Bloom
Propeller-taim
+
Kilptäid

Propeller-taim koos Kilptäid? Harv, kuid ravitav

Crassula perfoliata

Vastuvõtlikkus: Madal Raskusaste: Keskmine Raskusaste: Lihtne

Kilptäid Propeller-taim peal: mida teada?

Kilptäid taimel Propeller-taim (Crassula perfoliata) on kahjur seisund mõõdukas raskusastmega. Propeller-taim vastuvõtlikkus sellele haigusele on madal. Kilptäid on väikesed mahlaimejatest kahjurid, mis ilmuvad taimevartele ja lehtedele pruunide, koorikutaoliste muhkudena. On üle 25 liigi, mis jagunevad soomuskilpideks (kõvad) ja pehmeks kilpideks (pe...

Propeller-taim on lihtne hooldusega taim. Taastumine Kilptäid järel võtab ligikaudu 30 päeva õige raviga. Sisetaimena tagage taastumiseks hea ventilatsioon.

Erinevalt enamikust taimedest on Propeller-taim loomulikult Kilptäid suhtes vastupidav. Parim on ravida ennetavate meetmetega, mitte reaktiivse raviga. Erinevalt seenhaigustest reageerib Kilptäid taimel Propeller-taim kiiresti integreeritud kahjuritõrjele. Ilma ettevaatusabinõudeta võivad Kilptäid keemilised ravimid lemmikloomadele kahjulikud olla. Kasutage Propeller-taim jaoks lemmikloomadega kodudes orgaanilisi meetodeid.

🔍 Kuidas näeb Kilptäid välja Propeller-taim peal?

  • Väikesed pruunid ümarad muhud lehtedel ja vartel
  • Koorikutaolised või vahatised muhud lehtede alumisel küljel
  • Lehtede kollastumine või klorootiline (kahvatu) värvus
  • Kleepuv mesilase kiht lehtede pinnal
  • Must tahmpigi seene kasv mesilase peal
  • Longus või närbunud lehed
  • Kasvu pidurdumine ja taime elujõu vähenemine
  • Sipelgate esinemine mesilast söömas

Mis põhjustab Kilptäid Propeller-taim peal?

  • Nakatunud taimede toomine puukoolidest
  • Halb taimetervis muudab taimed vastuvõtlikumaks
  • Soe sisetingimustes keskkond soodustab paljunemist
  • Looduslike vaenlaste puudumine siseruumides
  • Taimede ületihedus võimaldab lihtsat levimist
  • Stress kuumuse, põua või halva hoolduse tõttu

💊 Kuidas ravida Kilptäid Propeller-taim peal?

TLDR: Ravige Kilptäid Propeller-taim peal kiirraviga (~15 päeva) või mahemeetodiga (~30 päeva). Propeller-taim on selle haiguse suhtes madal vastuvõtlikkusega.

Kiired lahendused

1

Samm 1

Puhastage kahjustatud taimi tugevalt aiavoolikust suunatud veejuga abil, et kilptäid maha lüüa

2

Samm 2

Segage hädaabitaolahus: 1 supilusikatäis nõudepesuvahend + 1 teelusikatäis taimeõli + 1 teelusikatäis 45-kraadist alkoholi + 1 liiter vett

3

Samm 3

Pihustage lahus otse kilpidele, keskendudes lehtede alumistele külgedele

4

Samm 4

Pühkige nähtavad kilptäid füüsiliselt niiske lapi või pehme harjaga maha

5

Samm 5

Korrake ravi iga 2–3 päeva järel ühe nädala jooksul

🌿

Maheravimine

1

Samm 1

Kontrollige taimi iganädalaselt, et tuvastada kilptäid nende rändnümpfide staadiumis (enne kaitsekihi väljakujunemist)

2

Samm 2

Segage insektitsiidne seebilahus: 1 supilusikatäis nõudepesuvahend + 1 liiter vett pihustipudelis

3

Samm 3

Pihustage kahjustatud alad põhjalikult, tagades kontakti putukatega, üks kord päevas 3–4 päeva jooksul

4

Samm 4

Kandke aiandusõli (neemiõli), et lämmatada munad, nümfid ja täiskasvanud isendid

5

Samm 5

Eemaldage nähtavad kilptäid füüsiliselt, pühkides lehti niiske lapiga

6

Samm 6

Tutvustage kasulikke putukaid, nagu lepatriinud, pitspistikud või parasiitvähid, jätkuvaks tõrjeks

7

Samm 7

Kandke kääritatud nõgese tee pihustit täiendava mahetöötlusena

🛡️ Kuidas ennetada Kilptäid Propeller-taim peal?

TLDR: Ennetage Kilptäid Propeller-taim peal 7 olulise ennetusmeetmega.

  • Kontrollige kõiki uusi taimi hoolikalt enne nende koju toomist
  • Pidage uusi taimi 2–3 nädalat karantiinis teistest taimedest eraldi
  • Hoidke taimede tervist õige kastmise ja väetamisega
  • Tagage taimede ümber hea õhuringlus
  • Kontrollige taimi regulaarselt, eriti lehtede alumisi külgi
  • Hoidke taimed piisavalt harali, et vältida levikut
  • Soodustage looduslike vaenlaste, nagu lepatriinude ja pitspistikute, esinemist

🌱 Kuidas hooldada Propeller-taim, et ennetada Kilptäid?

💧 Kuidas kasta

Kasta korralikult, kuni vesi poti põhjast välja voolab, ja oota enne järgmist kastmist, kuni substraat on täiesti kuiv, tavaliselt iga 2-3 nädala tagant kevadel/suvel ja palju harvem talvel.

☀️ Valgustus

Aseta täispäikesesse või väga eredasse valgusesse; hästi päikeseline aken on ideaalne. Rohkem valgust soodustab intensiivsemat lehevärvi ja paremat õitsemist, kuid harjuta taime järk-järgult, et vältida põletusi.

🪴 Sobiv muld

Kasuta mineraalset kaktuse/sukulentide segu (50-70% jämedat liiva, pimsskivi või perliiti) hea drenaažiga potis.

Korduma kippuvad küsimused

Kas Kilptäid võib minu Propeller-taim tappa?
Võimalik, kui ravimata, võib Kilptäid põhjustada Propeller-taim märkimisväärset kahju. Varajane avastamine ja ravi on võtmetähtsusega.
Kui kaua kulub Propeller-taim taastumiseks Kilptäid järel?
Õige raviga kulub taastumiseks ligikaudu 30 päeva. Ilma ravita võib see kesta märkimisväärselt kauem.
Kas Kilptäid on nakkav Propeller-taim lähedal asuvatele teistele taimedele?
Jah, Kilptäid võib levida lähedalolevatele taimedele. Isoleerige mõjutatud Propeller-taim kohe.
Vaata rohkem: Propeller-taim → Vaata rohkem: Kilptäid →

Allikad ja viited