Bloom Download App
Harilik luga

Juncaceae

Harilik luga: maapinnakate taim

Juncus effusus

Lihtne ☀️ Ere hajuvalgus 🐾 Lemmikloomadele ohutu

Kasvatage harilikku luga täispäikeses või poolvarjus pidevalt märjas või küllastunud mullas; ta talub ka mõnesentimeetrist seisvat vett. Tegemist on vähenõudliku taimega, mis talub kehva mulda ning mida kahjurid või haigused kahjustavad harva. Lõigake vana taimestik varakevadel tagasi, et hoida puhmikud korrastatuna.

💧 Kastmine

Iga 2 päeva tagant

☀️ Valgus

Ere hajuvalgus

🌡️ Temperatuur

-10° - 32°C

💨 Niiskus

60% - 100%

Kategooriad

Mis on Harilik luga?

Harilik luga (Juncus effusus) on lihtne hooldusega taim perekonnast Juncaceae. Juncus effusus, tuntud kui harilik luga, on kosmopoliitne püsik loaliste (Juncaceae) sugukonnast, kes kasvab märgaladel. See moodustab tihedaid ja püstiseid puhmikuid siledatest, silindrilistest ja püsivatest vartest ilma pärislehtedeta, andes taimele iseloomuliku mättalise silueti. Looduslikult lei...

Harilik luga kasvab kuni 1.2m, laius 90 cm, kastmine iga 2 päeva tagant, -10°C – 32°C, 60–100% niiskust. See on ei sobi siseruumide jaoks ja ohutu lemmikloomadele.

Erinevalt paljudest troopikataimetest talub Harilik luga kastmisvigasid. Sobib algajatele. Erinevalt paljudest populaarsetest liikidest on Harilik luga ohutu hoida lemmikloomade lähedal.

Kuidas hooldada Harilik luga?

TLDR: Harilik luga vajab Ere hajuvalgus, kastmist iga 2 päeva tagant ning temperatuuri -10–32°C juures ja 60-100% niiskust.

💧

Kui tihti peaks Harilik luga kastma?

Hoidke muld alati märjana kuni küllastununa; harilik luga edeneb hästi isegi madalas seisvas vees ega tohi kunagi pikemaks ajaks läbi kuivada.

☀️

Kui palju valgust vajab Harilik luga?

Eelistab täispäikest (6+ tundi otsest valgust), kuid talub poolvarju; liigne vari võib vähendada õitsemist.

🪴

Milline on parim muld Harilik luga jaoks?

Kasvab hästi niisketes, turvastunud ja soistes muldades, mille pH on kergelt happeline kuni neutraalne; kohaneb tavalise aiamullaga, kui niiskus on püsiv.

🏺

Millist potti kasutada Harilik luga jaoks?

Laiad ja madalad potid või ilma drenaažiavadeta tiigikorvid, mis võimaldavad hoida vett juurte ümber.

Mis on Harilik luga ja kust see pärit on?

Juncus effusus, tuntud kui harilik luga, on kosmopoliitne püsik loaliste (Juncaceae) sugukonnast, kes kasvab märgaladel. See moodustab tihedaid ja püstiseid puhmikuid siledatest, silindrilistest ja püsivatest vartest ilma pärislehtedeta, andes taimele iseloomuliku mättalise silueti. Looduslikult leidub teda järvede, soode ja kraavide kallasel üle kogu maailma. Harilik luga on tõeline hüdrofüüt, taludes seisvat vett, ning teda kasutatakse laialdaselt veeaedades, vihmaaedades ja märgalade taastamisprojektides.

Kuidas paljundada Harilik luga?

🌱

Puhmiku jagamine

Jagage iga 2-3 aasta järel, et kontrollida kasvu ja noorendada puhmikuid. Hoidke jagatud osi pidevalt niiskena, kuni need on juurdunud.

  1. 1
    Kaevake varakevadel välja väljakujunenud puhmik
  2. 2
    Eraldage risoomimass labida või terava noaga osadeks, millest igaühel on mitu vart ja juurt
  3. 3
    Istutage jagatud osad kohe pidevalt märga või küllastunud mulda
  4. 4
    Kastke põhjalikult, et muld uute osade ümber tiheneks

Vajalikud materjalid:

Labidas või terav nugaAianduskindadVesi
⏱️ Aeg: 2-3 nädalat 📊 Edukuse määr: high 🗓️ Parim aastaaeg: Kevad
🌱

Seemnetega paljundamine

Seemned idanevad kõige paremini pidevalt niisketes tingimustes; ärge laske substraadil kunagi kuivada.

