Bloom Download App
Kæmpe-star
+
Bladplet

Kæmpe-star med Bladplet? Sjælden men behandlelig

Carex pendula

Modtagelighed: Lav Alvorlighed: Middel Sværhedsgrad: Let

Bladplet på Kæmpe-star: Hvad skal du vide?

Bladplet på Kæmpe-star (Carex pendula) er en svamp tilstand med moderat alvorlighed. Kæmpe-star har lav modtagelighed over for denne sygdom. Bladplet er en almindelig svampesygdom forårsaget af forskellige patogener, herunder Alternaria, Ascochyta, Colletotrichum, Septoria og Venturia. Den angriber primært blade og forårsager misfarvede pl...

Kæmpe-star er en plante med let pleje. Genopretning fra Bladplet tager cirka 21 dage med den rette behandling.

I modsætning til de fleste planter har Kæmpe-star naturlig modstandsdygtighed over for Bladplet. Bedst behandlet med forebyggende foranstaltninger frem for reaktiv behandling. I modsætning til bakterielle infektioner kan Bladplet på Kæmpe-star håndteres med biologiske fungicider.

🔍 Hvordan ser Bladplet ud på Kæmpe-star?

  • Cirkulære brune, grå, sorte eller gule pletter på blade
  • Pletter med koncentriske ringe eller mørke kanter
  • Gul glorie omkring pletterne
  • Pletter kan være sunkne eller gennembore bladet og danne huller
  • Kraftigt inficerede blade kan blive helt brune og falde af for tidligt
  • Vinkellede eller afrundede pletter med glatte eller fryndede kanter

Hvad forårsager Bladplet på Kæmpe-star?

  • Svampepatogener (Alternaria, Septoria, Colletotrichum, Venturia)
  • Vedvarende høj luftfugtighed (12-24 timer)
  • Vandstænk fra regn eller overheadvanding
  • Dårlig luftcirkulation mellem planter
  • Våde blade i længere perioder
  • Svampesporer der overvintrer på nedfaldne blade
  • Varme temperaturer kombineret med høj luftfugtighed

💊 Hvordan behandler du Bladplet på Kæmpe-star?

TLDR: Behandl Bladplet på Kæmpe-star med hurtig behandling (~11 dage) eller økologisk (~21 dage). Kæmpe-star har lav modtagelighed over for denne sygdom.

Hurtige løsninger

1

Fjern alle synligt inficerede blade

Bortskaf i forseglet plastikpose

2

Påfør kobberbaseret fungicid i henhold til producentens anvisninger

Dæk alt løv jævnt

3

Juster vandingspraksis – vand kun om morgenen ved basis

Undgå at befugte bladene

4

Anden fungicidpåføring

Kontrollér om infektionen er under kontrol

5

Endelig evaluering og eventuel tredje påføring ved behov

De fleste tilfælde er løst inden for 2 uger

🌿

Økologisk behandling

1

Fjern alle inficerede blade og bortskaf dem væk fra planterne

Bær handsker og desinficér saks efter brug

2

Isoler den berørte plante fra andre raske planter

Oprethold minimum 90 cm afstand

3

Forbered neemoliesprøjte (2 spsk pr. liter vand)

Tilsæt nogle dråber flydende sæbe som emulgator

4

Påfør neemolie på alle blade (over- og underside)

Påfør om aftenen for at undgå solskoldning

5

Forbedre luftcirkulationen omkring planten

Beskær overlappende eller alt for tætte grene

6

Påfør neemolie igen

Gentag ugentlig behandling

7

Tredje neemoliepåføring

Kontrollér om nye pletter er holdt op med at opstå

8

Endelig evaluering

Hvis der ikke er nye pletter, er planten ved at komme sig

🛡️ Hvordan forebygger du Bladplet på Kæmpe-star?

TLDR: Forebyg Bladplet på Kæmpe-star med 9 essentielle forebyggende plejepraksisser.

  • Fjern og destruer nedfaldne blade inden vinteren
  • Undgå overheadvanding og befugtning af løv
  • Oprethold god luftcirkulation gennem korrekt beskæring
  • Giv planterne tilstrækkelig afstand
  • Vand om morgenen så bladene kan tørre
  • Påfør et 8-10 cm lag mulch uden at røre ved stænglerne
  • Hold planterne sunde med korrekt vanding og gødning
  • Rengør beskæringsværktøj regelmæssigt
  • Fjern døde eller døende grene straks

🌱 Hvordan plejer du Kæmpe-star for at forebygge Bladplet?

💧 Sådan vander du

Hold altid jorden fugtig til våd; vand hyppigt, især i tørre perioder, da planten ikke tåler længerevarende tørke særlig godt.

☀️ Lysforhold

Vokser godt i fuld sol eller halvskygge; i varmere klimaer foretrækker den halvskygge for at reducere vandstress.

🪴 Ideel jord

Foretrækker frugtbar jord, der er rig på organisk materiale og permanent fugtig; tåler tung lerjord, men ikke tør og sandet jord.

Ofte stillede spørgsmål

Kan Bladplet dræbe min Kæmpe-star?
Muligvis, hvis ubehandlet, kan Bladplet forårsage betydelig skade på Kæmpe-star. Tidlig opdagelse og behandling er afgørende.
Hvor lang tid tager det for Kæmpe-star at komme sig fra Bladplet?
Med den rette behandling tager genopretning cirka 21 dage. Uden behandling kan det tage betydeligt længere tid.
Er Bladplet smitsom over for andre planter i nærheden af Kæmpe-star?
Ja, Bladplet kan sprede sig til nærliggende planter. Isoler den berørte Kæmpe-star øjeblikkeligt.
Se mere: Kæmpe-star → Se mere: Bladplet →

Kilder og referencer