Bloom Download App
Tumšsarkanā rodohitona
+
Laputis

Tumšsarkanā rodohitona ar Laputis: profilakse un ārstēšana

Rhodochiton atrosanguineus

Uzņēmība: Vidēja Smagums: Vidējs Grūtības pakāpe: Vidējs

Laputis uz Tumšsarkanā rodohitona: ko ir svarīgi zināt?

Laputis uz Tumšsarkanā rodohitona (Rhodochiton atrosanguineus) ir kaitēkļu stāvoklis ar vidējs smagumu. Tumšsarkanā rodohitona uzņēmība pret šo slimību ir vidēja. Laputis ir mazs, mīkstķermeņa, bumbierveidīgs kukainis (1,5–3 mm garš), kas barojas, iesūcot augu sulā esošās barības vielas. Tie vairojas ātri un var strauji novājināt augus, izraisot deformētu augša...

Tumšsarkanā rodohitona ir vidēja kopšanas augs. Atveseļošanās no Laputis ilgst aptuveni 14 dienas ar pareizu ārstēšanu. Kā iekštelpu augam nodrošiniet labu ventilāciju atveseļošanās atbalstam.

Atšķirībā no sēnīšu slimībām Laputis uz Tumšsarkanā rodohitona ātri reaģē uz integrētu kaitēkļu pārvaldību.

🔍 Kā Laputis izskatās uz Tumšsarkanā rodohitona?

  • Uz lapām, kātiem vai ziediem redzami mazi bumbierveidīgi kukaiņi
  • Mīkstķermeņa kukaiņu kopas dažādās krāsās (zaļā, melnā, sarkanā, dzeltenā)
  • Saritinātas, deformētas vai dzeltānas lapas
  • Kavēta vai deformēta jauno dzinumu augšana
  • Lipīga medusrasas atliekas uz augu virsmām
  • Melni sodrēju pelējums, kas aug uz medusrasas nogulsnēm
  • Skudras, kas kopj laputis
  • Vītušie vai novājinātie augi, neskatoties uz atbilstošu laistīšanu

Kas izraisa Laputis uz Tumšsarkanā rodohitona?

  • Strauja vairošanās – mātītes dzemdē dzīvus mazuļus bez pārošanās
  • Spārnotas laputis migrē no inficētiem augiem uz veseliem
  • Stresam pakļauti augi ar maigiem, sulīgiem dzinumiem ir pievilcīgāki
  • Pārmērīga mēslošana veicina maigu augšanu, ko laputis dod priekšroku
  • Dabisku plēsoņu trūkums (mārītes, lakstutis, parazitāri apses)
  • Slikta gaisa cirkulācija un blīvi augi
  • Inficētu augu vai piesārņotas augsnes ievešana

💊 Kā ārstēt Laputis uz Tumšsarkanā rodohitona?

TLDR: Ārstējiet Laputis uz Tumšsarkanā rodohitona ar ātro ārstēšanu (~7 dienas) vai bioloģisko (~14 dienas). Tumšsarkanā rodohitona ir vidēja uzņēmība pret šo slimību.

Ātrās korekcijas

1

1. solis

Nekavējoties izsmidziniet skartajos augos ar spēcīgu ūdens strūklu, lai notriektu laputis

2

2. solis

Uzklājiet gatavlietojamo insekticīdo ziepju izsmidzinājumu uz visām redzamajām laputīm

3

3. solis

Noplūciet un iznīciniet stipri inficētos dzinumu galus

4

4. solis

Atkārtojiet ziepju izsmidzināšanu ik pēc 2–3 dienām, līdz laputis ir izzudušas

🌿

Bioloģiskā ārstēšana

1

1. solis

Izsmidziniet augus ar spēcīgu ūdens strūklu, lai mehāniski noņemtu laputis

2

2. solis

Uzklājiet insekticīdo ziepju šķīdumu (1 ēdamkarote šķidro ziepju uz 1 litru ūdens)

