Bloom Download App
Orvosi salamonpecsét

Asparagaceae

Orvosi salamonpecsét: Talajtakaró növény

Polygonatum odoratum

Könnyű ☀️ Gyenge fény ⚠️ Mérgező háziállatokra

Az orvosi salamonpecsétet humuszban gazdag, nedvességtartó, de jó vízelvezetésű talajba ültessük, árnyékos erdei környezetbe. Jól tűri a mélyárnyékot és a szűrt fényt is, a növekedési időszakban folyamatos nedvességet igényel. Miután megtelepedett, nagyrészt önellátó, rizómái révén lassan terjedve tetszetős telepeket alkot.

💧 Öntözés

Minden 4 napban egyszer

☀️ Fény

Gyenge fény

🌡️ Hőmérséklet

-15° - 27°C

💨 Páratartalom

40% - 70%

Kategóriák

Mi az a Orvosi salamonpecsét?

A Orvosi salamonpecsét (Polygonatum odoratum) egy könnyű gondozású növény a Asparagaceae családból. A Polygonatum odoratum, közismert nevén orvosi vagy illatos salamonpecsét, egy rizómás erdei évelő növény, amely Európa és Ázsia mérsékelt égövi területein őshonos, az Egyesült Királyságtól Oroszországon át Kínáig, Koreáig és Japánig. Nevét az íves szárain található szögletes élekről kapta. Ez az ár...

A Orvosi salamonpecsét akár 80cm, szélesség: 40 cm, öntözés 4 naponta, -15°C – 27°C, 40–70% páratartalom magasra is nőhet. nem alkalmas beltéri környezetben és nem biztonságos háziállatoknak.

Sok trópusi növénnyel ellentétben a Orvosi salamonpecsét tolerálja az öntözési hibákat. Kezdők számára ajánlott. Óvintézkedések nélkül a lenyelés irritációt okozhat háziállatoknál. Tartsd el a macskák és kutyák elől.

Hogyan gondozzuk a Orvosi salamonpecsét növényt?

TLDR: A Orvosi salamonpecsét növénynek Gyenge fény fényre van szüksége, öntözése 4 naponta ajánlott, hőmérséklete -15–27°C legyen, páratartalma 40-70%.

💧

Milyen gyakran kell öntözni a Orvosi salamonpecsét növényt?

Tavasszal és nyáron hetente egyszer-kétszer öntözzük meg alaposan, hogy a talaj egyenletesen nedves maradjon; télen, a nyugalmi időszakban mérsékeljük az öntözést. Kerüljük a pangó vizet, mivel a rizóma hajlamos a rothadásra a túl vizes talajban.

☀️

Mennyi fényre van szüksége a Orvosi salamonpecsét növénynek?

Félárnyékos vagy teljesen árnyékos helyen fejlődik a legjobban, ahol reggel szűrt fényt kap; óvjuk a forró, közvetlen délutáni naptól, amely megperzselheti a leveleket.

🪴

Milyen a legjobb talaj a Orvosi salamonpecsét növénynek?

Ültessük gazdag, humuszos talajba, amelyet komposzttal dúsítottunk a jó vízelvezetés és a tápanyagellátás érdekében; az enyhén savas vagy semleges kémhatás (pH 6,0-7,5) az ideális.

🏺

Milyen cserepet érdemes használni a Orvosi salamonpecsét növényhez?

Ha cserépben neveljük, válasszunk széles, mázatlan agyagcserepet bőséges vízelvezető nyílásokkal, hogy a felesleges nedvesség távozhasson és a gyökerek lélegezhessenek, mivel a rizóma érzékeny a túlöntözésre.

Gondozási ütemterv

🌱

Trágyázás

Minden 90 napban egyszer

Mi a Orvosi salamonpecsét és honnan származik?

A Polygonatum odoratum, közismert nevén orvosi vagy illatos salamonpecsét, egy rizómás erdei évelő növény, amely Európa és Ázsia mérsékelt égövi területein őshonos, az Egyesült Királyságtól Oroszországon át Kínáig, Koreáig és Japánig. Nevét az íves szárain található szögletes élekről kapta. Ez az árnyékkedvelő évelő minden tavasszal elegáns sorokban lógó, harang alakú, krémfehér, zöld végű virágokat hoz a váltakozó állású, elliptikus levelek alatt. Ősszel a lombozat aranysárgára színeződik, mielőtt visszahúzódna a bütykös rizómába, amelyet kerek hegek díszítenek – ezek állítólag viaszpecsétekre hasonlítanak –, és amely a föld alatt vészeli át a telet. A rizóma a hagyományos kínai orvoslás jól ismert alapanyaga (Yu Zhu néven), míg az érett kék-fekete bogyók mérgezőek, és soha nem szabad elfogyasztani őket.

Hogyan szaporítható a Orvosi salamonpecsét növény?

🌱

Rizómaosztás

A rizómákat óvatosan kezeljük, hogy elkerüljük a sérüléseket, és mindig viseljünk kesztyűt, mivel a nedv irritálhatja a bőrt.

  1. 1
    Kora tavasszal vagy ősszel, a lombozat elhalása után emeljük ki a tövet
  2. 2
    Tiszta, éles késsel vágjuk a rizómát részekre, ügyelve arra, hogy mindegyiken legyen legalább egy rügy
  3. 3
    Ültessük el a darabokat vízszintesen, körülbelül 5 cm mélyen, humuszban gazdag talajba
  4. 4
    Öntözzük meg alaposan, és tartsuk folyamatosan nedvesen az új hajtások megjelenéséig

Szükséges anyagok:

Éles, tiszta kés vagy ásóKomposzt vagy lombföldÖntözőkanna
⏱️ Idő: 2-4 hét 📊 Sikerességi arány: high 🗓️ Legjobb évszak: Tavasz
🌱

Szaporítás magról

A tőosztás sokkal megbízhatóbb módszer a hobbikertészek számára, mint a magról való szaporítás.

