Bloom Download App
Niska lubenica
+
Lisne uši (Aphidae)

Niska lubenica s bolešću Lisne uši (Aphidae)? Rijetko ali izlječivo

Curio herreanus

Podložnost: Niska Ozbiljnost: Srednja Težina: Lako

Lisne uši (Aphidae) na biljci Niska lubenica: Što treba znati?

Lisne uši (Aphidae) na biljci Niska lubenica (Curio herreanus) je nametnici stanje s umjeren ozbiljnošću. Niska lubenica ima niska podložnost prema ovoj bolesti. Lisne uši su mali, mekotijeli kukci kruškolikog oblika (duljine 1,5 do 3 mm) koji se hrane sisanjem hranjivim sokom biljaka. Razmnožavaju se brzo i mogu brzo oslabiti biljke, uzrokujući deformacije ra...

Niska lubenica je biljka s lako njegom. Oporavak od Lisne uši (Aphidae) traje otprilike 14 dana uz odgovarajuće liječenje. Kao unutarnja biljka, osigurajte dobru ventilaciju za pomoć pri oporavku.

Za razliku od većine biljaka, Niska lubenica ima prirodnu otpornost na Lisne uši (Aphidae). Najbolje se liječi preventivnim mjerama umjesto reaktivnog liječenja. Za razliku od gljivičnih bolesti, Lisne uši (Aphidae) na biljci Niska lubenica brzo reagira na integrirano upravljanje nametnicima. Bez mjera opreza, kemijski tretmani za Lisne uši (Aphidae) mogu biti štetni za kućne ljubimce. Koristite organske metode za Niska lubenica u domovima s kućnim ljubimcima.

🔍 Kako izgleda Lisne uši (Aphidae) na biljci Niska lubenica?

  • Mali kukci kruškolikog oblika vidljivi na listovima, stabljikama ili cvjetovima
  • Nakupine mekotijelog kukaca različitih boja (zelene, crne, crvene, žute)
  • Uvijeni, deformirani ili požutjeli listovi
  • Zakržljali ili deformirani mladi porast
  • Ljepljivi ostaci medne rose na površinama biljaka
  • Crna čađava plijesan koja raste na naslagama medne rose
  • Prisutnost mrava koji uzgajaju lisne uši
  • Venenje ili slabljenje biljaka unatoč odgovarajućem zalijevanju

Što uzrokuje Lisne uši (Aphidae) na biljci Niska lubenica?

  • Brzo razmnožavanje – ženke rađaju žive mlade bez parenja
  • Krilate lisne uši migriraju s napadnutih biljaka na zdrave
  • Stresne biljke s mekim, sočnim porastom su privlačnije
  • Pretjerana gnojidba potiče nježni porast koji lisne uši preferiraju
  • Nedostatak prirodnih predatora (bubamara, zlatooka, parazitskih osa)
  • Loša cirkulacija zraka i prenapučeni uvjeti uzgoja biljaka
  • Unošenje zaraženih biljaka ili kontaminirane zemlje

💊 Kako liječiti Lisne uši (Aphidae) na biljci Niska lubenica?

TLDR: Liječite Lisne uši (Aphidae) na biljci Niska lubenica brzim tretmanom (~7 dana) ili organskim (~14 dana). Niska lubenica ima niska podložnost ovoj bolesti.

Brza rješenja

1

Korak 1

Odmah poprskati zahvaćene biljke snažnim mlazom vode kako bi se lisne uši otpuhale

2

Korak 2

Primijeniti gotov sprej od insekticidnog sapuna na sve vidljive lisne uši

3

Korak 3

Prstima odlomiti i uništiti jako zaražene vrhove mladica

4

Korak 4

Ponavljati prskanje sapunom svakih 2–3 dana dok lisne uši ne nestanu

🌿

Organski tretman

1

Korak 1

Biljke poprskati snažnim mlazom vode kako bi se lisne uši fizički uklonile

2

Korak 2

Primijeniti sprej od insekticidnog sapuna (1 žlica tekućeg sapuna na 1 litru vode)

3

Korak 3

Uvesti korisne kukce poput bubamara (jedu do 50 lisnih uši na dan) ili zlatooke

4

Korak 4

Primijeniti sprej od neem ulja kao prirodni repelent i sredstvo za suzbijanje

5

Korak 5

Ukloniti jako zaražene mladice i uništiti ih

6

Korak 6

Redovito pratiti biljke i ponavljati tretmane svakih 5–7 dana

🛡️ Kako spriječiti Lisne uši (Aphidae) na biljci Niska lubenica?

TLDR: Spriječite Lisne uši (Aphidae) na biljci Niska lubenica s 8 osnovnih preventivnih mjera njege.

  • Redovito pregledavati biljke (najmanje dva puta tjedno) kako bi se rana zaraza pravovremeno uočila
  • Održavati snažne i zdrave biljke uz odgovarajuće osvjetljenje, zalijevanje i gnojidbu
  • Izbjegavati prekomjernu gnojidbu koja potiče mekan porast koji privlači lisne uši
  • Poticati prirodne predatore poput bubamara, zlatooka i parazitskih osa
  • Karantena novih biljaka 1–2 tjedna prije unošenja u vrt
  • Koristiti reflektirajuće zastirke kako bi se spriječilo slijetanje lisnih uši
  • Ukloniti korove koji mogu biti staništa populacija lisnih uši
  • Osigurati dobru cirkulaciju zraka između biljaka

🌱 Kako njegovati Niska lubenica da se spriječi Lisne uši (Aphidae)?

💧 Kako zalijevati

Zalijevajte svakih 14 dana metodom natapanja i sušenja. Polako ulijevajte vodu dok ne počne istjecati s dna, a zatim pustite da se tlo potpuno osuši prije ponovnog zalijevanja. Zimi smanjite zalijevanje na jednom mjesečno.

☀️ Osvjetljenje

Osigurajte jako neizravno svjetlo ili nekoliko sati blagog jutarnjeg sunca. Postavite biljku blizu prozora okrenutog prema jugu ili zapadu. Izbjegavajte jako poslijepodnevno sunce koje može spržiti osjetljive perle.

🪴 Idealna zemlja

Koristite mješavinu za kaktuse ili sukulente koja se brzo cijedi, dopunjenu dodatnim perlitom ili grubim pijeskom. Provjerite ima li posuda drenažne rupe kako biste spriječili nakupljanje vode, što je glavni uzrok propadanja biljke.

Često postavljana pitanja

Može li Lisne uši (Aphidae) ubiti moju biljku Niska lubenica?
Moguće, ako se ne liječi, Lisne uši (Aphidae) može uzrokovati značajnu štetu Niska lubenica. Rano otkrivanje i liječenje su ključni.
Koliko dugo treba Niska lubenica da se oporavi od Lisne uši (Aphidae)?
Uz odgovarajuće liječenje, oporavak traje otprilike 14 dana. Bez liječenja može trajati znatno dulje.
Je li Lisne uši (Aphidae) zarazna za druge biljke blizu Niska lubenica?
Da, Lisne uši (Aphidae) se može proširiti na susjedne biljke. Odmah izolirajte zahvaćenu Niska lubenica.
Vidi više: Niska lubenica → Vidi više: Lisne uši (Aphidae) →

Izvori i reference