Cactaceae
Mammillaria matudae: Lavt vandbehov
Mammillaria matudae
Nem kaktus: masser af sol, veldrænet substrat og vanding kun når potten er tør. Om vinteren skal den næsten ikke have vand. Blomstrer let og vokser hurtigt for en kaktus.
Hver 14. dag
Lyst indirekte lys
-4° - °C
% - %
Kategorier
Hvad er Mammillaria matudae?
Mammillaria matudae (Mammillaria matudae) er en plante med let pleje fra familien Cactaceae. Mammillaria matudae er en lille kaktus fra det centrale Mexico, fundet i højder mellem 700 og 1.250 m i delstaterne Mexico, Michoacán og Guerrero, i tør vegetation. Stænglerne er cylindriske og tynde, ca. 3 cm brede og 10 til 20 cm høje, dækket af korte hvide torne og en længere central torn. Med ti...
Mammillaria matudae vokser op til 20cm, vanding hver 14. dag. Den er egnet til indendørsmiljøer og sikker for kæledyr.
I modsætning til mange tropiske planter tolererer Mammillaria matudae vandingsfejl. Bedst til begyndere. I modsætning til mange populære arter er Mammillaria matudae sikker for kæledyr. Uden tilstrækkelig dræning kan rodråd udvikle sig inden for 28 dage.
Hvordan plejer du Mammillaria matudae?
TLDR: Mammillaria matudae har brug for Lyst indirekte lys, vanding hver 14. dag og temperaturer mellem -4-30°C med 40-70% luftfugtighed.
Hvor ofte skal du vande Mammillaria matudae?
Forår og sommer: vand grundigt, når substratet er helt tørt, ca. hver 2. uge. Om vinteren: hold den tør. Overvanding er den primære årsag til råd.
Hvor meget lys har Mammillaria matudae brug for?
Fuld sol eller stærkt lys, nær et godt oplyst vindue. På meget varme sommerdage kan lidt skygge forhindre forbrændinger.
Hvad er den bedste jord til Mammillaria matudae?
Kaktusjord, meget porøs, med masser af groft sand eller grus, og en potte med drænhul.
Hvilken potte skal du bruge til Mammillaria matudae?
Lav lerkrukke med drænhul; da stænglerne lægger sig ned, fungerer en hængepotte også godt.
Plejeplan
Gød
Hver 28. dag
Ompot
Hver 730. dag
Hvad er Mammillaria matudae, og hvor kommer den fra?
Mammillaria matudae er en lille kaktus fra det centrale Mexico, fundet i højder mellem 700 og 1.250 m i delstaterne Mexico, Michoacán og Guerrero, i tør vegetation. Stænglerne er cylindriske og tynde, ca. 3 cm brede og 10 til 20 cm høje, dækket af korte hvide torne og en længere central torn. Med tiden danner den tuer, og stænglerne lægger sig ned og spreder sig. Om foråret vises en krans af små, chokrosa blomster nær spidsen. Den er opkaldt efter botanikeren Eizi Matuda. I Mexico er den en art under særlig beskyttelse.
Hvordan formerer du Mammillaria matudae?
Sideskud
Brug handsker eller en pincet på grund af tornene.
- 1 Skær et skud fra basen med en ren kniv
- 2 Lad snittet tørre i et par dage, indtil det heler
- 3 Placer skuddet på tør kaktusjord
- 4 Begynd først at vande efter 1-2 uger
Nødvendige materialer:
Frø
Småplanterne vokser langsomt det første år.
- 1 Spred frøene ud over fugtig kaktusjord
- 2 Dæk ikke til, eller dæk med et minimalt lag sand
- 3 Hold på et varmt og lyst sted, tildækket for at bevare fugtigheden
- 4 Fjern gradvist dækket efter spiring
Nødvendige materialer:
Hvor stor bliver Mammillaria matudae?
TLDR: Mammillaria matudae kan blive op til 20cm høj med Middel vækstrate.
Maks. højde
20cm
Vækstrate
Middel
Løvvækst
Stedsegrøn
Planteformål
Prydplante
Fantastisk til dekoration
Hvilke sygdomme rammer typisk Mammillaria matudae?
TLDR: Mammillaria matudae er modtagelig over for 4 kendte sygdomme. Overvåg regelmæssigt for tidlig opdagelse.
Rodråd
Rodråd er en alvorlig svampesygdom, der angriber planternes rodsystem og får dem til at rådne og dø. Den forårsages primært af overvanding, dårlig dræning eller jordbårne svampe som Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia og Fusarium. Sygdommen trives under vanddrænte forhold, hvor rødderne er afskåret fra ilt, hvilket gør dem modtagelige for svampeinfektion.
Overvanding
Overvanding opstår, når planter får for meget vand, hvilket berøver rødderne ilt og forårsager råd. Denne miljømæssige stress er en af de mest almindelige årsager til, at stueplanter dør, da vandmættet jord forhindrer rødderne i at trække vejr og fungere korrekt.
Mældrøje (Skjoldlus)
Mældrøjer er små, bløde insekter dækket af et hvidt, voksaktig, bomuldsagtigt materiale. De er almindelige skadedyr på stueplanter og udendørs planter i milde klimaer. Disse savsugende insekter ernærer sig af plantvæv, forårsager skader, hæmmet vækst og kan føre til plantedød, hvis de ikke behandles. De producerer klæbrig honningdug, som tiltrækker sodskimmel.
Solskoldning (Solforbрænding)
Solskoldning er en miljøbetinget tilstand, der opstår, når planter udsættes for intens, direkte sollys ud over deres toleranceniveau. Dette forårsager nedbrydning af klorofyl i bladene, hvilket resulterer i blegede, udtørrede og beskadigede blade. Skaden kan opstå hurtigt – nogle gange inden for blot få timers eksponering.
Sammenlign med lignende planter
| Attribut | Sværhedsgrad | Lys | Vanding | Kæledyrssikker |
|---|---|---|---|---|
| Navr | Let | Lyst indirekte lys | 14d | ✓ |
| Husløg | Let | Direkte sol | 14d | ✓ |
| Vortebirk | Let | Direkte sol | 14d | ✓ |
| Kokardeblomst | Let | Direkte sol | 10d | ✓ |