Bloom Download App
Kalnu kļava

Sapindaceae

Kalnu kļava: Mazs ūdens patēriņš

Acer pseudoplatanus

Viegls ☀️ Spilgta izkliedēta gaisma 🐾 Drošs mājdzīvniekiem

Izcili izturīgs, mazprasīgs ēnas koks pēc iesakņošanās. Izvēlieties saulainu vai daļēji noēnotu vietu ar pietiekamu telpu vainaga izplešanās procesam, pirmajos divos līdz trīs gados regulāri laistiet, pēc tam paļaujieties uz dabiskiem nokrišņiem. Tipiskās dārza augsnēs mēslojums gandrīz nav nepieciešams, un miera periodā vajadzīga tikai neliela formējošā apgriešana.

💧 Laistīšana

Ik pēc 14 dienām

☀️ Apgaismojums

Spilgta izkliedēta gaisma

🌡️ Temperatūra

-30° - 35°C

💨 Mitrums

40% - 70%

Kategorijas

Kas ir Kalnu kļava?

Kalnu kļava (Acer pseudoplatanus) ir viegls kopšanas augs no Sapindaceae dzimtas. Acer pseudoplatanus ir liels, ātri augošs vasarzaļš koks, kura dzimtene ir Centrāleiropa, Dienvideiropa un Dienvidrietumāzija, un kas tagad plaši naturalizējies visā Lielbritānijā un Ziemeļamerikā. Tam veidojas plašs, kupolveida vainags ar piecdaivainām, tumši zaļām lapām, un pavasarī tas ražo nokar...

Kalnu kļava izaug līdz 30.0m, platums 1500 cm, laistīšana ik pēc 14 dienām, -30°C – 35°C, 40–70% mitrums. Tas ir nepiemērots iekštelpās un drošs mājdzīvniekiem.

Atšķirībā no daudziem tropiskajiem augiem, Kalnu kļava panes laistīšanas kļūdas. Piemērots iesācējiem. Atšķirībā no daudzām populārām sugām, Kalnu kļava ir droši turēt mājdzīvnieku tuvumā.

Kā kopt Kalnu kļava?

TLDR: Kalnu kļava nepieciešams Spilgta izkliedēta gaisma, laistīšana ik pēc 14 dienām un temperatūra -30–35°C ar 40-70% mitrumu.

💧

Cik bieži laistīt Kalnu kļava?

Jaunus kokus pirmajās divās augšanas sezonās laistiet dziļi vienu vai divas reizes nedēļā, lai izveidotu spēcīgu sakņu sistēmu; pieauguši koki ir sausumizturīgi un tiem reti nepieciešama papildu laistīšana.

☀️

Cik daudz gaismas nepieciešams Kalnu kļava?

Labi aug pilnā saulē, bet pacieš vieglu vai mērenu ēnu, īpaši kā jauns koks mežmalās.

🪴

Kāda augsne ir vislabākā Kalnu kļava?

Pielāgojas gandrīz jebkurai labi drenētai augsnei, no smilšainas līdz smagam mālam, un pacieš plašu pH diapazonu; izvairieties no pārmitrām, applūstošām vietām.

🏺

Kādu podu izmantot Kalnu kļava?

Nav piemērota ilgstošai audzēšanai konteineros; šis ir liels meža koks, ko vislabāk stādīt tieši atklātā zemē vairāku metru attālumā no būvēm.

Kas ir Kalnu kļava un no kurienes tas nāk?

Acer pseudoplatanus ir liels, ātri augošs vasarzaļš koks, kura dzimtene ir Centrāleiropa, Dienvideiropa un Dienvidrietumāzija, un kas tagad plaši naturalizējies visā Lielbritānijā un Ziemeļamerikā. Tam veidojas plašs, kupolveida vainags ar piecdaivainām, tumši zaļām lapām, un pavasarī tas ražo nokarenus mazu dzeltenzaļu ziedu ķekarus, kam rudenī seko spārnuļi (samaras). Tas panes vēju, sāls šļakatas, piesārņojumu un nabadzīgas augsnes labāk nekā gandrīz jebkurš cits lapu koks, padarot to par populāru izvēli atklātām vietām, parkiem un aizsargjoslām. Piezīme: sēklas un pavasara dīgsti satur hipoglicīnu A – toksīnu, kas saistīts ar atipisko miopātiju, nopietnu un bieži vien letālu muskuļu slimību ganībās esošiem zirgiem, tādēļ ieteicams ievērot piesardzību, stādot to ganību vai aploku tuvumā.

Kā vairot Kalnu kļava?

🌱

Sēklu pavairošana

Kalnu kļava sējas ļoti bagātīgi; nestratificētas sēklas dīgst slikti, tāpēc aukstuma apstrāde ir būtiska.

  1. 1
    Savāciet svaigus spārnuļus rudenī, tiklīdz tie nokrīt
  2. 2
    Veiciet sēklu auksto stratifikāciju mitrās smiltīs vai kūdrā 1-5°C temperatūrā 3-4 mēnešus
  3. 3
    Sējiet stratificētās sēklas podos vai dēstu dobē agrā pavasarī
  4. 4
    Uzturiet augsni pastāvīgi mitru līdz dīgšanai, kas parasti ir ātra un bagātīga

Nepieciešamie materiāli:

Svaigi spārnuļiMitras smiltis vai kūdraPodi vai dēstu dobeLedusskapis vai aukstā kaste
⏱️ Laiks: 3-6 mēneši (pēc aukstās stratifikācijas) 📊 Veiksmes rādītājs: high 🗓️ Labākais periods: plant.autumn
🌱

Potēšana

Potēšanu galvenokārt izmanto šķirņu pavairošanai, jo tās nesaglabā savas īpašības, pavairojot ar sēklām.

