Bloom Download App
Sibirisk elm

Ulmaceae

Sibirisk elm: Fuld-sol-plante

Ulmus pumila

Let ☀️ Direkte sol 🐾 Kæledyrssikker

Plant i fuld sol i veldrænet jord. Ekstremt vedligeholdelsesvenlig, når den først er etableret; tåler tørke, dårlig jord, byforurening og streng kulde. Beskær for at fjerne svage eller krydsende grene og for at styre dens aggressive vækst og tendens til selvsåning.

💧 Vanding

Hver 10. dag

☀️ Lys

Direkte sol

🌡️ Temperatur

-34° - 40°C

💨 Luftfugtighed

30% - 70%

Kategorier

Hvad er Sibirisk elm?

Sibirisk elm (Ulmus pumila) er en plante med let pleje fra familien Ulmaceae. Sibirisk elm (Ulmus pumila) er et hårdført, hurtigvoksende løvfældende træ, der stammer fra Sibirien, det nordlige Kina, Mongoliet og Himalaya. Det er værdsat for sin ekstreme vinterhårdførhed, tørketolerance og evne til at trives i dårlig, komprimeret eller alkalisk jord, og det blev i det 20. århu...

Sibirisk elm vokser op til 18.0m, bredde på 1500 cm, vanding hver 10. dag, -34°C – 40°C, 30–70% luftfugtighed. Den er ikke egnet til indendørsmiljøer og sikker for kæledyr.

I modsætning til mange tropiske planter tolererer Sibirisk elm vandingsfejl. Bedst til begyndere. I modsætning til mange populære arter er Sibirisk elm sikker for kæledyr.

Hvordan plejer du Sibirisk elm?

TLDR: Sibirisk elm har brug for Direkte sol, vanding hver 10. dag og temperaturer mellem -34-40°C med 30-70% luftfugtighed.

💧

Hvor ofte skal du vande Sibirisk elm?

Vand regelmæssigt, mens træet er ungt, for at etablere et dybt rodsystem; som udvokset er det meget tørketolerant og har sjældent brug for ekstra vanding, undtagen i længere tørkeperioder.

☀️

Hvor meget lys har Sibirisk elm brug for?

Trives i fuld sol; har brug for mindst 6 timers direkte lys dagligt for at få den bedste form og den tætteste krone.

🪴

Hvad er den bedste jord til Sibirisk elm?

Meget tilpasningsdygtig over for dårlig, sandet, leret eller komprimeret jord og tåler alkalisk pH; trives bedst i veldrænet jord, men er ikke kræsen med hensyn til frugtbarhed.

🏺

Hvilken potte skal du bruge til Sibirisk elm?

Dyrkes normalt ikke i krukker som landskabstræ; til bonsai anvendes en flad, veldrænet bonsaiskål med et gruset, fritdrænende substrat.

Plejeplan

🌱

Gød

Hver 60. dag

Hvad er Sibirisk elm, og hvor kommer den fra?

Sibirisk elm (Ulmus pumila) er et hårdført, hurtigvoksende løvfældende træ, der stammer fra Sibirien, det nordlige Kina, Mongoliet og Himalaya. Det er værdsat for sin ekstreme vinterhårdførhed, tørketolerance og evne til at trives i dårlig, komprimeret eller alkalisk jord, og det blev i det 20. århundrede plantet i vid udstrækning over de amerikanske Great Plains som læbælter. Det er bemærkelsesværdigt modstandsdygtigt over for elmesyge, i modsætning til de fleste andre elmetræer, men dets hurtige vækst resulterer i svagt, skørt ved, der er tilbøjeligt til stormskader, og det er fortsat sårbart over for angreb fra elmebladbiller og barkbiller. I mange amerikanske stater har det spredt sig fra dyrkning og klassificeres nu som en invasiv art eller ukrudt på grund af dets omfattende selvsåning. Dets små blade og tolerance over for kraftig beskæring gør det også til et populært, omend hurtigvoksende, valg til bonsai.

Hvordan formerer du Sibirisk elm?

🌱

Frøformering

Frøene er kun spiredygtige i en kort periode efter modning i slutningen af foråret, så så friske frø med det samme for at få de bedste resultater.

