Bloom Download App
Kõrge jumalapuu
+
Antraknoos

Kõrge jumalapuu koos Antraknoos? Harv, kuid ravitav

Ailanthus

Vastuvõtlikkus: Madal Raskusaste: Kõrge Raskusaste: Lihtne

Antraknoos Kõrge jumalapuu peal: mida teada?

Antraknoos taimel Kõrge jumalapuu (Ailanthus) on seen seisund kõrge raskusastmega. Kõrge jumalapuu vastuvõtlikkus sellele haigusele on madal. Antraknoos on seen-haigus, mida põhjustavad perekonna Colletotrichum seened ning mis mõjutab paljusid taimi, sealhulgas köögivilju, puuvilju ja puid. Haigus levib kõige paremini jahedas ja niiskes kes...

Kõrge jumalapuu on lihtne hooldusega taim. Taastumine Antraknoos järel võtab ligikaudu 14 päeva õige raviga.

Erinevalt enamikust taimedest on Kõrge jumalapuu loomulikult Antraknoos suhtes vastupidav. Parim on ravida ennetavate meetmetega, mitte reaktiivse raviga. Erinevalt bakteriaalsetest nakkustest saab taimel Kõrge jumalapuu esinevat Antraknoos hallata orgaaniliste fungitsiididega.

🔍 Kuidas näeb Antraknoos välja Kõrge jumalapuu peal?

  • Väikesed ebakorrapärased kollased või pruunid laigud lehtedel
  • Tumedad süvistunud kahjustused lehtedel, vartel, õitel ja viljadel
  • Veega imbunud kahjustused, mis tumenevad vanusega
  • Roosakad eosliste želatiinsed massid kahjustuste keskel sooja ja niiske ilmaga
  • Laigud, mis laienevad ja võivad katta terve lehe
  • Lehevarise teke haiguse hilisemates staadiumides

Mis põhjustab Antraknoos Kõrge jumalapuu peal?

  • Põhjustajaks on perekonna Colletotrichum seened
  • Jahe ja niiske ilm soodustab haiguse arengut
  • Optimaalne temperatuur 24–29 °C
  • Pikaajaline lehestu niistumine
  • Seened talvituvad seemnetes, mullas ja aiajäätmetes
  • Eosed levivad veepiisakute kaudu

💊 Kuidas ravida Antraknoos Kõrge jumalapuu peal?

TLDR: Ravige Antraknoos Kõrge jumalapuu peal kiirraviga (~7 päeva) või mahemeetodiga (~14 päeva). Kõrge jumalapuu on selle haiguse suhtes madal vastuvõtlikkusega.

Kiired lahendused

1

Eemaldada ja ära visata kõik nähtavalt nakatunud osad

Eemaldada ja ära visata kõik nähtavalt nakatunud osad

2

Kasutada kaubanduslikku süsteemset fungitsiidi (asoksüstrobiin või mankotseeb)

Kasutada kaubanduslikku süsteemset fungitsiidi (asoksüstrobiin või mankotseeb)

3

Kohandada kastmist, et vältida lehestu niisutamist

Kohandada kastmist, et vältida lehestu niisutamist

4

Teine töötlus süsteemse fungitsiidiga

Teine töötlus süsteemse fungitsiidiga

5

Hinnata ravi tõhusust

Hinnata ravi tõhusust

🌿

Maheravimine

1

Eemaldada kõik nakatunud taimeosad ja visata plastikkotti

Eemaldada kõik nakatunud taimeosad ja visata plastikkotti

2

Pihustada kõikidele taimepindadele mahe vedelat vaske sisaldavat vahendit

Pihustada kõikidele taimepindadele mahe vedelat vaske sisaldavat vahendit

3

Minna üle tilkastmisele, vältides lehestu niisutamist

Minna üle tilkastmisele, vältides lehestu niisutamist

4

Teine töötlus vasefungitsiidi või neemõliga

Teine töötlus vasefungitsiidi või neemõliga

5

Hinnata edusamme ja eemaldada uued kahjustuskolded

Hinnata edusamme ja eemaldada uued kahjustuskolded

6

Viimane mahe fungitsiidi töötlus ja pidev seire

Viimane mahe fungitsiidi töötlus ja pidev seire

🛡️ Kuidas ennetada Antraknoos Kõrge jumalapuu peal?

TLDR: Ennetage Antraknoos Kõrge jumalapuu peal 8 olulise ennetusmeetmega.

  • Kasutada tilkastmist vältimaks ülalt kastmist
  • Anda taimedele piisavalt ruumi õhuvahetuseks ja õhuniiskuse vähendamiseks
  • Eemaldada nakatunud taimematerjal pärast saagikoristust
  • Rakendada külvikorda peremeestaimede ja mitteperemeestaimede vahel
  • Valida võimalusel resistentseid taimesort
  • Kasutada läänepoolsetes piirkondades kasvatatud seemneid, mis pole haigusega kokku puutunud
  • Vältida lehestu niisutamist kastmisel
  • Tagada hea õhuvahetus taimede ümber

🌱 Kuidas hooldada Kõrge jumalapuu, et ennetada Antraknoos?

💧 Kuidas kasta

Esimesel aastal pärast istutamist kastke iga 10–14 päeva järel, lastes mullal kastmiskordade vahel kergelt kuivada. Kui puu on kanda kinnitanud (1–2 aasta pärast), on jumalapuu väga põuataluv ja vajab harva lisakastmist, välja arvatud ränga põua ajal.

☀️ Valgustus

Jumalapuu eelistab täispäikest ja talub poolvarju. Istutage see kohta, mis saab vähemalt 6 tundi otsest päikesevalgust päevas. Puu kasvab jõulisemalt ja moodustab tihedama võra, kui saab küllaldaselt valgust.

🪴 Sobiv muld

Jumalapuu talub peaaegu igat tüüpi mulda, sealhulgas kehva, tihenenud, happelist või aluselist mulda. Eelistab viljakat ja hästi kuivendatud mulda, mille pH on vahemikus 5,5–8,0. Vältige liigniisket mulda, kuna liigses vees olevad juured võivad mädanema minna.

Korduma kippuvad küsimused

Kas Antraknoos võib minu Kõrge jumalapuu tappa?
Jah, ilma ravita võib Antraknoos olla Kõrge jumalapuu jaoks surmav. Varajane avastamine ja ravi on võtmetähtsusega.
Kui kaua kulub Kõrge jumalapuu taastumiseks Antraknoos järel?
Õige raviga kulub taastumiseks ligikaudu 14 päeva. Ilma ravita võib see kesta märkimisväärselt kauem.
Kas Antraknoos on nakkav Kõrge jumalapuu lähedal asuvatele teistele taimedele?
Jah, Antraknoos võib levida lähedalolevatele taimedele. Isoleerige mõjutatud Kõrge jumalapuu kohe.
Vaata rohkem: Kõrge jumalapuu → Vaata rohkem: Antraknoos →

Allikad ja viited