Bloom Download App
Veselā jatrofa
+
Laputis

Veselā jatrofa ar Laputis: profilakse un ārstēšana

Jatropha integerrima

Uzņēmība: Vidēja Smagums: Vidējs Grūtības pakāpe: Viegls

Laputis uz Veselā jatrofa: ko ir svarīgi zināt?

Laputis uz Veselā jatrofa (Jatropha integerrima) ir kaitēkļu stāvoklis ar vidējs smagumu. Veselā jatrofa uzņēmība pret šo slimību ir vidēja. Laputis ir mazs, mīkstķermeņa, bumbierveidīgs kukainis (1,5–3 mm garš), kas barojas, iesūcot augu sulā esošās barības vielas. Tie vairojas ātri un var strauji novājināt augus, izraisot deformētu augša...

Veselā jatrofa ir viegla kopšanas augs. Atveseļošanās no Laputis ilgst aptuveni 14 dienas ar pareizu ārstēšanu.

Atšķirībā no sēnīšu slimībām Laputis uz Veselā jatrofa ātri reaģē uz integrētu kaitēkļu pārvaldību. Bez piesardzības pasākumiem Laputis ķīmiskā ārstēšana var kaitēt mājdzīvniekiem. Izmantojiet organiskās metodes Veselā jatrofa mājdzīvniekus saturošās mājsaimniecībās.

🔍 Kā Laputis izskatās uz Veselā jatrofa?

  • Uz lapām, kātiem vai ziediem redzami mazi bumbierveidīgi kukaiņi
  • Mīkstķermeņa kukaiņu kopas dažādās krāsās (zaļā, melnā, sarkanā, dzeltenā)
  • Saritinātas, deformētas vai dzeltānas lapas
  • Kavēta vai deformēta jauno dzinumu augšana
  • Lipīga medusrasas atliekas uz augu virsmām
  • Melni sodrēju pelējums, kas aug uz medusrasas nogulsnēm
  • Skudras, kas kopj laputis
  • Vītušie vai novājinātie augi, neskatoties uz atbilstošu laistīšanu

Kas izraisa Laputis uz Veselā jatrofa?

  • Strauja vairošanās – mātītes dzemdē dzīvus mazuļus bez pārošanās
  • Spārnotas laputis migrē no inficētiem augiem uz veseliem
  • Stresam pakļauti augi ar maigiem, sulīgiem dzinumiem ir pievilcīgāki
  • Pārmērīga mēslošana veicina maigu augšanu, ko laputis dod priekšroku
  • Dabisku plēsoņu trūkums (mārītes, lakstutis, parazitāri apses)
  • Slikta gaisa cirkulācija un blīvi augi
  • Inficētu augu vai piesārņotas augsnes ievešana

💊 Kā ārstēt Laputis uz Veselā jatrofa?

TLDR: Ārstējiet Laputis uz Veselā jatrofa ar ātro ārstēšanu (~7 dienas) vai bioloģisko (~14 dienas). Veselā jatrofa ir vidēja uzņēmība pret šo slimību.

Ātrās korekcijas

1

1. solis

Nekavējoties izsmidziniet skartajos augos ar spēcīgu ūdens strūklu, lai notriektu laputis

2

2. solis

Uzklājiet gatavlietojamo insekticīdo ziepju izsmidzinājumu uz visām redzamajām laputīm

3

3. solis

Noplūciet un iznīciniet stipri inficētos dzinumu galus

4

4. solis

Atkārtojiet ziepju izsmidzināšanu ik pēc 2–3 dienām, līdz laputis ir izzudušas

🌿

Bioloģiskā ārstēšana

1

1. solis

Izsmidziniet augus ar spēcīgu ūdens strūklu, lai mehāniski noņemtu laputis

2

2. solis

Uzklājiet insekticīdo ziepju šķīdumu (1 ēdamkarote šķidro ziepju uz 1 litru ūdens)

3

3. solis

Ielaist labvēlīgos kukaiņus, piemēram, mārītes (ēd līdz 50 laputīm dienā) vai zaļās lakstutis

4

4. solis

Uzklājiet nimbeļļas izsmidzinājumu kā dabīgu atbaidītāju un kontroles līdzekli

5

5. solis

Noņemiet stipri inficētos dzinumus un iznīciniet tos

6

6. solis

Regulāri uzraugiet augus un atkārtojiet apstrādi ik pēc 5–7 dienām

🛡️ Kā novērst Laputis uz Veselā jatrofa?

TLDR: Novērsiet Laputis uz Veselā jatrofa ar 8 būtiskiem profilaktiskiem kopšanas paņēmieniem.

  • Regulāri pārbaudiet augus (vismaz divas reizes nedēļā), lai savlaicīgi atklātu invāziju
  • Uzturiet spēcīgus, veselus augus ar atbilstošu apgaismojumu, laistīšanu un barošanu
  • Izvairieties no pārmērīgas mēslošanas, kas veicina maigu augšanu, ko laputis mīl
  • Veicināt dabisku plēsoņu klātbūtni – mārītes, lakstutis un parazitāros apses
  • Jaunus augus karantēnā turiet 1–2 nedēļas pirms ievešanas dārzā
  • Izmantojiet atstarojošo mulču, lai atturētu laputis no nosēšanās
  • Novāciet nezāles, kas var kalpot par laputu dzīves vidi
  • Nodrošiniet labu gaisa cirkulāciju starp augiem

🌱 Kā kopt Veselā jatrofa, lai novērstu Laputis?

💧 Kā laistīt

Pavasarī un vasarā laistiet regulāri, ļaujot augsnes virskārtai starp laistīšanas reizēm izžūt; rudenī un ziemā laistīšanas biežumu samaziniet. Izvairieties no pārmērīga mitruma, kas izraisa sakņu puvi.

☀️ Apgaismojums

Izvēlieties vietu, kurā ir vismaz 6 stundas tiešu saules staru dienā; augs bagātīgāk zied pilnā saulē, taču pacieš arī pusēnu.

🪴 Ideālā augsne

Izmantojiet labi drenētu, smilšmāla substrātu ar pH līmeni no 6,0 līdz 8,5. Izvairieties no sāļām vai pārmitrinātām augsnēm.

Bieži uzdotie jautājumi

Vai Laputis var nogalināt manu Veselā jatrofa?
Iespējams, ja netiek ārstēts, Laputis var nodarīt ievērojamu kaitējumu Veselā jatrofa. Agrīna atklāšana un ārstēšana ir galvenais.
Cik ilgi Veselā jatrofa atveseļosies no Laputis?
Ar pareizu ārstēšanu atveseļošanās ilgst aptuveni 14 dienas. Bez ārstēšanas tas var ilgt ievērojami ilgāk.
Vai Laputis ir lipīga citiem augiem Veselā jatrofa tuvumā?
Jā, Laputis var izplatīties uz tuvumā esošajiem augiem. Nekavējoties izolējiet skarto Veselā jatrofa.
Skatīt vairāk: Veselā jatrofa → Skatīt vairāk: Laputis →

Avoti un atsauces