  1. 1
    Indsaml samaraer (vingede frø), så snart de modner og bliver lysebrune, da spiredygtigheden falder hurtigt
  2. 2
    Så med det samme i fugtig, veldrænet jord, da elmefrø ikke tåler opbevaring godt
  3. 3
    Hold jorden jævnt fugtig indtil spiring
  4. 4
    Omplant småplanterne, når de har fået 2-3 karakterblade

Nødvendige materialer:

FrøbakkerVeldrænet pottemuldVand
⏱️ Tid: 1-2 uger til spiring 📊 Succesrate: high 🗓️ Bedste sæson: Forår
🌱

Urteagtige stiklinger

Undervarme og et fugtighedsdæksel forbedrer rodslagningssuccesen.

  1. 1
    Tag urteagtige stiklinger i forsommeren fra sund nyvækst
  2. 2
    Dyp den afskårne ende i rodhormon
  3. 3
    Stik dem i et fugtigt, veldrænet rodmedium
  4. 4
    Hold dem fugtige og væk fra direkte sol, indtil der dannes rødder

Nødvendige materialer:

BeskæresaksRodhormonRodmediumFugtighedsdæksel
⏱️ Tid: 4-8 uger 📊 Succesrate: medium 🗓️ Bedste sæson: Sommer

Hvor stor bliver Sibirisk elm?

TLDR: Sibirisk elm kan blive op til 18.0m høj med Hurtig vækstrate.

📏

Maks. højde

18.0m

↔️

Bredde

15.0m

📈

Vækstrate

Hurtig

🍃

Løvvækst

Løvfældende

Planteformål

🌺

Prydplante

Fantastisk til dekoration

Viser din plante symptomer?

Klik på symptomet for at opdage mulige årsager:

Hvilke sygdomme rammer typisk Sibirisk elm?

TLDR: Sibirisk elm er modtagelig over for 5 kendte sygdomme. Overvåg regelmæssigt for tidlig opdagelse.

Sortplet

Høj

Sortplet er den mest alvorlige svampesygdom, der rammer roser, forårsaget af svampen Diplocarpon rosae. Den er kendetegnet ved mørke, cirkulære pletter på bladene, der udvikler sig til gulning og for tidligt bladfald. Sygdommen trives under fugtige og kølige forhold, især tidligt i vækstperioden.

Se løsning

Meldug

Middel

Meldug er en almindelig svampesygdom forårsaget af forskellige svampearter, herunder Erysiphe, Podosphaera, Oïdium og Leveillula. Den påvirker over 10.000 plantearter verden over. Sygdommen trives i varme, tørre klimaer med høj luftfugtighed og viser sig som et karakteristisk hvidt pulveragtigt overtræk på planteoverflader.

Se løsning

Kræft (Canker)

Høj

Kræft er en sygdom forårsaget af forskellige svampe og bakterier, der skaber nekrotiske, nedsunkne områder på barken af grene, stængler og stammer. Patogener trænger ind gennem sår og naturlige åbninger, især når planterne er stressede. Kræft kan gradvist svække eller dræbe grene ved at forstyrre vand- og næringsstoftransporten.

Se løsning

Skjoldlus

Middel

Skjoldlus er små sapsugende skadedyr, der fremtræder som brune, skallignende knopper på planters stængler og blade. Der findes over 25 arter, opdelt i pansrede (hårde) og upansrede (bløde) skjoldlus. De ernærer sig ved at gennembore plantvæv og udtrække saft, hvilket svækker planten og kan føre til gulning, hæmmet vækst og endda død, hvis de ikke behandles. De udskiller også honningdug, som tiltrækker myrer og fremmer væksten af sodskimmel.

Se løsning

Betydning og symbolik

Symbol på modstandskraft, udholdenhed og tilpasningsevne, værdsat for at overleve, hvor få andre træer kan.

Sammenlign med lignende planter

Attribut Sværhedsgrad Lys Vanding Kæledyrssikker
Navr Let Lyst indirekte lys 14d
Vortebirk Let Direkte sol 14d
Sølvtråd Let Direkte sol 14d
Peruansk pebertræ Let Direkte sol 14d ⚠️

Vælg og sammenlign

vs

Kilder og referencer

Relaterede planter