Bloom Download App
Neven
+
Trulež korijena

Neven s bolešću Trulež korijena? Rijetko ali izlječivo

Calendula officinalis

Podložnost: Niska Ozbiljnost: Visoka Težina: Lako

Trulež korijena na biljci Neven: Što treba znati?

Trulež korijena na biljci Neven (Calendula officinalis) je gljivični stanje s visok ozbiljnošću. Neven ima niska podložnost prema ovoj bolesti. Trulež korijena je ozbiljna gljivična bolest koja zahvaća korijenov sustav biljaka, uzrokujući njihovo propadanje i ugibanje. Primarno je uzrokovana prekomjernim zalijevanjem, lošom drenažom ili gljiv...

Neven je biljka s lako njegom. Oporavak od Trulež korijena traje otprilike 21 dana uz odgovarajuće liječenje.

Za razliku od većine biljaka, Neven ima prirodnu otpornost na Trulež korijena. Najbolje se liječi preventivnim mjerama umjesto reaktivnog liječenja. Za razliku od bakterijskih infekcija, Trulež korijena na biljci Neven može se kontrolirati organskim fungicidima.

🔍 Kako izgleda Trulež korijena na biljci Neven?

  • Venuće lišća unatoč vlažnom tlu
  • Žućenje ili smeđenje lišća
  • Usporen rast i slaba vitalnost
  • Meki, kašasti, tamnosmeđi ili crni korijeni
  • Neugodan miris truljenja iz zone korijena
  • Prijevremeno otpadanje lišća
  • Biljka se lako izvlači iz tla
  • Baza stabljike izgleda meka i promijenjena boje

Što uzrokuje Trulež korijena na biljci Neven?

  • Prekomjerno zalijevanje i zasićenost tla vodom
  • Loša drenaža u loncima ili tlu
  • Gljivice u tlu (Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Fusarium)
  • Zbijeno tlo koje sprječava cirkulaciju kisika
  • Ponovna upotreba kontaminirane supstrate za sađenje
  • Korištenje vrtnog umjesto sterilnog supstrata za sađenje
  • Lonci bez otvora za drenažu

💊 Kako liječiti Trulež korijena na biljci Neven?

TLDR: Liječite Trulež korijena na biljci Neven brzim tretmanom (~14 dana) ili organskim (~21 dana). Neven ima niska podložnost ovoj bolesti.

Brza rješenja

1

Hitno vađenje iz lonca

Odmah izvadite biljku iz mokrog tla. Brzina je ključna.

2

Ispiranje korijena

Isperite korijene pod mlako tekućom vodom kako biste uklonili sve tlo.

3

Agresivna rezidba

Bez oklijevanja odrežite SVE zahvaćene korijene. Bolje je previše rezati nego ostaviti zaraženo tkivo.

4

Tretman vodikovim peroksidom

Poprskajte ili umočite korijene u 3% otopinu vodikovog peroksida. Time se uništavaju patogeni i oksigenira tkivo.

5

Brzo sušenje

Osušite korijene papirnatim ručnicima i pustite da se suše na zraku 30–60 minuta.

6

Brzo presađivanje

Presadite u potpuno suhi, svježi supstrat za sađenje. Ne zalijevajte 3–5 dana.

7

Smanjenje stresa

Postavite na mjesto s jakim neizravnim svjetlom, dalje od izravnog sunca. Znatno smanjite učestalost zalijevanja.

🌿

Organski tretman

1

Vađenje i procjena

Pažljivo izvadite biljku iz lonca i nježno operite sve tlo s korijena. Procijenite opseg oštećenja korijena.

2

Rezidba zahvaćenih korijena

Sterilnim škarama odrežite sve meke, kašaste, smeđe ili crne korijene. Režite do zdravog bijelog tkiva.

3

Primjena cimeta

Obilno posipajte sve rezne površine cimetovim prahom kako biste spriječili ponovni rast gljivica.

4

Priprema kupke od kamilice

Skuhajte jaki kamilični čaj i pustite da se ohladi. Namočite preostale korijene 15–20 minuta.

5

Sušenje korijena na zraku

Pustite korijene da se suše na zraku 2–4 sata na zasjenjenom mjestu s dobrom cirkulacijom zraka.

6

Priprema nove posude

Očistite lonac razrijeđenim octom, dobro isperite i napunite svježim sterilnim supstratom za sađenje.

7

Pažljivo presađivanje

Posadite biljku u novu supstratu, osiguravajući da je korijenov vrat na odgovarajućoj visini.

8

Početno zalijevanje

Lagano zalijte otopinom razrijeđenog neem ulja (1 žličica na litru vode).

9

Praćenje oporavka

Držite supstrat uglavnom suhim 1–2 tjedna. Zalijevajte samo kad su gornja 5 cm potpuno suha.

🛡️ Kako spriječiti Trulež korijena na biljci Neven?

TLDR: Spriječite Trulež korijena na biljci Neven s 8 osnovnih preventivnih mjera njege.

  • Uvijek koristite lonce s otvorima za drenažu
  • Koristite dobro propustan, pasterizirani supstrat za sađenje
  • Pustite da se tlo osuši između zalijevanja
  • Provjerite vlažnost tla prije zalijevanja
  • Nikad ne dopuštajte da biljke stoje u stajaćoj vodi
  • Dezinficirajte alate i lonce između upotreba
  • Izbjegavajte prekomjerno zalijevanje, posebno zimi
  • Osigurajte odgovarajuću cirkulaciju zraka oko biljaka

🌱 Kako njegovati Neven da se spriječi Trulež korijena?

💧 Kako zalijevati

Zalijevajte neven svakih 7 dana, osiguravajući oko 2-3 cm vode tjedno. Izbjegavajte vlaženje lišća kako biste spriječili pojavu pepelnice. Smanjite učestalost tijekom kišnih razdoblja i hladnijih dana.

☀️ Osvjetljenje

Neven voli puno sunce — najmanje 6 sati izravne sunčeve svjetlosti dnevno. U vrlo vrućim klimama pogoduje mu lagana sjena u poslijepodnevnim satima kako bi se izbjegao toplinski stres i održala cvatnja.

🪴 Idealna zemlja

Posadite u dobro drenirano tlo s pH vrijednošću između 6,0 i 7,0. Preferira tlo umjerene plodnosti — pretjerano bogato tlo koči cvatnju. Pomiješajte pijesak ili perlit ako je tlo previše glinasto.

Često postavljana pitanja

Može li Trulež korijena ubiti moju biljku Neven?
Da, bez liječenja, Trulež korijena može biti smrtonosna za Neven. Rano otkrivanje i liječenje su ključni.
Koliko dugo treba Neven da se oporavi od Trulež korijena?
Uz odgovarajuće liječenje, oporavak traje otprilike 21 dana. Bez liječenja može trajati znatno dulje.
Je li Trulež korijena zarazna za druge biljke blizu Neven?
Da, Trulež korijena se može proširiti na susjedne biljke. Odmah izolirajte zahvaćenu Neven.
Vidi više: Neven → Vidi više: Trulež korijena →

Izvori i reference