Bloom Download App
Divlja mrkva
+
Lisne uši (Aphidae)

Divlja mrkva podložan bolesti Lisne uši (Aphidae): Kako zaštititi

Daucus

Podložnost: Visoka Ozbiljnost: Srednja Težina: Lako

Lisne uši (Aphidae) na biljci Divlja mrkva: Što treba znati?

Lisne uši (Aphidae) na biljci Divlja mrkva (Daucus) je nametnici stanje s umjeren ozbiljnošću. Divlja mrkva ima visoka podložnost prema ovoj bolesti. Lisne uši su mali, mekotijeli kukci kruškolikog oblika (duljine 1,5 do 3 mm) koji se hrane sisanjem hranjivim sokom biljaka. Razmnožavaju se brzo i mogu brzo oslabiti biljke, uzrokujući deformacije ra...

Divlja mrkva je biljka s lako njegom. Oporavak od Lisne uši (Aphidae) traje otprilike 14 dana uz odgovarajuće liječenje.

Divlja mrkva je jako podložna bolesti Lisne uši (Aphidae), za razliku od većine biljaka iste obitelji. Bez rane intervencije, oporavak traje 21 dana umjesto 14 dana. Za razliku od gljivičnih bolesti, Lisne uši (Aphidae) na biljci Divlja mrkva brzo reagira na integrirano upravljanje nametnicima.

🔍 Kako izgleda Lisne uši (Aphidae) na biljci Divlja mrkva?

  • Mali kukci kruškolikog oblika vidljivi na listovima, stabljikama ili cvjetovima
  • Nakupine mekotijelog kukaca različitih boja (zelene, crne, crvene, žute)
  • Uvijeni, deformirani ili požutjeli listovi
  • Zakržljali ili deformirani mladi porast
  • Ljepljivi ostaci medne rose na površinama biljaka
  • Crna čađava plijesan koja raste na naslagama medne rose
  • Prisutnost mrava koji uzgajaju lisne uši
  • Venenje ili slabljenje biljaka unatoč odgovarajućem zalijevanju

Što uzrokuje Lisne uši (Aphidae) na biljci Divlja mrkva?

  • Brzo razmnožavanje – ženke rađaju žive mlade bez parenja
  • Krilate lisne uši migriraju s napadnutih biljaka na zdrave
  • Stresne biljke s mekim, sočnim porastom su privlačnije
  • Pretjerana gnojidba potiče nježni porast koji lisne uši preferiraju
  • Nedostatak prirodnih predatora (bubamara, zlatooka, parazitskih osa)
  • Loša cirkulacija zraka i prenapučeni uvjeti uzgoja biljaka
  • Unošenje zaraženih biljaka ili kontaminirane zemlje

💊 Kako liječiti Lisne uši (Aphidae) na biljci Divlja mrkva?

TLDR: Liječite Lisne uši (Aphidae) na biljci Divlja mrkva brzim tretmanom (~7 dana) ili organskim (~14 dana). Divlja mrkva ima visoka podložnost ovoj bolesti.

Brza rješenja

1

Korak 1

Odmah poprskati zahvaćene biljke snažnim mlazom vode kako bi se lisne uši otpuhale

2

Korak 2

Primijeniti gotov sprej od insekticidnog sapuna na sve vidljive lisne uši

3

Korak 3

Prstima odlomiti i uništiti jako zaražene vrhove mladica

4

Korak 4

Ponavljati prskanje sapunom svakih 2–3 dana dok lisne uši ne nestanu

🌿

Organski tretman

1

Korak 1

Biljke poprskati snažnim mlazom vode kako bi se lisne uši fizički uklonile

2

Korak 2

Primijeniti sprej od insekticidnog sapuna (1 žlica tekućeg sapuna na 1 litru vode)

3

Korak 3

Uvesti korisne kukce poput bubamara (jedu do 50 lisnih uši na dan) ili zlatooke

4

Korak 4

Primijeniti sprej od neem ulja kao prirodni repelent i sredstvo za suzbijanje

5

Korak 5

Ukloniti jako zaražene mladice i uništiti ih

6

Korak 6

Redovito pratiti biljke i ponavljati tretmane svakih 5–7 dana

🛡️ Kako spriječiti Lisne uši (Aphidae) na biljci Divlja mrkva?

TLDR: Spriječite Lisne uši (Aphidae) na biljci Divlja mrkva s 8 osnovnih preventivnih mjera njege.

  • Redovito pregledavati biljke (najmanje dva puta tjedno) kako bi se rana zaraza pravovremeno uočila
  • Održavati snažne i zdrave biljke uz odgovarajuće osvjetljenje, zalijevanje i gnojidbu
  • Izbjegavati prekomjernu gnojidbu koja potiče mekan porast koji privlači lisne uši
  • Poticati prirodne predatore poput bubamara, zlatooka i parazitskih osa
  • Karantena novih biljaka 1–2 tjedna prije unošenja u vrt
  • Koristiti reflektirajuće zastirke kako bi se spriječilo slijetanje lisnih uši
  • Ukloniti korove koji mogu biti staništa populacija lisnih uši
  • Osigurati dobru cirkulaciju zraka između biljaka

🌱 Kako njegovati Divlja mrkva da se spriječi Lisne uši (Aphidae)?

💧 Kako zalijevati

Mlade biljke zalijevajte jednom tjedno dok se ne ukorijene; odrasle biljke su otporne na sušu i općenito im je potrebno zalijevanje samo tijekom dugotrajnih sušnih razdoblja. Izbjegavajte natopljeno tlo jer ono potiče truljenje korijena.

☀️ Osvjetljenje

Divlja mrkva zahtijeva puno sunce — najmanje 6–8 sati izravne sunčeve svjetlosti dnevno. U djelomičnoj sjeni cvjetat će manje obilno. Odaberite najsunčanije mjesto u vrtu.

🪴 Idealna zemlja

Sadite u dobro drenirano, rahlo tlo. Pjeskovita ili ilovasta tla su idealna. Izbjegavajte tešku glinu ili natopljeno tlo. Odgovara joj neutralni do blago kiseli pH od 5,5–7,0.

Često postavljana pitanja

Može li Lisne uši (Aphidae) ubiti moju biljku Divlja mrkva?
Moguće, ako se ne liječi, Lisne uši (Aphidae) može uzrokovati značajnu štetu Divlja mrkva. Rano otkrivanje i liječenje su ključni.
Koliko dugo treba Divlja mrkva da se oporavi od Lisne uši (Aphidae)?
Uz odgovarajuće liječenje, oporavak traje otprilike 14 dana. Bez liječenja može trajati znatno dulje.
Je li Lisne uši (Aphidae) zarazna za druge biljke blizu Divlja mrkva?
Da, Lisne uši (Aphidae) se može proširiti na susjedne biljke. Odmah izolirajte zahvaćenu Divlja mrkva.
Vidi više: Divlja mrkva → Vidi više: Lisne uši (Aphidae) →

Izvori i reference