Bloom Download App
Vītols
+
Vainaga Tūska

Vītols ar Vainaga Tūska: profilakse un ārstēšana

Salix

Uzņēmība: Vidēja Smagums: Augsts Grūtības pakāpe: Vidējs

Vainaga Tūska uz Vītols: ko ir svarīgi zināt?

Vainaga Tūska uz Vītols (Salix) ir bakteriāla stāvoklis ar augsts smagumu. Vītols uzņēmība pret šo slimību ir vidēja. Vainaga tūska ir baktēriju slimība, ko izraisa Agrobacterium tumefaciens un kas skar vairāk nekā 140 augu sugu. Baktērijas ievada DNS augu šūnās, liekot tām nekontrolēti dalīties un veidot lielus audz...

Vītols ir vidēja kopšanas augs. Atveseļošanās no Vainaga Tūska ilgst aptuveni 28 dienas ar pareizu ārstēšanu.

🔍 Kā Vainaga Tūska izskatās uz Vītols?

  • Lieli, raupji, kokaini audzējiem līdzīgi veidojumi (tūskas) stumbru pamatnē
  • Baltas kalusa audu masas saknēs un vainagā
  • Tūskas, kas parādās augsnes virspusē vai nedaudz zem tās
  • Pietūkumi uz stumbriem, zariem, stumbriem vai saknēm tur, kur rodušās brūces
  • Augšanas kavēšanās ierobežotas ūdens un barības vielu plūsmas dēļ
  • Vispārējā auga spara un veselības pasliktināšanās

Kas izraisa Vainaga Tūska uz Vītols?

  • Agrobacterium tumefaciens baktēriju infekcija caur brūcēm
  • Fiziski bojājumi stādīšanas, potēšanas vai kultivēšanas laikā
  • Augsnes kukaiņu barošanās, radot iebrukuma brūces
  • Sakņu bojājumi rakšanas vai mehāniskas traumas rezultātā
  • Piesārņotu instrumentu vai inficēta dēstu materiāla izmantošana
  • Baktēriju izdzīvošana augsnē no iepriekš inficētiem augiem

💊 Kā ārstēt Vainaga Tūska uz Vītols?

TLDR: Ārstējiet Vainaga Tūska uz Vītols ar ātro ārstēšanu (~14 dienas) vai bioloģisko (~28 dienas). Vītols ir vidēja uzņēmība pret šo slimību.

Ātrās korekcijas

1

1. solis

Identificējiet un atzīmējiet visas redzamās tūskas uz vainaga un saknēm

2

2. solis

Sausajā sezonā izmantojiet sterilizētu asu nazi vai apgriešanas zāģi tūsku nogriešanai

3

3. solis

Grieziet vismaz 1–2 cm veselīgā koksnes audā ap katru tūsku

4

4. solis

Pilnībā noņemiet visus tūskas audus, neatstājot inficētas atliekas

5

5. solis

Ļaujiet griezuma virsmām žūt atklātā gaisā 24–48 stundas

6

6. solis

Uzklājiet vara bāzes brūču pārsēju uz atklātajām vietām

7

7. solis

Katru nedēļu uzraugiet 4–6 nedēļas, vai nav atkārtotas augšanas

🌿

Bioloģiskā ārstēšana

1

1. solis

Rūpīgi pārbaudiet augus pirms iegādes un izvēlieties tikai sertificētu, slimībām brīvu materiālu

2

2. solis

Pirms stādīšanas iegremdējiet kailās saknes vai apstrādājiet podiņu augus ar Agrobacterium radiobacter K-84 (komerciālais produkts: Galltrol)

3

3. solis

Sterilizējiet visus apgriešanas instrumentus ar 70% spirtu vai 10% balinātāja šķīdumu starp katru griezumu

4

4. solis

Augsta riska zonās kā profilaktisku augsnes apstrādi uzklājiet vara oktanoātu

5

5. solis

Sausajā sezonā noņemiet mazās tūskas, griežot veselīgā koksnē, samazinot veselīgu audu noņemšanu

6

6. solis

Pakļaujiet griezuma virsmas gaisam un saulei dabīgai žāvēšanai

🛡️ Kā novērst Vainaga Tūska uz Vītols?

TLDR: Novērsiet Vainaga Tūska uz Vītols ar 8 būtiskiem profilaktiskiem kopšanas paņēmieniem.

  • Rūpīgi pārbaudiet visu dēstu materiālu un noraidiet augus ar jebkādām tūskām
  • Sterilizējiet visus apgriešanas instrumentus starp augiem, izmantojot 10% balinātāja šķīdumu
  • Izvairieties no augu vainagu un sakņu bojāšanas kultivēšanas laikā
  • Kontrolējiet saknes grauzošos kukaiņus, lai novērstu brūču rašanos
  • Uzlabojiet augsnes drenāžu, lai samazinātu baktēriju aktivitāti
  • Izmantojiet sertificētu, slimībām brīvu stādāmo materiālu
  • Solarizējiet augsni ar caurspīdīgu plastmasas plēvi 4–6 nedēļas pirms stādīšanas
  • Nekavējoties noņemiet un iznīciniet inficētos augus – nekompostējiet tos

🌱 Kā kopt Vītols, lai novērstu Vainaga Tūska?

💧 Kā laistīt

Laistiet bagātīgi un bieži — vītols ir ļoti prasīgs pret mitrumu. Mālainās augsnēs vai ūdenstilpju tuvumā var laistīt retāk. Izvairieties no pilnīgas augsnes izžūšanas. Podos (bonsai), pārbaudiet mitrumu katru dienu.

☀️ Apgaismojums

Stādiet saulainā vietā, kur saule spīd vismaz 6 līdz 8 stundas dienā. Piecieš pusēnu, taču augšana būs lēnāka un koks mazāk spēcīgs. Izvairieties no vietām ar blīvu ēnu.

🪴 Ideālā augsne

Dod priekšroku mālainām un smilšmāla augsnēm, kas bagātas ar organiskajām vielām un labi aiztur mitrumu. Pieļauj plašu pH diapazonu (5,5 līdz 7,5). Labi aug augsnēs pie upēm un piekrastes zonās.

Bieži uzdotie jautājumi

Vai Vainaga Tūska var nogalināt manu Vītols?
Jā, bez ārstēšanas Vainaga Tūska var būt letāla Vītols. Agrīna atklāšana un ārstēšana ir galvenais.
Cik ilgi Vītols atveseļosies no Vainaga Tūska?
Ar pareizu ārstēšanu atveseļošanās ilgst aptuveni 28 dienas. Bez ārstēšanas tas var ilgt ievērojami ilgāk.
Vai Vainaga Tūska ir lipīga citiem augiem Vītols tuvumā?
Jā, Vainaga Tūska var izplatīties uz tuvumā esošajiem augiem. Nekavējoties izolējiet skarto Vītols.
Skatīt vairāk: Vītols → Skatīt vairāk: Vainaga Tūska →

Avoti un atsauces