Bloom Download App
Helikoonia
+
Ämblikulestalised (punaämblikud)

Helikoonia ja Ämblikulestalised (punaämblikud): ennetamine ja ravi

Heliconia bihai

Vastuvõtlikkus: Mõõdukas Raskusaste: Kõrge Raskusaste: Keskmine

Ämblikulestalised (punaämblikud) Helikoonia peal: mida teada?

Ämblikulestalised (punaämblikud) taimel Helikoonia (Heliconia bihai) on kahjur seisund kõrge raskusastmega. Helikoonia vastuvõtlikkus sellele haigusele on mõõdukas. Ämblikulestalised on väikesed ämblikulaadsed lülijalgsed (alla 1,25 mm pikad), kes on suguluses ämblike ja puukidega ning toituvad taimemahlast. Nad õitsevad kuumades ja kuivades tingimustes ning võiv...

Helikoonia on keskmine hooldusega taim. Taastumine Ämblikulestalised (punaämblikud) järel võtab ligikaudu 21 päeva õige raviga.

Erinevalt seenhaigustest reageerib Ämblikulestalised (punaämblikud) taimel Helikoonia kiiresti integreeritud kahjuritõrjele.

🔍 Kuidas näeb Ämblikulestalised (punaämblikud) välja Helikoonia peal?

  • Kahvatu värvusega laigud lehtedel
  • Peenike siidine võrgustik lehtede ja varste peal
  • Väikesed kollased või valged täpikesed lehe pinnal (stippling ehk täpilisus)
  • Lehtede muutumine kollaseks või pronksjas värvuseks
  • Lehe pinna laiguline kahjustus ja põletusnähud
  • Klorofüllisisalduse vähenemine
  • Enneaegne lehevarise ja taime võimalik hukkumine

Mis põhjustab Ämblikulestalised (punaämblikud) Helikoonia peal?

  • Kuum ja kuiv ilmastik
  • Madala õhuniiskusega keskkond
  • Veestressi all olevad taimed
  • Tolmune lehekatvus
  • Pestitsiidide liigne kasutamine, mis hävitab looduslikke vaenlasi
  • Halb õhuringlus taimede ümber
  • Nakatunud taimede toomine siseruumidesse või tervete taimede lähedusse

💊 Kuidas ravida Ämblikulestalised (punaämblikud) Helikoonia peal?

TLDR: Ravige Ämblikulestalised (punaämblikud) Helikoonia peal kiirraviga (~11 päeva) või mahemeetodiga (~21 päeva). Helikoonia on selle haiguse suhtes mõõdukas vastuvõtlikkusega.

Kiired lahendused

1

1. samm

Pihustada kõiki kahjustatud taimi koheselt puhastuspiritusega (70% isopropüülalkohol), lahjendatuna 1:1 veega

2

2. samm

Kanda insektitsiidseep või aiandusõli otse nähtavatele lestadele

3

3. samm

Pühkida lehti niiske lapiga lestade ja võrgustiku mehaaniliseks eemaldamiseks

4

4. samm

Pihustada kõikide lehtede alumine külg põhjalikult veeudu abil

5

5. samm

Korrata alkoholi- või seebitöötlust iga 3 päeva tagant 2 nädala jooksul

🌿

Maheravimine

1

1. samm

Isoleerida nakatunud taimed koheselt leviku vältimiseks

2

2. samm

Pihustada lehtede alumist külge tugeva veejoa abil iga päev lestade eemaldamiseks

3

3. samm

Kanda neebiõli lahus (segada Coco-Wet-iga) iga 3–5 päeva tagant, kattes kõik taimeosad

4

4. samm

Kasutada insektitsiidseebipihustust 3-päevaste intervallidega kuni tõrje saavutamiseni

5

5. samm

Kanda diatomiitjahu mulla pinnale ja alumistele lehtedele

6

6. samm

Tutvustada kasulikke kiskjalikke lestasid (Phytoseiulus persimilis) pideva tõrje tagamiseks

7

7. samm

Jälgida taime iga päev ja korrata töötlusi vastavalt vajadusele

🛡️ Kuidas ennetada Ämblikulestalised (punaämblikud) Helikoonia peal?

TLDR: Ennetage Ämblikulestalised (punaämblikud) Helikoonia peal 9 olulise ennetusmeetmega.

  • Tagada piisav kastmine ja mulla niiskusesisaldus
  • Kontrollida taimi iganädalaselt võrgustiku või täpilisuse varajaste märkide suhtes
  • Pesta puid ja viinapuid vegetatsiooniperioodi keskel veega tolmu eemaldamiseks
  • Paigaldada tilkkastmissüsteemid ühtlase niiskuse tagamiseks
  • Jälgida kuuma ja kuiva ilma ning suurendada kastmist kõrge riski perioodidel
  • Tagada varjutus äärmise kuumuse ajal
  • Soodustada looduslike vaenlaste, nagu lepatriinud, kiskjalikud lestalised ja pisiperelised, arvukust
  • Karantiinida uued taimed enne nende lisamist kogusse
  • Tagada optimaalsed kasvutingimused nõuetekohase väetamise ja temperatuurikontrolli kaudu

🌱 Kuidas hooldada Helikoonia, et ennetada Ämblikulestalised (punaämblikud)?

💧 Kuidas kasta

Kasta ohtralt iga 2-3 päeva tagant, hoides mulla ühtlaselt niiskena, kuid mitte ligasena. Intensiivse kuumuse ajal kasta sagedamini. Väldi mulla täielikku kuivamist, kuna helikoonia vajab rikkalikuks õitsemiseks pidevat niiskust.

☀️ Valgustus

Eelistab täispäikest kuni poolvarju koos eredat, kuid hajutatud valgusega, sarnaselt oma looduslikule vihmametsa elupaigale. Väldi intensiivset pärastlõunast otsest päikest, mis võib lehti põletada. Parim on idapoolne asukoht või kerge vari õues.

🪴 Sobiv muld

Istuta viljakasse, hästi dreenitud ja orgaanilise aine rikkasse mulda. Kasuta segu, mis koosneb 60% huumusest, 30% perliidist ja 10% vihmaussikompostist. Helikoonia on tundlik kaaliumipuuduse suhtes ega talu aluselist mulda. Hoia pH vahemikus 5,5 kuni 7,0.

Korduma kippuvad küsimused

Kas Ämblikulestalised (punaämblikud) võib minu Helikoonia tappa?
Jah, ilma ravita võib Ämblikulestalised (punaämblikud) olla Helikoonia jaoks surmav. Varajane avastamine ja ravi on võtmetähtsusega.
Kui kaua kulub Helikoonia taastumiseks Ämblikulestalised (punaämblikud) järel?
Õige raviga kulub taastumiseks ligikaudu 21 päeva. Ilma ravita võib see kesta märkimisväärselt kauem.
Kas Ämblikulestalised (punaämblikud) on nakkav Helikoonia lähedal asuvatele teistele taimedele?
Jah, Ämblikulestalised (punaämblikud) võib levida lähedalolevatele taimedele. Isoleerige mõjutatud Helikoonia kohe.
Vaata rohkem: Helikoonia → Vaata rohkem: Ämblikulestalised (punaämblikud) →

Allikad ja viited