Bloom Download App
Saskatooni toompihlakas
+
Rooste

Saskatooni toompihlakas ja Rooste: ennetamine ja ravi

Amelanchier alnifolia

Vastuvõtlikkus: Mõõdukas Raskusaste: Keskmine Raskusaste: Lihtne

Rooste Saskatooni toompihlakas peal: mida teada?

Rooste taimel Saskatooni toompihlakas (Amelanchier alnifolia) on seen seisund mõõdukas raskusastmega. Saskatooni toompihlakas vastuvõtlikkus sellele haigusele on mõõdukas. Rooste on levinud seenhaigus, mida põhjustavad Pucciniales seltsi seened ning mis mõjutab väga paljusid taimeliike. Haigus on saanud oma nime iseloomulike oranžide, kollaste või punakaspruunide pustul...

Saskatooni toompihlakas on lihtne hooldusega taim. Taastumine Rooste järel võtab ligikaudu 21 päeva õige raviga.

Erinevalt bakteriaalsetest nakkustest saab taimel Saskatooni toompihlakas esinevat Rooste hallata orgaaniliste fungitsiididega.

🔍 Kuidas näeb Rooste välja Saskatooni toompihlakas peal?

  • Kõrgendatud oranžid, kollased, pruunid või punased pustulid lehepindadel
  • Rõnga- või ovaalkujulised eoskogumid, tavaliselt lehe alumisel küljel
  • Enneaegne lehtede kollastumine ja varisemi
  • Taimede kasvupeetus
  • Oranž tolm, mis kandub käte või riiete peale puudutamisel
  • Rasketel juhtudel terve lehe hävimine

Mis põhjustab Rooste Saskatooni toompihlakas peal?

  • Nakatumine tuule või vee kaudu levivate kergete seeneostega
  • Niiske lehestik 6–10 tundi temperatuuril 15–25 °C
  • Kõrge õhuniiskus ja halb õhuringlus
  • Hiline pärastlõunane ülaltpoolt kastmine, mis jätab lehed üleöö märjaks
  • Lähedal asuvad vahustainud (paljud roosteseened vajavad kaht peremeestaime)
  • Pehme ja vastuvõtlik kasv liigse lämmastikväetise tõttu

💊 Kuidas ravida Rooste Saskatooni toompihlakas peal?

TLDR: Ravige Rooste Saskatooni toompihlakas peal kiirraviga (~11 päeva) või mahemeetodiga (~21 päeva). Saskatooni toompihlakas on selle haiguse suhtes mõõdukas vastuvõtlikkusega.

Kiired lahendused

1

Viivitamatu kärpimine

Lõigake kõik nähtavalt nakatunud lehed ära ja visake prügikasti. Puhastage tööriistad.

2

Süsteemne kandmine

Kandke süsteemne fungitsiid (asoksüstrobiin või sarnane) vastavalt pakendi juhistele. Toode imendub taimesse ja levib selle kaudu.

3

Korduvkandmine

Kandke uuesti 7–14 päeva pärast vastavalt toote etiketile.

4

Keskkonna kohandamine

Lülituge varahommikusele kastmisele ja parandage ventilatsiooni.

🌿

Maheravimine

1

Mehaaniline eemaldamine

Eemaldage kõik nakatunud lehed ja osad puhaste kääridega. Visake prügikasti (mitte komposti). Puhastage tööriistad 70% alkoholiga lõigete vahel.

2

Väävli kandmine

Kandke väävelfungitsiid kõigile lehepindadele, eriti lehe alumisele küljele. Tehke seda hommikul, et lehed kiiresti kuivaksid. Ärge kandke temperatuuril üle 30 °C.

3

Kastmise kohandamine

Lülituge tilkkastmisele või kastke otse mullatasandil. Kui kasutate ülaltpoolt kastmist, tehke seda kella 5–10 vahel hommikul.

4

Õhuringluse parandamine

Kärpige tihedad oksad õhuvoolu suurendamiseks. Hoidke taimede vahel nõuetekohast vahet.

5

Seire

Kontrollige iganädalaselt. Kandke väävel uuesti iga 7–10 päeva järel 3 nädala jooksul. Jätkake 2 nädalat pärast viimast sümptomit.

🛡️ Kuidas ennetada Rooste Saskatooni toompihlakas peal?

TLDR: Ennetage Rooste Saskatooni toompihlakas peal 9 olulise ennetusmeetmega.

  • Kastke varahommikul (kell 5–10), et lehed jõuaksid kuivada
  • Kasutage tilkkastmist ülaltpoolt niisutamise asemel
  • Parandage õhuringlust nõuetekohase kärpimisega
  • Eemaldage langenud lehtede prügi, kus eosd saavad talvituda
  • Istutage resistentseid sorte, kui need on kättesaadavad
  • Vältige liigset lämmastikväetist
  • Hoidke uusi taimi karantiinis kaks nädalat
  • Eemaldage ja hävitage nakatunud osad, kui kahjustus on minimaalne
  • Peske tööriistad taimede vahel, et vältida levikut

🌱 Kuidas hooldada Saskatooni toompihlakas, et ennetada Rooste?

💧 Kuidas kasta

Kastke äsja istutatud põõsaid sügavalt ja regulaarselt esimese kahe hooaja jooksul. Pärast juurdumist on saskatooni toompihlakas väga põuakindel ja vajab tavaliselt kastmist ainult iga 10–14 päeva tagant kuivadel perioodidel. Vältige ülekastmist ja veenduge, et istutuskoht kuivendaks vabalt; seisev vesi soodustab juuremädanikku ja Phytophthorat. Multšimine taime ümber aitab säilitada mulla niiskust ja reguleerida juurte temperatuuri.

☀️ Valgustus

Saskatooni toompihlakas kasvab kõige paremini täispäikeses (6 või enam tundi otsest päikesevalgust päevas), mis maksimeerib marjasaaki ja sügisvärvide intensiivsust. See talub poolvarju (2–6 tundi päikest), kuid viljasaak ja sügisvärvus vähenevad. Vältige sügavat, püsivat varju, mis nõrgendab taime ja suurendab haiguste survet.

🪴 Sobiv muld

See kohanemisvõimeline põõsas kasvab savi-, liivsavi- või liivmuldades, tingimusel et drenaaž on hea. Püüdke pH-d vahemikus 6,0 kuni 8,0; see talub hästi kergelt aluselisi tingimusi. Vältige raskeid savi- või vettinud kohti. Parandage tihendatud mulda istutamisel kompostiga, et parandada struktuuri, ja kandke peale 5–8 cm paksune orgaanilise multši kiht, et säilitada niiskust ja pärssida umbrohtu.

Korduma kippuvad küsimused

Kas Rooste võib minu Saskatooni toompihlakas tappa?
Võimalik, kui ravimata, võib Rooste põhjustada Saskatooni toompihlakas märkimisväärset kahju. Varajane avastamine ja ravi on võtmetähtsusega.
Kui kaua kulub Saskatooni toompihlakas taastumiseks Rooste järel?
Õige raviga kulub taastumiseks ligikaudu 21 päeva. Ilma ravita võib see kesta märkimisväärselt kauem.
Kas Rooste on nakkav Saskatooni toompihlakas lähedal asuvatele teistele taimedele?
Jah, Rooste võib levida lähedalolevatele taimedele. Isoleerige mõjutatud Saskatooni toompihlakas kohe.
Vaata rohkem: Saskatooni toompihlakas → Vaata rohkem: Rooste →

Allikad ja viited