaver og bede, når den plantes med omtanke.

💧 Vanding

Hver 10. dag

☀️ Lys

Direkte sol

🌡️ Temperatur

5° - 35°C

💨 Luftfugtighed

30% - 60%

Kategorier

Hvad er Frynset rude?

Frynset rude (Ruta chalepensis) er en plante med let pleje fra familien Rutaceae. Ruta chalepensis, almindeligvis kendt som frynset rude eller Aleppo-rude, er en stedsegrøn, aromatisk flerårig busk i rude-familien (Rutaceae), hjemmehørende i Middelhavsområdet, Nordafrika og Mellemøsten. Den bliver 40–80 cm høj og bærer fint fjersnitdelte grågrønne blade med en stærk, skarp duft o...

Frynset rude vokser op til 80cm, bredde på 60 cm, vanding hver 10. dag, 5°C – 35°C, 30–60% luftfugtighed. Den er ikke egnet til indendørsmiljøer og ikke sikker for kæledyr.

I modsætning til mange tropiske planter tolererer Frynset rude vandingsfejl. Bedst til begyndere. Uden forholdsregler kan indtagelse forårsage irritation hos kæledyr. Hold uden for rækkevidde af katte og hunde.

Hvordan plejer du Frynset rude?

TLDR: Frynset rude har brug for Direkte sol, vanding hver 10. dag og temperaturer mellem 5-35°C med 30-60% luftfugtighed.

💧

Hvor ofte skal du vande Frynset rude?

Vand sparsomt — ca. hver 10. dag om sommeren, og lad jorden tørre helt ud mellem vandingerne. Ruta chalepensis er meget tørketolerant og vil lide under overvanding. Reducer vandingsfrekvensen betydeligt om vinteren.

☀️

Hvor meget lys har Frynset rude brug for?

Kræver fuld sol med mindst 6 timers direkte sollys dagligt. Tåler halvskygge, men producerer mindre duft og færre blomster. Undgå dyb skygge helt.

🪴

Hvad er den bedste jord til Frynset rude?

Foretrækker sandet lerjord eller veldrænende jord med en neutral til let alkalisk pH (6,0–7,5). Tåler ikke vandmættet eller tung lerjord. Bland med groft sand eller grus, hvis der plantes i tung jord.

🏺

Hvilken potte skal du bruge til Frynset rude?

Terracotta eller uglaserede lerkrukker med gode drænhuller. Undgå plastpotter, der holder på overskydende fugt.

Plejeplan

🌱

Gød

Hver 90. dag

Hvad er Frynset rude, og hvor kommer den fra?

Ruta chalepensis, almindeligvis kendt som frynset rude eller Aleppo-rude, er en stedsegrøn, aromatisk flerårig busk i rude-familien (Rutaceae), hjemmehørende i Middelhavsområdet, Nordafrika og Mellemøsten. Den bliver 40–80 cm høj og bærer fint fjersnitdelte grågrønne blade med en stærk, skarp duft og klaser af små gule blomster om sommeren. Planten indeholder furanokumariner, alkaloider og flavonoider, som giver stærke medicinske egenskaber, men også betydelig toksicitet. Den forårsager fototoksisk dermatitis ved hudkontakt efterfulgt af sollys, og indtagelse i store mængder kan forårsage alvorlig organtoksicitet. Den anvendes i vid udstrækning i traditionel medicin og har stor kulturel betydning som en beskyttende talisman.

Hvor stor bliver Frynset rude?

TLDR: Frynset rude kan blive op til 80cm høj med Hurtig vækstrate.

📏

Maks. højde

80cm

↔️

Bredde

60cm

📈

Vækstrate

Hurtig

🍃

Løvvækst

Stedsegrøn

⚠️

Advarsel: Giftig plante

Denne plante kan være giftig, hvis den indtages. Hold den utilgængeligt for:

🐱 Katte 🐶 Hunde 👶 Børn

Planteformål

🌺

Prydplante

Fantastisk til dekoration

💊

Medicinsk

Medicinske egenskaber

👃

Aromatisk

Behagelig duft

🍽️

Spiselig

Kan spises

💊

Medicinske anvendelser

  • Traditionelt middel mod tarmkolik og udebleven menstruation (amenoré)
  • Dokumenterede antiinflammatoriske, antiparasitære og antimikrobielle egenskaber
  • Brugt i folkemedicin mod reumatiske sygdomme og hudlidelser
  • ADVARSEL: Indvortes brug skal ske under lægeligt tilsyn — kan forårsage alvorlig toksicitet, herunder organsvigt
🍽️

Kulinariske anvendelser

  • Blade brugt som en bitter smagsgiver i meget små mængder i middelhavskøkkenet
  • Historisk ingrediens i aromatiske eddiker og fordøjelseslikører
  • Kulinarisk brug kræver ekstrem mådehold på grund af høj toksicitet

Viser din plante symptomer?

Klik på symptomet for at opdage mulige årsager:

Hvilke sygdomme rammer typisk Frynset rude?

TLDR: Frynset rude er modtagelig over for 5 kendte sygdomme. Overvåg regelmæssigt for tidlig opdagelse.

Bladlus

Middel

Bladlus er små, blødkroppede, pæreformede insekter (0,2 til 0,3 cm lange), der ernærer sig ved at suge næringsrig saft fra planter. De formerer sig hurtigt og kan svække planter på kort tid, forårsage forvrænget vækst og overføre plantevira. Bladlus findes i forskellige farver, herunder grøn, sort, rød, gul, brun og grå. De udskiller honningdug, et klæbrigt stof, der tiltrækker myrer og fremmer væksten af sodskimmel.

Se løsning

Spindelmider

Høj

Spindelmider er små arachnider (under 1,25 mm lange) beslægtet med edderkopper og flåter, der suger plantesaft. De trives under varme og tørre forhold og kan forårsage betydelig skade på prydplanter og grøntsagsplanter. Under svære angreb kan afgrødetab nå op på 14 % eller mere, da disse skadedyr forstyrrer vitale planteprocesser, herunder fotosyntese, kuldioxidoptag og transpiration.

Se løsning

Meldug

Middel

Meldug er en almindelig svampesygdom forårsaget af forskellige svampearter, herunder Erysiphe, Podosphaera, Oïdium og Leveillula. Den påvirker over 10.000 plantearter verden over. Sygdommen trives i varme, tørre klimaer med høj luftfugtighed og viser sig som et karakteristisk hvidt pulveragtigt overtræk på planteoverflader.

Se løsning

Rodråd

Høj

Rodråd er en alvorlig svampesygdom, der angriber planternes rodsystem og får dem til at rådne og dø. Den forårsages primært af overvanding, dårlig dræning eller jordbårne svampe som Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia og Fusarium. Sygdommen trives under vanddrænte forhold, hvor rødderne er afskåret fra ilt, hvilket gør dem modtagelige for svampeinfektion.

Se løsning

Betydning og symbolik

I middelhavs- og latinamerikanske traditioner er frynset rude et kraftfuldt symbol på beskyttelse, renselse og afværgelse af det onde øje. Den bruges i folkeritualer, hænges over døråbninger og gives som beskyttende amuletter.

Sammenlign med lignende planter

Attribut Sværhedsgrad Lys Vanding Kæledyrssikker
Navr Let Lyst indirekte lys 14d
Vortebirk Let Direkte sol 14d
Sølvtråd Let Direkte sol 14d
Peruansk pebertræ Let Direkte sol 14d ⚠️

Vælg og sammenlign

vs

Kilder og referencer

Relaterede planter