Bloom Download App
Vår-Kobjælde
+
🍄

Vår-Kobjælde med Botrytis? Sjælden men behandlelig

Pulsatilla vernalis

Modtagelighed: Lav Sværhedsgrad: Middel

Botrytis på Vår-Kobjælde: Hvad skal du vide?

Botrytis på Vår-Kobjælde (Pulsatilla vernalis) er en svamp tilstand med moderat alvorlighed. Vår-Kobjælde har lav modtagelighed over for denne sygdom.

Vår-Kobjælde er en plante med middel pleje.

I modsætning til de fleste planter har Vår-Kobjælde naturlig modstandsdygtighed over for Botrytis. Bedst behandlet med forebyggende foranstaltninger frem for reaktiv behandling. I modsætning til bakterielle infektioner kan Botrytis på Vår-Kobjælde håndteres med biologiske fungicider. Uden forholdsregler kan kemiske behandlinger mod Botrytis være skadelige for kæledyr. Brug biologiske metoder til Vår-Kobjælde i husstande med kæledyr.

🌱 Hvordan plejer du Vår-Kobjælde for at forebygge Botrytis?

💧 Sådan vander du

Vand kun, når de øverste par centimeter af jorden er tørre, og reducer vandingen yderligere om vinteren. Konstant våd jord fører hurtigt til rod- og kronehalsråd.

☀️ Lysforhold

Kræver fuld, direkte sol i mindst 6 timer om dagen; i skygge bliver den ranglet og blomstrer kun sparsomt.

🪴 Ideel jord

Plantes i meget sandet, veldrænet jord med en let sur til neutral pH-værdi – en stenbedsblanding med tilsat grus eller pimpsten er ideel. Godt dræn er afgørende hele året rundt.

Ofte stillede spørgsmål

Kan Botrytis dræbe min Vår-Kobjælde?
Sjældent, Botrytis er normalt ikke dødelig for Vår-Kobjælde. Tidlig opdagelse og behandling er afgørende.
Er Botrytis smitsom over for andre planter i nærheden af Vår-Kobjælde?
Ja, Botrytis kan sprede sig til nærliggende planter. Isoler den berørte Vår-Kobjælde øjeblikkeligt.
Se mere: Vår-Kobjælde → Se mere: Botrytis →

Kilder og referencer