Bloom Download App
Havas szépe

Ericaceae

Havas szépe: Teljes gondozási útmutató

Rhododendron

Közepes ☀️ Félárnyék ⚠️ Mérgező háziállatokra

Ültesse savanyú, nedves és jó vízelvezetésű, szerves anyagokban gazdag talajba (pH 4,5–6,0). Félárnyékos vagy szűrt fényű helyre tegye, védve az erős délutáni napsütéstől. Száraz időszakokban öntözze rendszeresen, a talajt nedvesen tartva, de kerülve a pangó vizet. Tél végén használjon savanyú talajt kedvelő növényeknek szánt műtrágyát. Virágzás után távolítsa el az elszáradt virágokat, és évente vigyen fel egy réteg mulcsot.

💧 Öntözés

Minden 7 napban egyszer

☀️ Fény

Félárnyék

🌡️ Hőmérséklet

-34° - 35°C

💨 Páratartalom

50% - 80%

Kategóriák

Mi az a Havas szépe?

A Havas szépe (Rhododendron) egy közepes gondozású növény a Ericaceae családból. A Rhododendron az Ericaceae (hangafélék) családjába tartozó fás szárú növények kiterjedt nemzetsége, több mint 1000 fajjal, amely magában foglalja a klasszikus rododendronokat és az azáleákat is. Elsősorban Kelet-Ázsiában és a Himalája vidékén őshonosak. Ezeket a cserjéket és fákat világszerte kedve...

A Havas szépe akár 30.0m, szélesség: 300 cm, öntözés 7 naponta, -34°C – 35°C, 50–80% páratartalom magasra is nőhet. nem alkalmas beltéri környezetben és nem biztonságos háziállatoknak.

Óvintézkedések nélkül a lenyelés irritációt okozhat háziállatoknál. Tartsd el a macskák és kutyák elől.

Hogyan gondozzuk a Havas szépe növényt?

TLDR: A Havas szépe növénynek Félárnyék fényre van szüksége, öntözése 7 naponta ajánlott, hőmérséklete -34–35°C legyen, páratartalma 50-80%.

💧

Milyen gyakran kell öntözni a Havas szépe növényt?

Átlagosan 7 naponta öntözze, meleg vagy száraz időben gyakrabban. Sekély gyökerei nagyon érzékenyek mind a szárazságra, mind a túlöntözésre — a talajt nedvesen kell tartani, de jó vízelvezetés mellett.

☀️

Mennyi fényre van szüksége a Havas szépe növénynek?

A félárnyékot vagy a fák lombkoronája alatti szűrt fényt kedveli. Óvja a közvetlen délutáni naptól, amely megégetheti a leveleket és kifakíthatja a virágokat. Az alpesi fajok a világosabb körülményeket is elviselik.

🪴

Milyen a legjobb talaj a Havas szépe növénynek?

Savanyú, 4,5 és 6,0 közötti pH-értékű talajt igényel. A savasság és a vízelvezetés javítása érdekében keverjen hozzá tőzeget, komposztált kérget vagy fenyőtűt. Kerülje a meszes vagy lúgos talajt, amely klorózist (levélsárgulást) okoz.

🏺

Milyen cserepet érdemes használni a Havas szépe növényhez?

Mázatlan agyagcserép vagy vízelvezetővel ellátott kerámia; használjon speciálisan erikafélék (acidofil növények) számára készült ültetőközeget.

Gondozási ütemterv

🌱

Trágyázás

Minden 90 napban egyszer

Mi a Havas szépe és honnan származik?

A Rhododendron az Ericaceae (hangafélék) családjába tartozó fás szárú növények kiterjedt nemzetsége, több mint 1000 fajjal, amely magában foglalja a klasszikus rododendronokat és az azáleákat is. Elsősorban Kelet-Ázsiában és a Himalája vidékén őshonosak. Ezeket a cserjéket és fákat világszerte kedvelik látványos tavaszi virágzásuk miatt, amely a rózsaszín, piros, fehér, lila, sárga és narancssárga árnyalataiban pompázik. A nemzetség a kis termetű alpesi talajtakaróktól a 30 méternél is magasabb fákig terjed, beleértve az örökzöld és lombhullató fajokat is.