3

3. solis

Ielaist labvēlīgos kukaiņus, piemēram, mārītes (ēd līdz 50 laputīm dienā) vai zaļās lakstutis

4

4. solis

Uzklājiet nimbeļļas izsmidzinājumu kā dabīgu atbaidītāju un kontroles līdzekli

5

5. solis

Noņemiet stipri inficētos dzinumus un iznīciniet tos

6

6. solis

Regulāri uzraugiet augus un atkārtojiet apstrādi ik pēc 5–7 dienām

🛡️ Kā novērst Laputis uz Tumšsarkanā rodohitona?

TLDR: Novērsiet Laputis uz Tumšsarkanā rodohitona ar 8 būtiskiem profilaktiskiem kopšanas paņēmieniem.

  • Regulāri pārbaudiet augus (vismaz divas reizes nedēļā), lai savlaicīgi atklātu invāziju
  • Uzturiet spēcīgus, veselus augus ar atbilstošu apgaismojumu, laistīšanu un barošanu
  • Izvairieties no pārmērīgas mēslošanas, kas veicina maigu augšanu, ko laputis mīl
  • Veicināt dabisku plēsoņu klātbūtni – mārītes, lakstutis un parazitāros apses
  • Jaunus augus karantēnā turiet 1–2 nedēļas pirms ievešanas dārzā
  • Izmantojiet atstarojošo mulču, lai atturētu laputis no nosēšanās
  • Novāciet nezāles, kas var kalpot par laputu dzīves vidi
  • Nodrošiniet labu gaisa cirkulāciju starp augiem

🌱 Kā kopt Tumšsarkanā rodohitona, lai novērstu Laputis?

💧 Kā laistīt

Uzturiet augsni pastāvīgi mitru, bet nekad nepārlaistiet – šis vīteņaugs ir jutīgs gan pret sausumu, gan pret pārmērīgu mitrumu pie saknēm. Laistiet, kad augsnes virskārta 2–5 cm dziļumā ir sausa, karstā laikā palielinot laistīšanas biežumu. Laistiet pie auga pamatnes, nevis no augšas, lai samazinātu sēnīšu slimību risku uz lapotnes.

☀️ Apgaismojums

Pilna saule nodrošina visbagātīgāko ziedēšanu, lai gan vīteņaugs pacieš arī daļēju ēnu, īpaši pēcpusdienas ēnu ļoti karstā klimatā. Telpās novietojiet to pie gaišākā pieejamā loga vai izmantojiet papildu apgaismojumu.

🪴 Ideālā augsne

Izmantojiet bagātīgu, humusu saturošu un labi drenētu podu substrātu vai dārza augsni. Augs pacieš smilšmālu, smiltis vai kaļķainu augsni un plašu pH diapazonu, taču vislabāk jūtas neitrālā vai nedaudz skābā augsnē, kas nekad nekļūst pārmērīgi slapja.

Bieži uzdotie jautājumi

Vai Laputis var nogalināt manu Tumšsarkanā rodohitona?
Iespējams, ja netiek ārstēts, Laputis var nodarīt ievērojamu kaitējumu Tumšsarkanā rodohitona. Agrīna atklāšana un ārstēšana ir galvenais.
Cik ilgi Tumšsarkanā rodohitona atveseļosies no Laputis?
Ar pareizu ārstēšanu atveseļošanās ilgst aptuveni 14 dienas. Bez ārstēšanas tas var ilgt ievērojami ilgāk.
Vai Laputis ir lipīga citiem augiem Tumšsarkanā rodohitona tuvumā?
Jā, Laputis var izplatīties uz tuvumā esošajiem augiem. Nekavējoties izolējiet skarto Tumšsarkanā rodohitona.
Skatīt vairāk: Tumšsarkanā rodohitona → Skatīt vairāk: Laputis →

Avoti un atsauces