Bloom Download App
Japānas bultu bambuss
+
Laputis

Japānas bultu bambuss ar Laputis? Reta, bet ārstējama

Pseudosasa japonica

Uzņēmība: Zema Smagums: Vidējs Grūtības pakāpe: Viegls

Laputis uz Japānas bultu bambuss: ko ir svarīgi zināt?

Laputis uz Japānas bultu bambuss (Pseudosasa japonica) ir kaitēkļu stāvoklis ar vidējs smagumu. Japānas bultu bambuss uzņēmība pret šo slimību ir zema. Laputis ir mazs, mīkstķermeņa, bumbierveidīgs kukainis (1,5–3 mm garš), kas barojas, iesūcot augu sulā esošās barības vielas. Tie vairojas ātri un var strauji novājināt augus, izraisot deformētu augša...

Japānas bultu bambuss ir viegla kopšanas augs. Atveseļošanās no Laputis ilgst aptuveni 14 dienas ar pareizu ārstēšanu.

Atšķirībā no lielākās daļas augu Japānas bultu bambuss ir dabiski izturīgs pret Laputis. Vislabāk ārstēt ar profilaktiskiem pasākumiem, nevis reaktīvu ārstēšanu. Atšķirībā no sēnīšu slimībām Laputis uz Japānas bultu bambuss ātri reaģē uz integrētu kaitēkļu pārvaldību.

🔍 Kā Laputis izskatās uz Japānas bultu bambuss?

  • Uz lapām, kātiem vai ziediem redzami mazi bumbierveidīgi kukaiņi
  • Mīkstķermeņa kukaiņu kopas dažādās krāsās (zaļā, melnā, sarkanā, dzeltenā)
  • Saritinātas, deformētas vai dzeltānas lapas
  • Kavēta vai deformēta jauno dzinumu augšana
  • Lipīga medusrasas atliekas uz augu virsmām
  • Melni sodrēju pelējums, kas aug uz medusrasas nogulsnēm
  • Skudras, kas kopj laputis
  • Vītušie vai novājinātie augi, neskatoties uz atbilstošu laistīšanu

Kas izraisa Laputis uz Japānas bultu bambuss?

  • Strauja vairošanās – mātītes dzemdē dzīvus mazuļus bez pārošanās
  • Spārnotas laputis migrē no inficētiem augiem uz veseliem
  • Stresam pakļauti augi ar maigiem, sulīgiem dzinumiem ir pievilcīgāki
  • Pārmērīga mēslošana veicina maigu augšanu, ko laputis dod priekšroku
  • Dabisku plēsoņu trūkums (mārītes, lakstutis, parazitāri apses)
  • Slikta gaisa cirkulācija un blīvi augi
  • Inficētu augu vai piesārņotas augsnes ievešana

💊 Kā ārstēt Laputis uz Japānas bultu bambuss?

TLDR: Ārstējiet Laputis uz Japānas bultu bambuss ar ātro ārstēšanu (~7 dienas) vai bioloģisko (~14 dienas). Japānas bultu bambuss ir zema uzņēmība pret šo slimību.

Ātrās korekcijas

1

1. solis

Nekavējoties izsmidziniet skartajos augos ar spēcīgu ūdens strūklu, lai notriektu laputis

2

2. solis

Uzklājiet gatavlietojamo insekticīdo ziepju izsmidzinājumu uz visām redzamajām laputīm

3

3. solis

Noplūciet un iznīciniet stipri inficētos dzinumu galus

4

4. solis

Atkārtojiet ziepju izsmidzināšanu ik pēc 2–3 dienām, līdz laputis ir izzudušas

🌿

Bioloģiskā ārstēšana

1

1. solis

Izsmidziniet augus ar spēcīgu ūdens strūklu, lai mehāniski noņemtu laputis

2

2. solis

Uzklājiet insekticīdo ziepju šķīdumu (1 ēdamkarote šķidro ziepju uz 1 litru ūdens)

3

3. solis

Ielaist labvēlīgos kukaiņus, piemēram, mārītes (ēd līdz 50 laputīm dienā) vai zaļās lakstutis

4

4. solis

Uzklājiet nimbeļļas izsmidzinājumu kā dabīgu atbaidītāju un kontroles līdzekli

5

5. solis

Noņemiet stipri inficētos dzinumus un iznīciniet tos

6

6. solis

Regulāri uzraugiet augus un atkārtojiet apstrādi ik pēc 5–7 dienām

🛡️ Kā novērst Laputis uz Japānas bultu bambuss?

TLDR: Novērsiet Laputis uz Japānas bultu bambuss ar 8 būtiskiem profilaktiskiem kopšanas paņēmieniem.

  • Regulāri pārbaudiet augus (vismaz divas reizes nedēļā), lai savlaicīgi atklātu invāziju
  • Uzturiet spēcīgus, veselus augus ar atbilstošu apgaismojumu, laistīšanu un barošanu
  • Izvairieties no pārmērīgas mēslošanas, kas veicina maigu augšanu, ko laputis mīl
  • Veicināt dabisku plēsoņu klātbūtni – mārītes, lakstutis un parazitāros apses
  • Jaunus augus karantēnā turiet 1–2 nedēļas pirms ievešanas dārzā
  • Izmantojiet atstarojošo mulču, lai atturētu laputis no nosēšanās
  • Novāciet nezāles, kas var kalpot par laputu dzīves vidi
  • Nodrošiniet labu gaisa cirkulāciju starp augiem

🌱 Kā kopt Japānas bultu bambuss, lai novērstu Laputis?

💧 Kā laistīt

Laistiet vidēji reizi 5 dienās, uzturot augsni mitru, bet ne slapju. Karstā laikā palieliniet laistīšanas biežumu. Šis bambuss nepanes ilgstošu sausumu — saritinājušās lapas liecina par ūdens trūkumu.

☀️ Apgaismojums

Dod priekšroku pilnai saulei vai pusēnai. Karstā klimatā pēcpusdienas ēna pasargā lapas no apdegumiem. Tas pacieš spēcīgāku ēnu nekā vairums citu bambusu.

🪴 Ideālā augsne

Labi aug auglīgā, labi drenētā un ar organiskajām vielām bagātā augsnē. Dod priekšroku nedaudz skābam līdz neitrālam pH līmenim (5,5–7,0). Pielāgojas māla un smilšainām augsnēm, ja vien ir nodrošināta laba drenāža.

Bieži uzdotie jautājumi

Vai Laputis var nogalināt manu Japānas bultu bambuss?
Iespējams, ja netiek ārstēts, Laputis var nodarīt ievērojamu kaitējumu Japānas bultu bambuss. Agrīna atklāšana un ārstēšana ir galvenais.
Cik ilgi Japānas bultu bambuss atveseļosies no Laputis?
Ar pareizu ārstēšanu atveseļošanās ilgst aptuveni 14 dienas. Bez ārstēšanas tas var ilgt ievērojami ilgāk.
Vai Laputis ir lipīga citiem augiem Japānas bultu bambuss tuvumā?
Jā, Laputis var izplatīties uz tuvumā esošajiem augiem. Nekavējoties izolējiet skarto Japānas bultu bambuss.
Skatīt vairāk: Japānas bultu bambuss → Skatīt vairāk: Laputis →

Avoti un atsauces