Bloom Download App
Oksfordas krustaine
+
Laputis

Oksfordas krustaine ar Laputis: profilakse un ārstēšana

Senecio squalidus

Uzņēmība: Vidēja Smagums: Vidējs Grūtības pakāpe: Viegls

Laputis uz Oksfordas krustaine: ko ir svarīgi zināt?

Laputis uz Oksfordas krustaine (Senecio squalidus) ir kaitēkļu stāvoklis ar vidējs smagumu. Oksfordas krustaine uzņēmība pret šo slimību ir vidēja. Laputis ir mazs, mīkstķermeņa, bumbierveidīgs kukainis (1,5–3 mm garš), kas barojas, iesūcot augu sulā esošās barības vielas. Tie vairojas ātri un var strauji novājināt augus, izraisot deformētu augša...

Oksfordas krustaine ir viegla kopšanas augs. Atveseļošanās no Laputis ilgst aptuveni 14 dienas ar pareizu ārstēšanu.

Atšķirībā no sēnīšu slimībām Laputis uz Oksfordas krustaine ātri reaģē uz integrētu kaitēkļu pārvaldību. Bez piesardzības pasākumiem Laputis ķīmiskā ārstēšana var kaitēt mājdzīvniekiem. Izmantojiet organiskās metodes Oksfordas krustaine mājdzīvniekus saturošās mājsaimniecībās.

🔍 Kā Laputis izskatās uz Oksfordas krustaine?

  • Uz lapām, kātiem vai ziediem redzami mazi bumbierveidīgi kukaiņi
  • Mīkstķermeņa kukaiņu kopas dažādās krāsās (zaļā, melnā, sarkanā, dzeltenā)
  • Saritinātas, deformētas vai dzeltānas lapas
  • Kavēta vai deformēta jauno dzinumu augšana
  • Lipīga medusrasas atliekas uz augu virsmām
  • Melni sodrēju pelējums, kas aug uz medusrasas nogulsnēm
  • Skudras, kas kopj laputis
  • Vītušie vai novājinātie augi, neskatoties uz atbilstošu laistīšanu

Kas izraisa Laputis uz Oksfordas krustaine?

  • Strauja vairošanās – mātītes dzemdē dzīvus mazuļus bez pārošanās
  • Spārnotas laputis migrē no inficētiem augiem uz veseliem
  • Stresam pakļauti augi ar maigiem, sulīgiem dzinumiem ir pievilcīgāki
  • Pārmērīga mēslošana veicina maigu augšanu, ko laputis dod priekšroku
  • Dabisku plēsoņu trūkums (mārītes, lakstutis, parazitāri apses)
  • Slikta gaisa cirkulācija un blīvi augi
  • Inficētu augu vai piesārņotas augsnes ievešana

💊 Kā ārstēt Laputis uz Oksfordas krustaine?

TLDR: Ārstējiet Laputis uz Oksfordas krustaine ar ātro ārstēšanu (~7 dienas) vai bioloģisko (~14 dienas). Oksfordas krustaine ir vidēja uzņēmība pret šo slimību.

Ātrās korekcijas

1

1. solis

Nekavējoties izsmidziniet skartajos augos ar spēcīgu ūdens strūklu, lai notriektu laputis

2

2. solis

Uzklājiet gatavlietojamo insekticīdo ziepju izsmidzinājumu uz visām redzamajām laputīm

3

3. solis

Noplūciet un iznīciniet stipri inficētos dzinumu galus

4

4. solis

Atkārtojiet ziepju izsmidzināšanu ik pēc 2–3 dienām, līdz laputis ir izzudušas

🌿

Bioloģiskā ārstēšana

1

1. solis

Izsmidziniet augus ar spēcīgu ūdens strūklu, lai mehāniski noņemtu laputis

2

2. solis

Uzklājiet insekticīdo ziepju šķīdumu (1 ēdamkarote šķidro ziepju uz 1 litru ūdens)

3

3. solis

Ielaist labvēlīgos kukaiņus, piemēram, mārītes (ēd līdz 50 laputīm dienā) vai zaļās lakstutis

4

4. solis

Uzklājiet nimbeļļas izsmidzinājumu kā dabīgu atbaidītāju un kontroles līdzekli

5

5. solis

Noņemiet stipri inficētos dzinumus un iznīciniet tos

6

6. solis

Regulāri uzraugiet augus un atkārtojiet apstrādi ik pēc 5–7 dienām

🛡️ Kā novērst Laputis uz Oksfordas krustaine?

