Bloom Download App
Japānas sofora
+
Rūsa

Japānas sofora ar Rūsa? Reta, bet ārstējama

Styphnolobium japonicum

Uzņēmība: Zema Smagums: Vidējs Grūtības pakāpe: Vidējs

Rūsa uz Japānas sofora: ko ir svarīgi zināt?

Rūsa uz Japānas sofora (Styphnolobium japonicum) ir sēnīšu stāvoklis ar vidējs smagumu. Japānas sofora uzņēmība pret šo slimību ir zema. Rūsa ir izplatīta sēnīšu slimība, ko izraisa Pucciniales kārtas sēnītes un kas skar ļoti dažādus augus. Slimības nosaukums cēlies no raksturīgajiem oranžajiem, dzeltenajiem vai sarkanbrūnajiem pustuli...

Japānas sofora ir vidēja kopšanas augs. Atveseļošanās no Rūsa ilgst aptuveni 21 dienas ar pareizu ārstēšanu.

Atšķirībā no lielākās daļas augu Japānas sofora ir dabiski izturīgs pret Rūsa. Vislabāk ārstēt ar profilaktiskiem pasākumiem, nevis reaktīvu ārstēšanu. Atšķirībā no bakteriālām infekcijām Rūsa uz Japānas sofora var pārvaldīt ar organiskajiem fungicīdiem. Bez piesardzības pasākumiem Rūsa ķīmiskā ārstēšana var kaitēt mājdzīvniekiem. Izmantojiet organiskās metodes Japānas sofora mājdzīvniekus saturošās mājsaimniecībās.

🔍 Kā Rūsa izskatās uz Japānas sofora?

  • Pacilti oranži, dzelteni, brūni vai sarkani pustuli uz lapu virsmām
  • Gredzenveida vai ovālas sporu masas, parasti uz lapu apakšpusēm
  • Priekšlaicīga dzeltēšana un lapu krišana
  • Auga augšanas kavēšanās
  • Oranžs putekļains vielas pārnešanās uz rokām vai apģērbu pieskaroties
  • Smagos gadījumos visu lapu bojāeja

Kas izraisa Rūsa uz Japānas sofora?

  • Inficēšanās ar viegliem sēnīšu sporiem, ko pārnēsā vējš vai ūdens
  • Mitras lapas 6–10 stundu garumā temperatūrā 15–25 °C
  • Augsts gaisa mitrums un vāja gaisa cirkulācija
  • Vēlā dienas laikā veikta laistīšana no augšas, atstājot lapas mitras uz nakti
  • Tuvumā esošie alternatīvie saimniekaugi (daudzām rūsas sēnītēm nepieciešami divi saimnieki)
  • Mīksti, uzņēmīgi dzinumi lieka slāpekļa dēļ

💊 Kā ārstēt Rūsa uz Japānas sofora?

TLDR: Ārstējiet Rūsa uz Japānas sofora ar ātro ārstēšanu (~11 dienas) vai bioloģisko (~21 dienas). Japānas sofora ir zema uzņēmība pret šo slimību.

Ātrās korekcijas

1

Tūlītēja apgriešana

Nogrizt visas redzami inficētās lapas un iznīcināt. Instrumentus notīrīt.

2

Sistēmiskā preparāta uzklāšana

Uzklāt sistēmisko fungicīdu (azoksistrobīnu vai līdzīgu) saskaņā ar iepakojuma norādījumiem. Preparāts tiks absorbēts un cirkulēs pa augu.

3

Atkārtota uzklāšana

Atkārtoti uzklāt pēc 7–14 dienām atbilstoši preparāta etiķetei.

4

Vides pielāgošana

Pāriet uz laistīšanu agrā rītā un uzlabot ventilāciju.

🌿

Bioloģiskā ārstēšana

1

Mehāniskā noņemšana

Noņemt visas inficētās lapas un daļas ar tīrām šķērēm. Iznīcināt atkritumos (ne komposta kaudzē). Instrumentus tīrīt ar 70% spirtu starp griezumiem.

2

Sēra uzklāšana

Uzklāt sēra fungicīdu uz visām lapu virsmām, īpaši apakšpusēm. To darīt no rīta, lai nodrošinātu ātru nožūšanu. Neuzklāt virs 30 °C.

3

Laistīšanas pielāgošana

Pāriet uz pilienu apūdeņošanu vai laistīt tieši augsnes līmenī. Ja izmanto laistīšanu no augšas, to darīt no 5:00 līdz 10:00.

4

Cirkulācijas uzlabošana

Apgriezt biezos zarus, lai palielinātu gaisa plūsmu. Uzturēt pareizu atstatumu starp augiem.

5

Uzraudzība

Pārbaudīt katru nedēļu. Atkārtoti uzklāt sēru ik pēc 7–10 dienām 3 nedēļu garumā. Turpināt 2 nedēļas pēc pēdējā simptoma.

🛡️ Kā novērst Rūsa uz Japānas sofora?

TLDR: Novērsiet Rūsa uz Japānas sofora ar 9 būtiskiem profilaktiskiem kopšanas paņēmieniem.

  • Laistīt agri no rīta (5:00–10:00), lai lapas varētu nožūt
  • Izmantot pilienu apūdeņošanu vietā augšējās laistīšanas
  • Uzlabot gaisa cirkulāciju, pareizi apgriežot augus
  • Savākt un iznīcināt nokritušās lapas, kur sporas var pārziemot
  • Stādīt izturīgus šķirnes augus, ja tādi pieejami
  • Izvairīties no pārmērīgas slāpekļa mēslošanas
  • Jaunus augus karantīnā turēt divas nedēļas
  • Minimālas infestācijas gadījumā noņemt un iznīcināt skartās daļas
  • Instrumentus mazgāt starp augiem, lai novērstu izplatību

🌱 Kā kopt Japānas sofora, lai novērstu Rūsa?

💧 Kā laistīt

Laistiet ik pēc 10 līdz 14 dienām, ļaujot augsnei starp laistīšanas reizēm daļēji izžūt. Kad koks ir iesakņojies, tas ir sausumizturīgs un neprasa biežu laistīšanu. Izvairieties no augsnes pārmitrināšanas.

☀️ Apgaismojums

Lai koks plauktu, nepieciešama pilna saule – vismaz 6 stundas tiešu saules staru dienā. Izvairieties no vietām ar izteiktu ēnu, jo tas kavē augšanu un ziedēšanu.

🪴 Ideālā augsne

Dod priekšroku mālainām un labi drenētām augsnēm ar pH līmeni no 5,5 līdz 8,5. Labi pielāgojas nabadzīgām, smilšainām vai nedaudz sārmainām augsnēm.

Bieži uzdotie jautājumi

Vai Rūsa var nogalināt manu Japānas sofora?
Iespējams, ja netiek ārstēts, Rūsa var nodarīt ievērojamu kaitējumu Japānas sofora. Agrīna atklāšana un ārstēšana ir galvenais.
Cik ilgi Japānas sofora atveseļosies no Rūsa?
Ar pareizu ārstēšanu atveseļošanās ilgst aptuveni 21 dienas. Bez ārstēšanas tas var ilgt ievērojami ilgāk.
Vai Rūsa ir lipīga citiem augiem Japānas sofora tuvumā?
Jā, Rūsa var izplatīties uz tuvumā esošajiem augiem. Nekavējoties izolējiet skarto Japānas sofora.
Skatīt vairāk: Japānas sofora → Skatīt vairāk: Rūsa →

Avoti un atsauces