Bloom Download App
Harilik liguster
+
Antraknoos

Harilik liguster ja Antraknoos: ennetamine ja ravi

Ligustrum vulgare

Vastuvõtlikkus: Mõõdukas Raskusaste: Kõrge Raskusaste: Lihtne

Antraknoos Harilik liguster peal: mida teada?

Antraknoos taimel Harilik liguster (Ligustrum vulgare) on seen seisund kõrge raskusastmega. Harilik liguster vastuvõtlikkus sellele haigusele on mõõdukas. Antraknoos on seen-haigus, mida põhjustavad perekonna Colletotrichum seened ning mis mõjutab paljusid taimi, sealhulgas köögivilju, puuvilju ja puid. Haigus levib kõige paremini jahedas ja niiskes kes...

Harilik liguster on lihtne hooldusega taim. Taastumine Antraknoos järel võtab ligikaudu 14 päeva õige raviga.

Erinevalt bakteriaalsetest nakkustest saab taimel Harilik liguster esinevat Antraknoos hallata orgaaniliste fungitsiididega. Ilma ettevaatusabinõudeta võivad Antraknoos keemilised ravimid lemmikloomadele kahjulikud olla. Kasutage Harilik liguster jaoks lemmikloomadega kodudes orgaanilisi meetodeid.

🔍 Kuidas näeb Antraknoos välja Harilik liguster peal?

  • Väikesed ebakorrapärased kollased või pruunid laigud lehtedel
  • Tumedad süvistunud kahjustused lehtedel, vartel, õitel ja viljadel
  • Veega imbunud kahjustused, mis tumenevad vanusega
  • Roosakad eosliste želatiinsed massid kahjustuste keskel sooja ja niiske ilmaga
  • Laigud, mis laienevad ja võivad katta terve lehe
  • Lehevarise teke haiguse hilisemates staadiumides

Mis põhjustab Antraknoos Harilik liguster peal?

  • Põhjustajaks on perekonna Colletotrichum seened
  • Jahe ja niiske ilm soodustab haiguse arengut
  • Optimaalne temperatuur 24–29 °C
  • Pikaajaline lehestu niistumine
  • Seened talvituvad seemnetes, mullas ja aiajäätmetes
  • Eosed levivad veepiisakute kaudu

💊 Kuidas ravida Antraknoos Harilik liguster peal?

TLDR: Ravige Antraknoos Harilik liguster peal kiirraviga (~7 päeva) või mahemeetodiga (~14 päeva). Harilik liguster on selle haiguse suhtes mõõdukas vastuvõtlikkusega.

Kiired lahendused

1

Eemaldada ja ära visata kõik nähtavalt nakatunud osad

Eemaldada ja ära visata kõik nähtavalt nakatunud osad

2

Kasutada kaubanduslikku süsteemset fungitsiidi (asoksüstrobiin või mankotseeb)

Kasutada kaubanduslikku süsteemset fungitsiidi (asoksüstrobiin või mankotseeb)

3

Kohandada kastmist, et vältida lehestu niisutamist

Kohandada kastmist, et vältida lehestu niisutamist

4

Teine töötlus süsteemse fungitsiidiga

Teine töötlus süsteemse fungitsiidiga

5

Hinnata ravi tõhusust

Hinnata ravi tõhusust

🌿

Maheravimine

1

Eemaldada kõik nakatunud taimeosad ja visata plastikkotti

Eemaldada kõik nakatunud taimeosad ja visata plastikkotti

2

Pihustada kõikidele taimepindadele mahe vedelat vaske sisaldavat vahendit

Pihustada kõikidele taimepindadele mahe vedelat vaske sisaldavat vahendit

3

Minna üle tilkastmisele, vältides lehestu niisutamist

Minna üle tilkastmisele, vältides lehestu niisutamist

4

Teine töötlus vasefungitsiidi või neemõliga

Teine töötlus vasefungitsiidi või neemõliga

5

Hinnata edusamme ja eemaldada uued kahjustuskolded

Hinnata edusamme ja eemaldada uued kahjustuskolded

6

Viimane mahe fungitsiidi töötlus ja pidev seire

Viimane mahe fungitsiidi töötlus ja pidev seire

🛡️ Kuidas ennetada Antraknoos Harilik liguster peal?

TLDR: Ennetage Antraknoos Harilik liguster peal 8 olulise ennetusmeetmega.

  • Kasutada tilkastmist vältimaks ülalt kastmist
  • Anda taimedele piisavalt ruumi õhuvahetuseks ja õhuniiskuse vähendamiseks
  • Eemaldada nakatunud taimematerjal pärast saagikoristust
  • Rakendada külvikorda peremeestaimede ja mitteperemeestaimede vahel
  • Valida võimalusel resistentseid taimesort
  • Kasutada läänepoolsetes piirkondades kasvatatud seemneid, mis pole haigusega kokku puutunud
  • Vältida lehestu niisutamist kastmisel
  • Tagada hea õhuvahetus taimede ümber

🌱 Kuidas hooldada Harilik liguster, et ennetada Antraknoos?

💧 Kuidas kasta

Kastke esimesel hooajal kord nädalas, et soodustada juurte kuju; edaspidi vaid pikkade põuaperioodide ajal, kuna taim ei talu liigniisket mulda.

☀️ Valgustus

Rikkalikumaks õitsemiseks ja viljumiseks eelistab täispäikest, kuid talub ka poolvarju ja isegi vähese valgusega alustaimestiku tingimusi.

🪴 Sobiv muld

Kohaneb enamiku hästi vett läbilaskvate muldadega, sealhulgas saviste ja lubjarikastega; vältige liigniiskeid või väga tihenenud kohti.

Korduma kippuvad küsimused

Kas Antraknoos võib minu Harilik liguster tappa?
Jah, ilma ravita võib Antraknoos olla Harilik liguster jaoks surmav. Varajane avastamine ja ravi on võtmetähtsusega.
Kui kaua kulub Harilik liguster taastumiseks Antraknoos järel?
Õige raviga kulub taastumiseks ligikaudu 14 päeva. Ilma ravita võib see kesta märkimisväärselt kauem.
Kas Antraknoos on nakkav Harilik liguster lähedal asuvatele teistele taimedele?
Jah, Antraknoos võib levida lähedalolevatele taimedele. Isoleerige mõjutatud Harilik liguster kohe.
Vaata rohkem: Harilik liguster → Vaata rohkem: Antraknoos →

Allikad ja viited