Bloom Download App
Purppuraköynnösvehka 'Congo'
+
Kirvat

Purppuraköynnösvehka 'Congo' ja Kirvat: Ehkäisy ja hoito

Philodendron tatei

Alttius: Kohtalainen Vakavuus: Keskitaso Vaikeustaso: Keskitaso

Kirvat Purppuraköynnösvehka 'Congo':ssa: Mitä tulee tietää?

Kirvat Purppuraköynnösvehka 'Congo':ssa (Philodendron tatei) on tuholainen-tyyppinen tila, jonka vakavuus on kohtalainen. Purppuraköynnösvehka 'Congo':n alttius tälle taudille on kohtalainen. Kirvat ovat pieniä, pehmytrunkoisia, päärynänmuotoisia hyönteisiä (pituus 1,5–3 mm), jotka imevät ravinteikasta nestettä kasveista. Ne lisääntyvät nopeasti ja voivat heikentää kasveja merkittävästi ai...

Purppuraköynnösvehka 'Congo' on keskitaso-hoitoinen kasvi. Toipuminen Kirvat:sta kestää noin 14 päivää oikealla hoidolla. Sisäkasvina varmista hyvä ilmanvaihto toipumisen edistämiseksi.

Toisin kuin sienitaudit, Kirvat Purppuraköynnösvehka 'Congo':ssa reagoi nopeasti integroituun tuholaistorjuntaan. Ilman varotoimia Kirvat:n kemialliset hoidot voivat olla haitallisia lemmikeille. Käytä luonnonmukaisia menetelmiä Purppuraköynnösvehka 'Congo':lle lemmikkien kanssa asuvissa kodeissa.

🔍 Miltä Kirvat näyttää Purppuraköynnösvehka 'Congo':ssa?

  • Pieniä päärynänmuotoisia hyönteisiä näkyvissä lehdillä, varsilla tai kukissa
  • Pehmytrunkoisten hyönteisten ryhmiä eri väreissä (vihreä, musta, punainen, keltainen)
  • Käpristyneet, epämuodostuneet tai kellastuneet lehdet
  • Hidastunut tai vääristynyt uusi kasvu
  • Tahmeaa hunajankastejäämää kasvin pinnoilla
  • Musta nokihome hunajankastekertymien päällä
  • Muurahaisia hoitamassa kirvoja
  • Lakastuminen tai kasvin heikkeneminen riittävästä kastelusta huolimatta

Mikä aiheuttaa Kirvat:n Purppuraköynnösvehka 'Congo':ssa?

  • Nopea lisääntyminen – naaraat synnyttävät eläviä poikasia ilman parittelua
  • Siivekkäät kirvat siirtyvät saastuneilta kasveilta terveisiin
  • Stressaantuneet kasvit, joilla on pehmeää ja meheväkasvuista versostoa, ovat houkuttelevampia
  • Liiallinen lannoittaminen edistää nuorta versostoa, jota kirvat suosivat
  • Luontaisten vihollisten puuttuminen (leppäkertut, verkkosiipiset, loispistiäiset)
  • Huono ilmankierto ja ahtaat kasvuolosuhteet
  • Saastuneiden kasvien tai pilaantuneen maan tuominen puutarhaan

💊 Kuinka hoitaa Kirvat Purppuraköynnösvehka 'Congo':ssa?

TLDR: Hoida Kirvat Purppuraköynnösvehka 'Congo':ssa pikahoidolla (~7 päivää) tai luonnonmukaisella hoidolla (~14 päivää). Purppuraköynnösvehka 'Congo':n alttius tälle taudille on kohtalainen.