Mekkora lesz a Havas szépe növény?

TLDR: A Havas szépe növény akár 30.0m magasra is nőhet, növekedési üteme Közepes.

📏

Max. magasság

30.0m

↔️

Kiterjedés

3.0m

📈

Növekedési ütem

Közepes

🍃

Lombozat

Örökzöld

⚠️

Figyelmeztetés: Mérgező növény

Ez a növény lenyelve mérgező lehet. Tartsd el a következőktől:

🐱 Macskák 🐶 Kutyák 👶 Gyerekek

Felhasználási területek

🌺

Dísznövény

Kiváló dekorációs célokra

Mutat tüneteket a növényed?

Kattints a tünetre a lehetséges okok felfedezéséhez:

Milyen betegségek érintik leggyakrabban a Havas szépe növényt?

TLDR: A Havas szépe növény fogékony 16 ismert betegségre. Rendszeres ellenőrzéssel korán felismerhető.

Phytophthora gyökérrothadás

Magas

Gombaszerű szervezetek (oomycéták) által okozott betegség, amelyek a talajban élnek és évekig életképesek maradnak. A növények gyökerét, szárát és koronáját érinti, különösen súlyos vízzel telített vagy rosszul lecsapoló talajban. Ez a második leggyakoribb gyökérrothadást okozó kórokozó fák és cserjék esetében.

Megoldás megtekintése

Gyökérrothadás

Magas

A gyökérrothadás egy súlyos gombás betegség, amely a növények gyökérrendszerét érinti, rothadást és pusztulást okozva. Elsősorban túlöntözés, rossz vízelvezető-képesség, vagy talajban élő gombák (Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Fusarium) okozzák. A betegség vízzel telített, oxigénhiányos körülmények között virágzik, ahol a gyökerek fogékonnyá válnak a gombás fertőzésre.

Megoldás megtekintése

Koronarothadás

Magas

A koronarothadás egy súlyos gombás betegség, amely a növény koronáját (tövét) – azt a részt, ahol a szár találkozik a talajjal – támadja meg. Különböző gombás kórokozók okozzák, köztük a Phytophthora, a Fusarium és a Rhizoctonia. A betegség vízzel telített talajviszonyok között virágzik, és ha nem kezelik időben, gyorsan elpusztíthatja az egész növényt.

Megoldás megtekintése

Rákfene (Kanker)

Magas

A rákfene különböző gombák és baktériumok által okozott betegség, amely nekrotikus, bemélyedt területeket hoz létre az ágak, szárak és törzsek kérgén. A kórokozók sebesüléseken és természetes nyílásokon keresztül hatolnak be, különösen akkor, amikor a növények stressznek vannak kitéve. A rákfene fokozatosan meggyengítheti vagy elpusztíthatja az ágakat a víz- és tápanyagszállítás megzavarásával.

Megoldás megtekintése

Jelentés és szimbolika

Nepál nemzeti virága, valamint Washington és Nyugat-Virginia (USA) állami virága. A bőséget, az eleganciát és az óvatosságot szimbolizálja, utóbbit mérgező mivolta miatt.

Hasonlítsd össze hasonló növényekkel

Tulajdonság Nehézség Fény Öntözés Háziállat-biztonságos
Sötét tőkegomba Közepes Gyenge fény 2d ⚠️
Azálea Közepes Félárnyék 3d ⚠️
Murvafürt Közepes Közvetlen napfény 7d ⚠️
Keserű saláta Közepes Közvetlen napfény 7d ⚠️

Válassz és hasonlíts össze

vs

Források és hivatkozások

Kapcsolódó növények