  1. 1
    Ősszel gyűjtsük össze az érett bogyókat, és tisztítsuk meg a magokat a mérgező hústól (viseljünk kesztyűt)
  2. 2
    Vessük el a friss magokat nedves, homokos komposztot tartalmazó tálcákba
  3. 3
    Tartsuk a szabadban vagy hidegágyban, hogy megkapják a téli hideghatást
  4. 4
    A csírázás lassú és rendszertelen, néha egy évet vagy többet is igénybe vehet

Szükséges anyagok:

VetőtálcaHomokos komposztKesztyű
⏱️ Idő: 6-18 hónap 📊 Sikerességi arány: low 🗓️ Legjobb évszak: Ősz

Mekkora lesz a Orvosi salamonpecsét növény?

TLDR: A Orvosi salamonpecsét növény akár 80cm magasra is nőhet, növekedési üteme Közepes.

📏

Max. magasság

80cm

↔️

Kiterjedés

40cm

📈

Növekedési ütem

Közepes

🍃

Lombozat

Lombhullató

⚠️

Figyelmeztetés: Mérgező növény

Ez a növény lenyelve mérgező lehet. Tartsd el a következőktől:

🐱 Macskák 🐶 Kutyák 👶 Gyerekek

Felhasználási területek

🌺

Dísznövény

Kiváló dekorációs célokra

💊

Gyógyászati

Gyógyászati tulajdonságokkal rendelkezik

🌿

Talajtakaró

Talajborítás

💊

Gyógyászati felhasználás

  • A rizómát a hagyományos kínai orvoslásban (Yu Zhu) a jin táplálására és a tüdő hidratálására használják
  • Hagyományosan száraz köhögés és fáradtság enyhítésére alkalmazzák
  • A népi gyógyászatban történelmileg zúzódásokra és kisebb sebekre alkalmazták külsőleg (kizárólag szakember irányításával használható)
🍽️

Kulináris felhasználás

  • A fiatal tavaszi hajtások bizonyos hagyományokban blansírozva, a spárgához hasonlóan fogyaszthatók
  • A szárított, feldolgozott rizómát kelet-ázsiai gyógyteákban és tonizáló italokban használják
  • Megjegyzés: a kifejlett szárak, levelek és különösen a bogyók mérgezőek, nyersen soha nem szabad őket elfogyasztani

Mutat tüneteket a növényed?

Kattints a tünetre a lehetséges okok felfedezéséhez:

Milyen betegségek érintik leggyakrabban a Orvosi salamonpecsét növényt?

TLDR: A Orvosi salamonpecsét növény fogékony 6 ismert betegségre. Rendszeres ellenőrzéssel korán felismerhető.

Gyökérrothadás

Magas

A gyökérrothadás egy súlyos gombás betegség, amely a növények gyökérrendszerét érinti, rothadást és pusztulást okozva. Elsősorban túlöntözés, rossz vízelvezető-képesség, vagy talajban élő gombák (Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Fusarium) okozzák. A betegség vízzel telített, oxigénhiányos körülmények között virágzik, ahol a gyökerek fogékonnyá válnak a gombás fertőzésre.

Megoldás megtekintése

Levélfoltosság

Közepes

A levélfoltosság egy gyakori gombás betegség, amelyet különböző kórokozók okoznak, köztük az Alternaria, Ascochyta, Colletotrichum, Septoria és Venturia fajok. Elsősorban a leveleket érinti, elszíneződött foltokat okozva, amelyek kezelés nélkül korai lombhulláshoz vezethetnek.

Megoldás megtekintése

Rozsda

Közepes

A rozsda egy elterjedt gombabetegség, amelyet a Pucciniales rendbe tartozó gombák okoznak, és a növények széles körét érinti. A betegség nevét a leveleken megjelenő jellegzetes narancssárga, sárga vagy vörösesbarna pustulákról kapta, amelyek a fémrozsdára emlékeztetnek. Ez az obligát gombaparazita csak élő növényeken képes fennmaradni, és jelentős gazdasági károkat okozhat a mezőgazdasági kultúrákban.

Megoldás megtekintése

Fehérlegyek

Magas

A fehérlegyek kis, puhatestű, szárnyas rovarok, amelyek szorosan rokonok a levéltetvekkel és a pajzstetvekkel. Megjelenésük lepkére emlékeztet, körülbelül 1,6 mm hosszúak, háromszög alakúak és szürkésfehér színűek. Ezek a nedvszívó kártevők a növényi szöveteken táplálkoznak, sárgulást, satnya növekedést és hervadást okozva. Mézharmatot is kiválasztanak, amely hangyákat vonz és korompenész kialakulását segíti elő. A fehérlegyek súlyos növényi vírusokat terjeszthetnek.

Megoldás megtekintése

Jelentés és szimbolika

A rizóma kerek hegei, amelyek az éves szárak elhalása után maradnak, viaszpecsétekre emlékeztetnek. Innen ered a növény neve, valamint a népi hiedelemben a védelemmel, a sebek lezárásával és a téli nyugalmi időszak csendes kitartásával való kapcsolata.

Hasonlítsd össze hasonló növényekkel

Tulajdonság Nehézség Fény Öntözés Háziállat-biztonságos
Mezei juhar Könnyű Erős szórt fény 14d
Közönséges nyír Könnyű Közvetlen napfény 14d
Ezüstfonál cserje Könnyű Közvetlen napfény 14d
Perui borsfa Könnyű Közvetlen napfény 14d ⚠️

Válassz és hasonlíts össze

vs

Források és hivatkozások

Kapcsolódó növények