Bloom Download App
Punane mooruspuu
+
Kilptäid

Punane mooruspuu ja Kilptäid: ennetamine ja ravi

Morus rubra

Vastuvõtlikkus: Mõõdukas Raskusaste: Keskmine Raskusaste: Lihtne

Kilptäid Punane mooruspuu peal: mida teada?

Kilptäid taimel Punane mooruspuu (Morus rubra) on kahjur seisund mõõdukas raskusastmega. Punane mooruspuu vastuvõtlikkus sellele haigusele on mõõdukas. Kilptäid on väikesed mahlaimejatest kahjurid, mis ilmuvad taimevartele ja lehtedele pruunide, koorikutaoliste muhkudena. On üle 25 liigi, mis jagunevad soomuskilpideks (kõvad) ja pehmeks kilpideks (pe...

Punane mooruspuu on lihtne hooldusega taim. Taastumine Kilptäid järel võtab ligikaudu 30 päeva õige raviga.

Erinevalt seenhaigustest reageerib Kilptäid taimel Punane mooruspuu kiiresti integreeritud kahjuritõrjele.

🔍 Kuidas näeb Kilptäid välja Punane mooruspuu peal?

  • Väikesed pruunid ümarad muhud lehtedel ja vartel
  • Koorikutaolised või vahatised muhud lehtede alumisel küljel
  • Lehtede kollastumine või klorootiline (kahvatu) värvus
  • Kleepuv mesilase kiht lehtede pinnal
  • Must tahmpigi seene kasv mesilase peal
  • Longus või närbunud lehed
  • Kasvu pidurdumine ja taime elujõu vähenemine
  • Sipelgate esinemine mesilast söömas

Mis põhjustab Kilptäid Punane mooruspuu peal?

  • Nakatunud taimede toomine puukoolidest
  • Halb taimetervis muudab taimed vastuvõtlikumaks
  • Soe sisetingimustes keskkond soodustab paljunemist
  • Looduslike vaenlaste puudumine siseruumides
  • Taimede ületihedus võimaldab lihtsat levimist
  • Stress kuumuse, põua või halva hoolduse tõttu

💊 Kuidas ravida Kilptäid Punane mooruspuu peal?

TLDR: Ravige Kilptäid Punane mooruspuu peal kiirraviga (~15 päeva) või mahemeetodiga (~30 päeva). Punane mooruspuu on selle haiguse suhtes mõõdukas vastuvõtlikkusega.

Kiired lahendused

1

Samm 1

Puhastage kahjustatud taimi tugevalt aiavoolikust suunatud veejuga abil, et kilptäid maha lüüa

2

Samm 2

Segage hädaabitaolahus: 1 supilusikatäis nõudepesuvahend + 1 teelusikatäis taimeõli + 1 teelusikatäis 45-kraadist alkoholi + 1 liiter vett

3

Samm 3

Pihustage lahus otse kilpidele, keskendudes lehtede alumistele külgedele

4

Samm 4

Pühkige nähtavad kilptäid füüsiliselt niiske lapi või pehme harjaga maha

5

Samm 5

Korrake ravi iga 2–3 päeva järel ühe nädala jooksul

🌿

Maheravimine

1

Samm 1

Kontrollige taimi iganädalaselt, et tuvastada kilptäid nende rändnümpfide staadiumis (enne kaitsekihi väljakujunemist)

2

Samm 2

Segage insektitsiidne seebilahus: 1 supilusikatäis nõudepesuvahend + 1 liiter vett pihustipudelis

3

Samm 3

Pihustage kahjustatud alad põhjalikult, tagades kontakti putukatega, üks kord päevas 3–4 päeva jooksul

4

Samm 4

Kandke aiandusõli (neemiõli), et lämmatada munad, nümfid ja täiskasvanud isendid

5

Samm 5

Eemaldage nähtavad kilptäid füüsiliselt, pühkides lehti niiske lapiga

6

Samm 6

Tutvustage kasulikke putukaid, nagu lepatriinud, pitspistikud või parasiitvähid, jätkuvaks tõrjeks

7

Samm 7

Kandke kääritatud nõgese tee pihustit täiendava mahetöötlusena

🛡️ Kuidas ennetada Kilptäid Punane mooruspuu peal?

TLDR: Ennetage Kilptäid Punane mooruspuu peal 7 olulise ennetusmeetmega.

  • Kontrollige kõiki uusi taimi hoolikalt enne nende koju toomist
  • Pidage uusi taimi 2–3 nädalat karantiinis teistest taimedest eraldi
  • Hoidke taimede tervist õige kastmise ja väetamisega
  • Tagage taimede ümber hea õhuringlus
  • Kontrollige taimi regulaarselt, eriti lehtede alumisi külgi
  • Hoidke taimed piisavalt harali, et vältida levikut
  • Soodustage looduslike vaenlaste, nagu lepatriinude ja pitspistikute, esinemist

🌱 Kuidas hooldada Punane mooruspuu, et ennetada Kilptäid?

💧 Kuidas kasta

Kastke noori puid üks või kaks korda nädalas kuni nende juurdumiseni; täiskasvanud puud taluvad lühikesi kuivaperioode, kuid kasvavad kõige paremini, kui saavad umbes 2,5 cm vett nädalas.

☀️ Valgustus

Parima saagi saamiseks tagage vähemalt 6 tundi otsest päikesevalgust päevas, kuigi puu talub ka poolvarju.

🪴 Sobiv muld

Kasutage viljakat, niisket ja hästi vett läbilaskvat mulda, milles on palju orgaanilist ainet; vältige rasket ja liigniisket mulda.

Korduma kippuvad küsimused

Kas Kilptäid võib minu Punane mooruspuu tappa?
Võimalik, kui ravimata, võib Kilptäid põhjustada Punane mooruspuu märkimisväärset kahju. Varajane avastamine ja ravi on võtmetähtsusega.
Kui kaua kulub Punane mooruspuu taastumiseks Kilptäid järel?
Õige raviga kulub taastumiseks ligikaudu 30 päeva. Ilma ravita võib see kesta märkimisväärselt kauem.
Kas Kilptäid on nakkav Punane mooruspuu lähedal asuvatele teistele taimedele?
Jah, Kilptäid võib levida lähedalolevatele taimedele. Isoleerige mõjutatud Punane mooruspuu kohe.
Vaata rohkem: Punane mooruspuu → Vaata rohkem: Kilptäid →

Allikad ja viited