  1. 1
    Koguge suve lõpus küpsed õisikud
  2. 2
    Külvake seemned niiske turba- või mudapinna peale ilma katmata, kuna nad vajavad idanemiseks valgust
  3. 3
    Hoidke substraat alati küllastununa
  4. 4
    Istutage istikud ümber, kui need on käsitsemiseks piisavalt suured

Vajalikud materjalid:

KülvikastNiiske turbamuld või mudaKüpsed õisikud
⏱️ Aeg: 3-6 nädalat 📊 Edukuse määr: medium 🗓️ Parim aastaaeg: Kevad

Kui suureks kasvab Harilik luga?

TLDR: Harilik luga võib kasvada kuni 1.2m kõrguseks, kasvukiirusega Keskmine.

📏

Maksimaalne kõrgus

1.2m

↔️

Laius

90cm

📈

Kasvukiirus

Keskmine

🍃

Lehed

Igihali

Taimede kasutusalad

🌺

Dekoratiivne

Suurepärane kaunistus

🌿

Maapinnakate

Katab pinnase

Kas teie taim näitab sümptomeid?

Klõpsake sümptomil, et avastada võimalikud põhjused:

Millised haigused mõjutavad Harilik luga kõige sagedamini?

TLDR: Harilik luga on vastuvõtlik 6 teadaolevale haigusele. Jälgige regulaarselt varajaseks avastamiseks.

Rooste

Keskmine

Rooste on levinud seenhaigus, mida põhjustavad Pucciniales seltsi seened ning mis mõjutab väga paljusid taimeliike. Haigus on saanud oma nime iseloomulike oranžide, kollaste või punakaspruunide pustulite järgi, mis ilmuvad lehtedele ning meenutavad metalliroostet. See obligaatne seenparasiit vajab ellujäämiseks elavaid taimi ning võib põhjustada märkimisväärset majanduslikku kahju põllumajanduskultuuridele.

Vaata lahendust

Leheplekk

Keskmine

Leheplekk on levinud seenhaigus, mida põhjustavad mitmesugused patogeenid, sealhulgas Alternaria, Ascochyta, Colletotrichum, Septoria ja Venturia. Haigus mõjutab peamiselt lehti, põhjustades värvimuutusega laike, mis ravimata jätmisel võivad viia enneaegse lehevarisemiseni.

Vaata lahendust

Varre nekroos

Keskmine

Varre nekroos on seisund, mida iseloomustab taimekudede surm varrel, põhjustades pruunistumist, mustumist ja lõpuks lagunemist. See võib nõrgestada taime, takistada toitainete ja vee transporti ning rasketel juhtudel viia taime hukkumiseni. Seda seisundit võivad põhjustada mitmesugused patogeenid, keskkonnastress või füüsiline kahjustus.

Vaata lahendust

Juuremädanik

Kõrge

Juuremädanik on tõsine seenhaigus, mis mõjutab taimede juurestikku, põhjustades selle lagunemist ja taime hukkumist. Seda põhjustavad peamiselt liigkastmine, halb drenaaž või mullaborseened nagu Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia ja Fusarium. Haigus areneb hästi üleujutatud tingimustes, kus juured on hapnikust ilma jäetud ja seega vastuvõtlikud seennakkusele.

Vaata lahendust

Tähendus ja sümboolika

Sümboliseerib vastupidavust ja paindlikkust – selle pehmed ja painduvad varred painduvad surve all ilma murdumata, esindades võimet kohaneda graatsiliselt raskustega.

Võrdle sarnaste taimedega

Omadus Raskusaste Valgus Kastmine Lemmikloomadele ohutu
Põldvaher Lihtne Ere hajuvalgus 14d
Arukask Lihtne Otsene päikesevalgus 14d
Padipõõsas Lihtne Otsene päikesevalgus 14d
Peruu pipar Lihtne Otsene päikesevalgus 14d ⚠️

Vali ja võrdle

vs

Allikad ja viited

Seotud taimed