Bloom Download App
Kanada juudapuu
+
Kilptäid

Kanada juudapuu ja Kilptäid: ennetamine ja ravi

Cercis canadensis

Vastuvõtlikkus: Mõõdukas Raskusaste: Keskmine Raskusaste: Lihtne

Kilptäid Kanada juudapuu peal: mida teada?

Kilptäid taimel Kanada juudapuu (Cercis canadensis) on kahjur seisund mõõdukas raskusastmega. Kanada juudapuu vastuvõtlikkus sellele haigusele on mõõdukas. Kilptäid on väikesed mahlaimejatest kahjurid, mis ilmuvad taimevartele ja lehtedele pruunide, koorikutaoliste muhkudena. On üle 25 liigi, mis jagunevad soomuskilpideks (kõvad) ja pehmeks kilpideks (pe...

Kanada juudapuu on lihtne hooldusega taim. Taastumine Kilptäid järel võtab ligikaudu 30 päeva õige raviga.

Erinevalt seenhaigustest reageerib Kilptäid taimel Kanada juudapuu kiiresti integreeritud kahjuritõrjele.

🔍 Kuidas näeb Kilptäid välja Kanada juudapuu peal?

  • Väikesed pruunid ümarad muhud lehtedel ja vartel
  • Koorikutaolised või vahatised muhud lehtede alumisel küljel
  • Lehtede kollastumine või klorootiline (kahvatu) värvus
  • Kleepuv mesilase kiht lehtede pinnal
  • Must tahmpigi seene kasv mesilase peal
  • Longus või närbunud lehed
  • Kasvu pidurdumine ja taime elujõu vähenemine
  • Sipelgate esinemine mesilast söömas

Mis põhjustab Kilptäid Kanada juudapuu peal?

  • Nakatunud taimede toomine puukoolidest
  • Halb taimetervis muudab taimed vastuvõtlikumaks
  • Soe sisetingimustes keskkond soodustab paljunemist
  • Looduslike vaenlaste puudumine siseruumides
  • Taimede ületihedus võimaldab lihtsat levimist
  • Stress kuumuse, põua või halva hoolduse tõttu

💊 Kuidas ravida Kilptäid Kanada juudapuu peal?

TLDR: Ravige Kilptäid Kanada juudapuu peal kiirraviga (~15 päeva) või mahemeetodiga (~30 päeva). Kanada juudapuu on selle haiguse suhtes mõõdukas vastuvõtlikkusega.

Kiired lahendused

1

Samm 1

Puhastage kahjustatud taimi tugevalt aiavoolikust suunatud veejuga abil, et kilptäid maha lüüa

2

Samm 2

Segage hädaabitaolahus: 1 supilusikatäis nõudepesuvahend + 1 teelusikatäis taimeõli + 1 teelusikatäis 45-kraadist alkoholi + 1 liiter vett

3

Samm 3

Pihustage lahus otse kilpidele, keskendudes lehtede alumistele külgedele

4

Samm 4

Pühkige nähtavad kilptäid füüsiliselt niiske lapi või pehme harjaga maha

5

Samm 5

Korrake ravi iga 2–3 päeva järel ühe nädala jooksul

🌿

Maheravimine

1

Samm 1

Kontrollige taimi iganädalaselt, et tuvastada kilptäid nende rändnümpfide staadiumis (enne kaitsekihi väljakujunemist)

2

Samm 2

Segage insektitsiidne seebilahus: 1 supilusikatäis nõudepesuvahend + 1 liiter vett pihustipudelis

3

Samm 3

Pihustage kahjustatud alad põhjalikult, tagades kontakti putukatega, üks kord päevas 3–4 päeva jooksul

4

Samm 4

Kandke aiandusõli (neemiõli), et lämmatada munad, nümfid ja täiskasvanud isendid

5

Samm 5

Eemaldage nähtavad kilptäid füüsiliselt, pühkides lehti niiske lapiga

6

Samm 6

Tutvustage kasulikke putukaid, nagu lepatriinud, pitspistikud või parasiitvähid, jätkuvaks tõrjeks

7

Samm 7

Kandke kääritatud nõgese tee pihustit täiendava mahetöötlusena

🛡️ Kuidas ennetada Kilptäid Kanada juudapuu peal?

TLDR: Ennetage Kilptäid Kanada juudapuu peal 7 olulise ennetusmeetmega.

  • Kontrollige kõiki uusi taimi hoolikalt enne nende koju toomist
  • Pidage uusi taimi 2–3 nädalat karantiinis teistest taimedest eraldi
  • Hoidke taimede tervist õige kastmise ja väetamisega
  • Tagage taimede ümber hea õhuringlus
  • Kontrollige taimi regulaarselt, eriti lehtede alumisi külgi
  • Hoidke taimed piisavalt harali, et vältida levikut
  • Soodustage looduslike vaenlaste, nagu lepatriinude ja pitspistikute, esinemist

🌱 Kuidas hooldada Kanada juudapuu, et ennetada Kilptäid?

💧 Kuidas kasta

Esimese kahe kasvuperioodi jooksul kastke põhjalikult iga 7–14 päeva järel, et soodustada juurte arengut. Pärast juurdumist kastke kuivaperioodidel iga 10–14 päeva järel; puu on mõõdukalt põuataluv, kuid kasvab kõige paremini ühtlase niiskuse korral. Vältige liigniiskeid või halva drenaažiga muldi.

☀️ Valgustus

Kasvab kõige paremini täispäikeses (6+ tundi päevas), mis soodustab rikkalikku õitsemist. Talub poolvarju, mis on eriti kasulik kuumade suvedega piirkondades. Vältige sügavat varju, mis vähendab õite moodustumist.

🪴 Sobiv muld

Eelistab liivsavist, hästi dreenitud ja mõõdukalt viljakat mulda pH-tasemega 5,5–7,5. Kohaneb savi- ja liivmuldadega, kui drenaaž on piisav. Vältige seisva veega või tihenenud mullaga kasvukohti.

Korduma kippuvad küsimused

Kas Kilptäid võib minu Kanada juudapuu tappa?
Võimalik, kui ravimata, võib Kilptäid põhjustada Kanada juudapuu märkimisväärset kahju. Varajane avastamine ja ravi on võtmetähtsusega.
Kui kaua kulub Kanada juudapuu taastumiseks Kilptäid järel?
Õige raviga kulub taastumiseks ligikaudu 30 päeva. Ilma ravita võib see kesta märkimisväärselt kauem.
Kas Kilptäid on nakkav Kanada juudapuu lähedal asuvatele teistele taimedele?
Jah, Kilptäid võib levida lähedalolevatele taimedele. Isoleerige mõjutatud Kanada juudapuu kohe.
Vaata rohkem: Kanada juudapuu → Vaata rohkem: Kilptäid →

Allikad ja viited