TLDR: Novērsiet Laputis uz Oksfordas krustaine ar 8 būtiskiem profilaktiskiem kopšanas paņēmieniem.

  • Regulāri pārbaudiet augus (vismaz divas reizes nedēļā), lai savlaicīgi atklātu invāziju
  • Uzturiet spēcīgus, veselus augus ar atbilstošu apgaismojumu, laistīšanu un barošanu
  • Izvairieties no pārmērīgas mēslošanas, kas veicina maigu augšanu, ko laputis mīl
  • Veicināt dabisku plēsoņu klātbūtni – mārītes, lakstutis un parazitāros apses
  • Jaunus augus karantēnā turiet 1–2 nedēļas pirms ievešanas dārzā
  • Izmantojiet atstarojošo mulču, lai atturētu laputis no nosēšanās
  • Novāciet nezāles, kas var kalpot par laputu dzīves vidi
  • Nodrošiniet labu gaisa cirkulāciju starp augiem

🌱 Kā kopt Oksfordas krustaine, lai novērstu Laputis?

💧 Kā laistīt

Laistiet taupīgi, aptuveni reizi 7–10 dienās. Oksfordas krustaine ir ļoti izturīga pret sausumu un ir attīstījusies uz sausiem vulkāniskajiem iežiem; tās lielākais ienaidnieks ir pārmitrināta augsne, kas ātri izraisa sakņu puvi. Ļaujiet augsnei starp laistīšanas reizēm gandrīz pilnībā izžūt. Ziemā vai lietus laikā samaziniet laistīšanas biežumu vēl vairāk.

☀️ Apgaismojums

Oksfordas krustainei nepieciešama pilna saule — vismaz 6 stundas tiešas saules gaismas dienā. Tā plaukst gaišās āra vietās: saulainās dobēs, grants dārzos, pie mūriem vai konteineros dienvidu pusē. Nepietiekams apgaismojums izraisa izstīdzējušu, vāju augšanu un samazinātu ziedēšanu. Šis augs nepanes ēnu.

🪴 Ideālā augsne

Izvēlieties smilšainu, brīvi drenējošu kompostu vai sajauciet standarta podu augsni ar lielu daudzumu perlīta vai grants. Oksfordas krustaine dabiski kolonizē akmeņainu, uzturvielām nabadzīgu zemi un vislabāk aug liesā augsnē ar pH līmeni 5,5–7,5. Izvairieties no smagiem, mitrumu aizturošiem maisījumiem; laba drenāža ir obligāta.

Bieži uzdotie jautājumi

Vai Laputis var nogalināt manu Oksfordas krustaine?
Iespējams, ja netiek ārstēts, Laputis var nodarīt ievērojamu kaitējumu Oksfordas krustaine. Agrīna atklāšana un ārstēšana ir galvenais.
Cik ilgi Oksfordas krustaine atveseļosies no Laputis?
Ar pareizu ārstēšanu atveseļošanās ilgst aptuveni 14 dienas. Bez ārstēšanas tas var ilgt ievērojami ilgāk.
Vai Laputis ir lipīga citiem augiem Oksfordas krustaine tuvumā?
Jā, Laputis var izplatīties uz tuvumā esošajiem augiem. Nekavējoties izolējiet skarto Oksfordas krustaine.
Skatīt vairāk: Oksfordas krustaine → Skatīt vairāk: Laputis →

Avoti un atsauces