Bloom Download App
Punane ristik
+
Juurisõlme-nematoodid

Punane ristik ja Juurisõlme-nematoodid: ennetamine ja ravi

Trifolium pratense

Vastuvõtlikkus: Mõõdukas Raskusaste: Kõrge Raskusaste: Lihtne

Juurisõlme-nematoodid Punane ristik peal: mida teada?

Juurisõlme-nematoodid taimel Punane ristik (Trifolium pratense) on kahjur seisund kõrge raskusastmega. Punane ristik vastuvõtlikkus sellele haigusele on mõõdukas. Juurisõlme-nematoodid (Meloidogyne liigid) on mikroskoopilised ümarussid, mis parasiiteeruvad taimejuurtel, põhjustades iseloomulikke sõlmi ehk nuppe. Need mullaslevivad kahjurid kuuluvad maailmas maj...

Punane ristik on lihtne hooldusega taim. Taastumine Juurisõlme-nematoodid järel võtab ligikaudu 90 päeva õige raviga.

Erinevalt seenhaigustest reageerib Juurisõlme-nematoodid taimel Punane ristik kiiresti integreeritud kahjuritõrjele. Ilma ettevaatusabinõudeta võivad Juurisõlme-nematoodid keemilised ravimid lemmikloomadele kahjulikud olla. Kasutage Punane ristik jaoks lemmikloomadega kodudes orgaanilisi meetodeid.

🔍 Kuidas näeb Juurisõlme-nematoodid välja Punane ristik peal?

  • Iseloomulikud sõlmed ehk nupud juurtel (läbimõõt 1–10 mm)
  • Juurte paisumine, moondumine ja liigne harunemine
  • Lehtede kollaseks muutumine (kloroos), eriti alumistel lehtedel
  • Närbumisemärgid kuumadel perioodidel vaatamata piisavale mullaniiskusele
  • Kasvupeetus ja vähenenud elujõud
  • Vähenenud õitsemis- ja viljatootmisvõime
  • Taime hukkumine raskete kahjustuste korral
  • Värvimuutustega või nekrootilised juuretipud

Mis põhjustab Juurisõlme-nematoodid Punane ristik peal?

  • Nakatumine mikroskoopiliste ümarussidega (Meloidogyne incognita, M. javanica, M. arenaria)
  • Nematoodide vastsed tungivad juurtesse ja asustavad toitumiskohad
  • Nematoodide poolt süstitud ensüümid põhjustavad rakkude paisumist (sõlmede teket)
  • Saastunud muld, vesi või nakatunud taimematerjal
  • Soe mullatemperatuur (21–27 °C) soodustab paljunemist
  • Liivased, hästi dreneeritud mullad on vastuvõtlikumad
  • Võivad mullas elada aastaid ilma peremeestaimeteta

💊 Kuidas ravida Juurisõlme-nematoodid Punane ristik peal?

TLDR: Ravige Juurisõlme-nematoodid Punane ristik peal kiirraviga (~45 päeva) või mahemeetodiga (~90 päeva). Punane ristik on selle haiguse suhtes mõõdukas vastuvõtlikkusega.

Kiired lahendused

1

1. samm

Eemaldada ja hävitada kõik nakatunud taimed ja juured

2

2. samm

Kasta mulda neemiõli lahusega (30–60 ml neemiõli 4 liitri vee kohta)

3

3. samm

Kanda mulda kasulikke nematoode (kiiresti toimivad liigid nagu Steinernema carpocapsae)

4

4. samm

Kasta ala põhjalikult, et aktiveerida kasulikke nematoode

5

5. samm

Kanda mulda Paecilomyces lilacinus'e seentepõhist bioloogilist tõrjevahendit

6

6. samm

Uuesti istutada ainult resistentseid sorte

7

7. samm

Jälgida iganädalaselt 4–6 nädalat

🌿

Maheravimine

1

1. samm

Eemaldada nakatunud taimed kohe, sealhulgas kogu juurematerjal

2

2. samm

Solariseerida kahjustatud ala läbipaistva kilega 3–5 päeva täispäikese käes (suve kõrgpunktis)

3

3. samm

Kündida mulda sügavalt 2–3 korda, et paljastada nematoodid õhule ja röövloomadele

4

4. samm

Kanda mulda kasulikke nematoode (Steinernema feltiae või Heterorhabditis bacteriophora) soovitatavates kogustes

5

5. samm

Segada mulda 5–8 cm kvaliteetset komposti kasulike mikroorganismide suurendamiseks

6

6. samm

Istutada prantsuse saialill (Tagetes patula) kattekultuurina 2–3 kuuks

7

7. samm

Lisada uuesti istutamisel mükoriisaseente inokulantt

8

8. samm

Kontrollida juuri iga 2 nädala tagant uute sõlmede tekke suhtes

🛡️ Kuidas ennetada Juurisõlme-nematoodid Punane ristik peal?

TLDR: Ennetage Juurisõlme-nematoodid Punane ristik peal 8 olulise ennetusmeetmega.

  • Istutada resistentseid või tolerantseid sorte, kui need on saadaval
  • Vaheldada kultuure vastuvõtmatute taimedega (kõrrelised, ristõielised)
  • Solariseerida muld enne istutamist läbipaistva kilega (3–5 päeva suve kõrgpunktis)
  • Kasutada sertifitseeritud haigusvabasid istutusmaterjaleid
  • Järgida head sanitaarhügieeni: puhastada tööriistu, eemaldada nakatunud juured kohe
  • Parandada mulla tervist orgaanilise ainega, et soodustada kasulikke mikroorganisme
  • Vältida mulla viimist nakatunud aladelt puhtale alale
  • Istutada prantsuse saialille (Tagetes patula) püüdkultuuriks või kattekultuuriks

🌱 Kuidas hooldada Punane ristik, et ennetada Juurisõlme-nematoodid?

💧 Kuidas kasta

Kasta kord nädalas piisava koguse veega, et niisutada mulla ülemist 15–20 cm kihti. Sügisel ja talvel kasta harvemini. Seenhaiguste ennetamiseks väldi kastmist õhtuti.

☀️ Valgustus

Rikkalikuks õitsemiseks vajab täispäikest — vähemalt 6 tundi otsest päikesevalgust päevas. Talub poolvarju, kuid siis on õitsemine vähem intensiivne.

🪴 Sobiv muld

Eelistab viljakat ja hästi vett läbilaskvat liivsavimulda, mille pH on vahemikus 6,0–7,5. Talub savist mulda, kui see ei ole liiga märg. Happeliste muldade puhul parandab lupjamine taime kasvu.

Korduma kippuvad küsimused

Kas Juurisõlme-nematoodid võib minu Punane ristik tappa?
Jah, ilma ravita võib Juurisõlme-nematoodid olla Punane ristik jaoks surmav. Varajane avastamine ja ravi on võtmetähtsusega.
Kui kaua kulub Punane ristik taastumiseks Juurisõlme-nematoodid järel?
Õige raviga kulub taastumiseks ligikaudu 90 päeva. Ilma ravita võib see kesta märkimisväärselt kauem.
Kas Juurisõlme-nematoodid on nakkav Punane ristik lähedal asuvatele teistele taimedele?
Jah, Juurisõlme-nematoodid võib levida lähedalolevatele taimedele. Isoleerige mõjutatud Punane ristik kohe.
Vaata rohkem: Punane ristik → Vaata rohkem: Juurisõlme-nematoodid →

Allikad ja viited