Pikaohjeet

1

Vaihe 1

Ruiskuta saastuneita kasveja välittömästi voimakkaalla vesisuihkulla kirvojen irrottamiseksi

2

Vaihe 2

Levitä käyttövalmis hyönteissaippuaruiskute kaikkiin näkyviin kirvoihin

3

Vaihe 3

Nipistä irti ja hävitä pahiten saastuneet versojen kärjet

4

Vaihe 4

Toista saippuaruiskutus joka 2.–3. päivä kunnes kirvat ovat hävinneet

🌿

Luonnonmukainen hoito

1

Vaihe 1

Ruiskuta kasveja voimakkaalla vesisuihkulla kirvojen mekaaniseksi poistamiseksi

2

Vaihe 2

Levitä hyönteissaippuaruiskutus (1 ruokalusikallinen nestemäistä saippuaa per litra vettä)

3

Vaihe 3

Tuo hyödyllisiä hyönteisiä, kuten leppäkerttuja (syövät jopa 50 kirvaa päivässä) tai vihreitä verkkosiipiäisiä

4

Vaihe 4

Levitä neemöljyruiskutus luonnollisena karkotteena ja torjunta-aineena

5

Vaihe 5

Poista pahiten saastuneet versot ja hävitä ne

6

Vaihe 6

Seuraa kasveja säännöllisesti ja toista käsittelyt joka 5.–7. päivä

🛡️ Kuinka ehkäistä Kirvat Purppuraköynnösvehka 'Congo':ssa?

TLDR: Ehkäise Kirvat Purppuraköynnösvehka 'Congo':ssa 8 keskeisellä ennaltaehkäisevällä hoitotoimenpiteellä.

  • Tarkasta kasvit säännöllisesti (vähintään kahdesti viikossa) varhaisen tartunnan havaitsemiseksi
  • Ylläpidä vahvoja ja terveitä kasveja asianmukaisella valolla, vedellä ja ravinteilla
  • Vältä liiallista lannoittamista, joka edistää pehmeää kasvua, jota kirvat rakastavat
  • Kannusta luontaisia vihollisia, kuten leppäkerttuja, verkkosiipiäisiä ja loispistiäisiä
  • Karanteeni uudet kasvit 1–2 viikoksi ennen puutarhaan tuomista
  • Käytä heijastavaa katetta estämään kirvojen laskeutumista
  • Poista rikkaruohot, jotka voivat ylläpitää kirvapopulaatioita
  • Varmista hyvä ilmankierto kasvien välillä

🌱 Kuinka hoitaa Purppuraköynnösvehka 'Congo':a Kirvat:n ehkäisemiseksi?

💧 Kuinka kastella

Kastele, kun kasvualustan ylin 2 cm tuntuu kuivalta. Vältä liiallista märkyyttä, sillä juurimätä on suurin riski. Vähennä kastelua syksyllä ja talvella.

☀️ Valaistus

Suosii kirkasta epäsuoraa valoa 3–4 tuntia päivässä. Vältä suoraa auringonpaistetta, joka voi polttaa lehdet. Sietää keskinkertaista valoa, mutta kasvu on tällöin hitaampaa.

🪴 Sopiva multa

Käytä runsasravinteista, hyvin vettä läpäisevää ja ilmavaa kasvualustaa. Viherkasvimullan ja perliitin tai karkean hiekan seos takaa riittävän ojituksen.

Usein kysytyt kysymykset

Voiko Kirvat tappaa Purppuraköynnösvehka 'Congo':ni?
Mahdollisesti, jos hoitamatta jätetään, Kirvat voi aiheuttaa merkittäviä vaurioita Purppuraköynnösvehka 'Congo':lle. Varhainen havaitseminen ja hoito ovat avainasemassa.
Kuinka kauan Purppuraköynnösvehka 'Congo':n toipuminen Kirvat:sta kestää?
Oikealla hoidolla toipuminen kestää noin 14 päivää. Ilman hoitoa se voi kestää huomattavasti kauemmin.
Tarttuuko Kirvat muihin Purppuraköynnösvehka 'Congo':n lähellä oleviin kasveihin?
Kyllä, Kirvat voi levitä läheisiin kasveihin. Eristä sairastunut Purppuraköynnösvehka 'Congo' välittömästi.
Näytä lisää: Purppuraköynnösvehka 'Congo' → Näytä lisää: Kirvat →

Lähteet ja viitteet