Bloom Download App
Kirss-kontpuu
+
Jahukaste

Kirss-kontpuu ja Jahukaste: ennetamine ja ravi

Cornus mas

Vastuvõtlikkus: Mõõdukas Raskusaste: Keskmine Raskusaste: Lihtne

Jahukaste Kirss-kontpuu peal: mida teada?

Jahukaste taimel Kirss-kontpuu (Cornus mas) on seen seisund mõõdukas raskusastmega. Kirss-kontpuu vastuvõtlikkus sellele haigusele on mõõdukas. Jahukaste on levinud seen-haigus, mida põhjustavad erinevad seeneliigid, sealhulgas Erysiphe, Podosphaera, Oïdium ja Leveillula. See mõjutab üle 10 000 taimeliigi kogu maailmas. Haigus levib hästi soo...

Kirss-kontpuu on lihtne hooldusega taim. Taastumine Jahukaste järel võtab ligikaudu 28 päeva õige raviga.

Erinevalt bakteriaalsetest nakkustest saab taimel Kirss-kontpuu esinevat Jahukaste hallata orgaaniliste fungitsiididega.

🔍 Kuidas näeb Jahukaste välja Kirss-kontpuu peal?

  • Valgest hallini jahused laigud lehtedel, vartel ja pungadel
  • Jahutaoline kate taimepindadel
  • Lilla kuni punane värvumutumine nakatunud alade ümbruses
  • Moonutunud või keerdunenud noored lehed
  • Varajane närbtemine ja lehtede pruunimine
  • Taimekasvu ja õitsemise vähenemine
  • Lehtede rullumine ja võrsete käärdumine
  • Kärntõvesarnased haavandid rasketel nakatumistel

Mis põhjustab Jahukaste Kirss-kontpuu peal?

  • Nakatunud taimedelt tuulega levivad seeneeoste
  • Soojad temperatuurid (15–27°C)
  • Kõrge suhteline õhuniiskus taimede ümbruses
  • Halb õhuringlus ja varjutatud alad
  • Üleväetamine, mis muudab taimed vastuvõtlikuks
  • Eosed talvituvad kulu ja umbrohu peal

💊 Kuidas ravida Jahukaste Kirss-kontpuu peal?

TLDR: Ravige Jahukaste Kirss-kontpuu peal kiirraviga (~14 päeva) või mahemeetodiga (~28 päeva). Kirss-kontpuu on selle haiguse suhtes mõõdukas vastuvõtlikkusega.

Kiired lahendused

1

Eemalda tugevalt nakatunud alad

Lõika ära kõik tugevalt nakatunud taimeosad. Kõrvalda need aiast eemale nõuetekohaselt.

2

Kanna kaaliumvesinikkarbonaati

Sega vastavalt toote juhistele. Pritsi põhjalikult, kattes kõik taimepinnad. Kanna kaitsekindaid.

3

Teine pealekandmine

Kanna kaaliumvesinikkarbonaadi fungitsiidi uuesti 3 päeva pärast parema tõhususe saavutamiseks.

4

Vaheta väävlipritsile

Kanna väävlipõhist fungitsiidi. Väldi kasutamist temperatuuridel üle 27°C, et vältida taimede kahjustamist.

5

Jätka väävliravi

Kanna teine väävliravi. Jälgi taimetervislike märkimisväärset paranemist.

6

Viimane ravi ja hindamine

Kanna viimane ravi. Haigus peaks kontrolli all olema. Jälgi nädalas kordumise suhtes.

🌿

Maheravimine

1

Eemalda nakatunud osad

Kasuta steriliseeritud lõikekääre, et lõigata ära kõik lehed, varred ja pungad, millel on nähtav valge jahune kate. Viska prügikasti, mitte kompostihunnikusse.

2

Valmista orgaaniline pritsimisvahend

Sega 1 supilusikatäis kaaliumvesinikkarbonaati (või söögisoodat) ½ teelusikatäie Castile-seebiga 3,8 liitris vees. Raputa hästi läbi.

3

Kanna esimene ravi

Pritsi lahust põhjalikult kõikidele lehepindadele (üla- ja alaosal), varretele ja ümbritsevale lehestikule. Kanna varajase hommiku või õhtupoolikul.

4

Nädalane ravi – 1. nädal

Valmista värske lahus ja pritsi uuesti kõikidele taimepindadele. Kontrolli uusi nakatumisi ja eemalda kahjustunud osad.

5

Nädalane ravi – 2. nädal

Jätka nädalast pritsimist. Jälgi taime reaktsiooni ja vajaduse korral reguleeri vahet parema õhuringluse tagamiseks.

6

Nädalane ravi – 3. nädal

Kanna neljas ravi. Haigus peaks selleks ajaks oluliselt vähenema.

7

Viimane ravi ja hindamine

Kanna viimane ravi. Hinda tõhusust. Kui nakkus püsib, kaalu keemilisi alternatiive või jätka nädalaste ravikordadega veel 2 nädala jooksul.

🛡️ Kuidas ennetada Jahukaste Kirss-kontpuu peal?

TLDR: Ennetage Jahukaste Kirss-kontpuu peal 8 olulise ennetusmeetmega.

  • Valige jahukastele resistentsed taimesordid
  • Hoidke taimede vahel piisav vahe õhuringluse tagamiseks
  • Veenduge, et taimed saaksid piisavalt päikesevalgust
  • Vältige üleväetamist lämmastikurikaste väetistega
  • Eemaldage nakatunud taimejäägid viivitamatult
  • Pritsige lehti hommikuti veega, et eemaldada eosed
  • Hõrendage tihedat taimekasvu õhuringluse parandamiseks
  • Hoidke taimed konstruktsioonidest mõistlikul kaugusel

🌱 Kuidas hooldada Kirss-kontpuu, et ennetada Jahukaste?

💧 Kuidas kasta

Kasta esimesel aastal rikkalikult, kuivadel perioodidel umbes kord nädalas. Pärast juurdumist talub taim põuaperioode, kuid kuumadel suvedel on kastmine talle kasulik. Väldi liigniisket mulda.

☀️ Valgustus

Eelistab päikeselist kuni poolvarjulist kasvukohta. Täispäikeses on õitsemine ja saagikus kõige suurem. Väga kuumas kliimas võib pärastlõunane vari aidata stressi vähendada.

🪴 Sobiv muld

Kohaneb liivsaviste, saviste, liivaste või lubjarikaste muldadega, eeldusel et drenaaž on hea. Eelistab kergelt happelist kuni neutraalset pH-taset (5,5–7,5). Armastab orgaanilise aine rikast mulda.

Korduma kippuvad küsimused

Kas Jahukaste võib minu Kirss-kontpuu tappa?
Võimalik, kui ravimata, võib Jahukaste põhjustada Kirss-kontpuu märkimisväärset kahju. Varajane avastamine ja ravi on võtmetähtsusega.
Kui kaua kulub Kirss-kontpuu taastumiseks Jahukaste järel?
Õige raviga kulub taastumiseks ligikaudu 28 päeva. Ilma ravita võib see kesta märkimisväärselt kauem.
Kas Jahukaste on nakkav Kirss-kontpuu lähedal asuvatele teistele taimedele?
Jah, Jahukaste võib levida lähedalolevatele taimedele. Isoleerige mõjutatud Kirss-kontpuu kohe.
Vaata rohkem: Kirss-kontpuu → Vaata rohkem: Jahukaste →

Allikad ja viited