Bloom Download App
Aedmajoraan
+
Ämblikulestalised (punaämblikud)

Aedmajoraan ja Ämblikulestalised (punaämblikud): ennetamine ja ravi

Origanum majorana

Vastuvõtlikkus: Mõõdukas Raskusaste: Kõrge Raskusaste: Lihtne

Ämblikulestalised (punaämblikud) Aedmajoraan peal: mida teada?

Ämblikulestalised (punaämblikud) taimel Aedmajoraan (Origanum majorana) on kahjur seisund kõrge raskusastmega. Aedmajoraan vastuvõtlikkus sellele haigusele on mõõdukas. Ämblikulestalised on väikesed ämblikulaadsed lülijalgsed (alla 1,25 mm pikad), kes on suguluses ämblike ja puukidega ning toituvad taimemahlast. Nad õitsevad kuumades ja kuivades tingimustes ning võiv...

Aedmajoraan on lihtne hooldusega taim. Taastumine Ämblikulestalised (punaämblikud) järel võtab ligikaudu 21 päeva õige raviga. Sisetaimena tagage taastumiseks hea ventilatsioon.

Erinevalt seenhaigustest reageerib Ämblikulestalised (punaämblikud) taimel Aedmajoraan kiiresti integreeritud kahjuritõrjele. Ilma ettevaatusabinõudeta võivad Ämblikulestalised (punaämblikud) keemilised ravimid lemmikloomadele kahjulikud olla. Kasutage Aedmajoraan jaoks lemmikloomadega kodudes orgaanilisi meetodeid.

🔍 Kuidas näeb Ämblikulestalised (punaämblikud) välja Aedmajoraan peal?

  • Kahvatu värvusega laigud lehtedel
  • Peenike siidine võrgustik lehtede ja varste peal
  • Väikesed kollased või valged täpikesed lehe pinnal (stippling ehk täpilisus)
  • Lehtede muutumine kollaseks või pronksjas värvuseks
  • Lehe pinna laiguline kahjustus ja põletusnähud
  • Klorofüllisisalduse vähenemine
  • Enneaegne lehevarise ja taime võimalik hukkumine

Mis põhjustab Ämblikulestalised (punaämblikud) Aedmajoraan peal?

  • Kuum ja kuiv ilmastik
  • Madala õhuniiskusega keskkond
  • Veestressi all olevad taimed
  • Tolmune lehekatvus
  • Pestitsiidide liigne kasutamine, mis hävitab looduslikke vaenlasi
  • Halb õhuringlus taimede ümber
  • Nakatunud taimede toomine siseruumidesse või tervete taimede lähedusse

💊 Kuidas ravida Ämblikulestalised (punaämblikud) Aedmajoraan peal?

TLDR: Ravige Ämblikulestalised (punaämblikud) Aedmajoraan peal kiirraviga (~11 päeva) või mahemeetodiga (~21 päeva). Aedmajoraan on selle haiguse suhtes mõõdukas vastuvõtlikkusega.

Kiired lahendused

1

1. samm

Pihustada kõiki kahjustatud taimi koheselt puhastuspiritusega (70% isopropüülalkohol), lahjendatuna 1:1 veega

2

2. samm

Kanda insektitsiidseep või aiandusõli otse nähtavatele lestadele

3

3. samm

Pühkida lehti niiske lapiga lestade ja võrgustiku mehaaniliseks eemaldamiseks

4

4. samm

Pihustada kõikide lehtede alumine külg põhjalikult veeudu abil

5

5. samm

Korrata alkoholi- või seebitöötlust iga 3 päeva tagant 2 nädala jooksul

🌿

Maheravimine

1

1. samm

Isoleerida nakatunud taimed koheselt leviku vältimiseks

2

2. samm

Pihustada lehtede alumist külge tugeva veejoa abil iga päev lestade eemaldamiseks

3

3. samm

Kanda neebiõli lahus (segada Coco-Wet-iga) iga 3–5 päeva tagant, kattes kõik taimeosad

4

4. samm

Kasutada insektitsiidseebipihustust 3-päevaste intervallidega kuni tõrje saavutamiseni

5

5. samm

Kanda diatomiitjahu mulla pinnale ja alumistele lehtedele

6

6. samm

Tutvustada kasulikke kiskjalikke lestasid (Phytoseiulus persimilis) pideva tõrje tagamiseks

7

7. samm

Jälgida taime iga päev ja korrata töötlusi vastavalt vajadusele

🛡️ Kuidas ennetada Ämblikulestalised (punaämblikud) Aedmajoraan peal?

TLDR: Ennetage Ämblikulestalised (punaämblikud) Aedmajoraan peal 9 olulise ennetusmeetmega.

  • Tagada piisav kastmine ja mulla niiskusesisaldus
  • Kontrollida taimi iganädalaselt võrgustiku või täpilisuse varajaste märkide suhtes
  • Pesta puid ja viinapuid vegetatsiooniperioodi keskel veega tolmu eemaldamiseks
  • Paigaldada tilkkastmissüsteemid ühtlase niiskuse tagamiseks
  • Jälgida kuuma ja kuiva ilma ning suurendada kastmist kõrge riski perioodidel
  • Tagada varjutus äärmise kuumuse ajal
  • Soodustada looduslike vaenlaste, nagu lepatriinud, kiskjalikud lestalised ja pisiperelised, arvukust
  • Karantiinida uued taimed enne nende lisamist kogusse
  • Tagada optimaalsed kasvutingimused nõuetekohase väetamise ja temperatuurikontrolli kaudu

🌱 Kuidas hooldada Aedmajoraan, et ennetada Ämblikulestalised (punaämblikud)?

💧 Kuidas kasta

Kastke majoraani kuuma ilmaga kord nädalas, lastes mullal kastmiskordade vahel veidi kuivada. Vältige liigniiskust, kuna juured on tundlikud seisva vee suhtes. Potis kasvatades kontrollige alati enne kastmist drenaaži.

☀️ Valgustus

Majoraan vajab iseloomuliku lõhna ja maitse arendamiseks vähemalt 6–8 tundi otsest päikesevalgust päevas. Poolvarjus toodab taim vähem eeterlikke õlisid ja on vähem aromaatne.

🪴 Sobiv muld

Kasutage kerget ja hästi vett läbilaskvat mulda, mille pH on vahemikus 6,0–8,0. Drenaaži parandamiseks segage mulda liiva või perliiti. Vältige rasket või vettinud mulda. Kui muld on liiga happeline, võib lisada lupja.

Korduma kippuvad küsimused

Kas Ämblikulestalised (punaämblikud) võib minu Aedmajoraan tappa?
Jah, ilma ravita võib Ämblikulestalised (punaämblikud) olla Aedmajoraan jaoks surmav. Varajane avastamine ja ravi on võtmetähtsusega.
Kui kaua kulub Aedmajoraan taastumiseks Ämblikulestalised (punaämblikud) järel?
Õige raviga kulub taastumiseks ligikaudu 21 päeva. Ilma ravita võib see kesta märkimisväärselt kauem.
Kas Ämblikulestalised (punaämblikud) on nakkav Aedmajoraan lähedal asuvatele teistele taimedele?
Jah, Ämblikulestalised (punaämblikud) võib levida lähedalolevatele taimedele. Isoleerige mõjutatud Aedmajoraan kohe.
Vaata rohkem: Aedmajoraan → Vaata rohkem: Ämblikulestalised (punaämblikud) →

Allikad ja viited