  1. 1
    Audzējiet sugas sējeņu potcelmu 1-2 gadus
  2. 2
    Miera periodā paņemiet potzarus no vēlamās šķirnes
  3. 3
    Veiciet potēšanu ar kopulāciju vai sānu potējumu uz potcelma
  4. 4
    Noblīvējiet un aizsargājiet potējuma vietu, līdz tā saaug un sāk augt

Nepieciešamie materiāli:

Potcelmu sējeņiPotzariPotēšanas nazisPotēšanas lente vai vasks
⏱️ Laiks: 6-8 nedēļas līdz saaugšanai 📊 Veiksmes rādītājs: medium 🗓️ Labākais periods: plant.late winter

Cik liels izaug Kalnu kļava?

TLDR: Kalnu kļava var sasniegt 30.0m augstumu ar Ātrs augšanas ātrumu.

📏

Maksimālais augstums

30.0m

↔️

Platums

15.0m

📈

Augšanas ātrums

Ātrs

🍃

Lapotne

Lapu koks

Auga lietojums

🌺

Dekoratīvs

Lielisks dekorēšanai

🍽️

Kulinārais lietojums

  • Sulu var tecināt ziemas beigās vai agrā pavasarī un vārīt, lai pagatavotu kļavu sīrupu, lai gan cukura saturs ir zemāks nekā cukura kļavai (Acer saccharum).

Vai jūsu augs rāda simptomus?

Noklikšķiniet uz simptoma, lai atklātu iespējamos cēloņus:

Kādas slimības bieži skar Kalnu kļava?

TLDR: Kalnu kļava ir uzņēmīgs pret 4 zināmām slimībām. Regulāri pārbaudiet, lai savlaicīgi atklātu problēmas.

Laputis

Vidējs

Laputis ir mazs, mīkstķermeņa, bumbierveidīgs kukainis (1,5–3 mm garš), kas barojas, iesūcot augu sulā esošās barības vielas. Tie vairojas ātri un var strauji novājināt augus, izraisot deformētu augšanu un pārnēsājot augu vīrusus. Laputis sastopamas dažādās krāsās, tostarp zaļā, melnā, sarkanā, dzeltenā, brūnā un pelēkā. Tās izdala medusrasu – lipīgu vielu, kas piesaista skudras un veicina sodrēju pelējuma augšanu.

Skatīt risinājumu

Sodrējumu pelējums

Vidējs

Sodrējumu pelējums ir sēnīšu slimība, kas attīstās uz virsmām, kuras pārklātas ar medrasas — lipīgas, saldas vielas, ko izdala sulas sūcošie kukaiņi, piemēram, laputis, vairogbluses un baltās mušas. Lai gan tā tieši neinficē augu audus, tā samazina fotosintēzes spēju, bloķējot saules gaismu, un pasliktina auga estētisko izskatu.

Skatīt risinājumu

Sārtā Miltrasa

Vidējs

Sārtā miltrasa ir izplatīta sēnīšu slimība, ko izraisa dažādas sēnīšu sugas, tostarp Erysiphe, Podosphaera, Oïdium un Leveillula. Tā skar vairāk nekā 10 000 augu sugu visā pasaulē. Slimība uzplaukst siltā, sausā klimatā ar augstu mitrumu un izpaužas kā raksturīgs balts pulverveida pārklājums uz augu virsmām.

Skatīt risinājumu

Verticillium vīte

Augsts

Verticillium vīte ir augsnes izcelsmes sēnīšu slimība, ko galvenokārt izraisa sēnītes Verticillium dahliae un V. albo-atrum. Šie patogēni inficē augu saknes un aug asinsvadu audos, bloķējot ūdens un barības vielu transportu, kā rezultātā augi novīst un galu galā iet bojā. Slimība skar vairāk nekā 350 augu sugas, tostarp dārzeņus, augļaugus, dekoratīvos ziedus un kokus. Sēnītes augsnē var izdzīvot vairāk nekā 10 gadus, veidojot izturīgas struktūras — mikrosklerotijas.

Skatīt risinājumu

Nozīme un simbolika

Jau sen asociējas ar spēku, aizsardzību un izturību; tā spēja uzplaukt atklātās, vējainās vietās ir padarījusi kalnu kļavu par tradicionālu izturības simbolu pret grūtībām.

Salīdzināt ar līdzīgiem augiem

Raksturojums Grūtības pakāpe Apgaismojums Laistīšana Drošs mājdzīvniekiem
Lauka kļava Viegls Spilgta izkliedēta gaisma 14d
Kārpainais bērzs Viegls Tiešā saule 14d
Brauna leikofita Viegls Tiešā saule 14d
Peru piparkoks Viegls Tiešā saule 14d ⚠️

Izvēlēties un salīdzināt

vs

Avoti un atsauces

Saistītie augi