Bloom Download App
Pontisk rhododendron

Ericaceae

Pontisk rhododendron: Komplett stell-guide

Rhododendron ponticum

Middels ☀️ Delvis skygge ⚠️ Giftig for kjæledyr

Dyrkes i halvskygge, i sur, torvrik og veldrenert jord med en pH mellom 4,5 og 6,0. Vann hver 7.–10. dag, og hold jorden jevnt fuktig uten at den blir gjennomvåt. Beskytt mot sterk vind og frost under -5 °C. Beskjæres lett etter blomstring. En årlig gjødsling med spesialgjødsel for surjordsplanter om våren er tilstrekkelig.

💧 Vanning

Hver 7. dag

☀️ Lys

Delvis skygge

🌡️ Temperatur

3° - 25°C

💨 Luftfuktighet

50% - 80%

Kategorier

Hva er Pontisk rhododendron?

Pontisk rhododendron (Rhododendron ponticum) er en plante med middels stell fra familien Ericaceae. Rhododendron ponticum, kjent som pontisk rhododendron eller pontisk alperose, er en stor eviggrønn busk hjemmehørende på den iberiske halvøy og i Svartehavsregionen. Den produserer praktfulle klaser med fiolett-lilla blomster om våren og er anerkjent både for sin prydverdi og sin invasive karakter i...

Pontisk rhododendron vokser opp til 5.0m, bredde på 600 cm, vanning hver 7. dag, 3°C – 25°C, 50–80% luftfuktighet. Den er ikke egnet for innendørsmiljøer og ikke trygg for kjæledyr.

Uten forholdsregler kan inntak forårsake irritasjon hos kjæledyr. Hold utenfor rekkevidde av katter og hunder.

Hvordan stelle Pontisk rhododendron?

TLDR: Pontisk rhododendron trenger Delvis skygge, vanning hver 7. dag, og temperaturer mellom 3–25°C med 50-80% luftfuktighet.

💧

Hvor ofte bør du vanne Pontisk rhododendron?

Vann rikelig hver 7.–10. dag, hyppigere i varme eller tørre perioder. Sørg for utmerket drenering for å unngå rotrot. Ikke la rotklumpen tørke helt ut, spesielt de første årene etter planting.

☀️

Hvor mye lys trenger Pontisk rhododendron?

Foretrekker filtrert skygge eller halvskygge; unngå direkte ettermiddagssol, som kan svi bladene. Morgensol med skygge om ettermiddagen er ideelt. En nord- eller østvendt plassering er egnet i varmere klimaer.

🪴

Hva er den beste jorden for Pontisk rhododendron?

Plantes i fuktig, humusrik og sur jord med pH 4,5–6,0. Torvbasert kompost eller spesialjord for surjordsplanter er ideelt. Unngå kalkholdig eller alkalisk jord, som forårsaker klorose. Påfør et lag med bark eller formuldede blader årlig for å holde på fuktigheten og opprettholde surhetsgraden.

🏺

Hvilken potte bør du bruke til Pontisk rhododendron?

Plantes i bed klargjort med sur jord. Ved dyrking i potte, bruk en stor beholder (minst 40 cm) med surjordskompost og sørg for utmerket drenering. Pott om hvert 2.–3. år.

Stelleplan

🌱

Gjødsle

Hver 14. dag

💦

Spraying

Hver 3. dag

🔄

Roter

Hver 7. dag

🪴

Ompotter

Hver 365. dag

Hva er Pontisk rhododendron og hvor kommer den fra?

Rhododendron ponticum, kjent som pontisk rhododendron eller pontisk alperose, er en stor eviggrønn busk hjemmehørende på den iberiske halvøy og i Svartehavsregionen. Den produserer praktfulle klaser med fiolett-lilla blomster om våren og er anerkjent både for sin prydverdi og sin invasive karakter i flere deler av verden. Alle deler av planten inneholder grayanotoksiner, noe som gjør den svært giftig for kjæledyr og mennesker.

Hvor stor blir Pontisk rhododendron?

TLDR: Pontisk rhododendron kan bli opptil 5.0m høy med Langsom veksthastighet.

📏

Maks høyde

5.0m

↔️

Bredde

6.0m

📈

Veksthastighet

Langsom

🍃

Bladverk

Vintegrønn

⚠️

Advarsel: Giftig plante

Denne planten kan være giftig hvis den svelges. Hold den unna:

🐱 Katter 🐶 Hunder 👶 Barn

Bruksområder

🌺

Dekorativ

Flott til pynt

Viser planten din symptomer?

Klikk på symptomet for å oppdage mulige årsaker:

Hvilke sykdommer rammer ofte Pontisk rhododendron?

TLDR: Pontisk rhododendron er mottakelig for 10 kjente sykdommer. Sjekk regelmessig for tidlig oppdagelse.

Phytophthora-råte (rotråte)

Høy

Sykdom forårsaket av soppliknende organismer (oomyceter) som lever i jord og kan overleve i flere år. Den angriper røtter, stengel og krone på planter, og er spesielt alvorlig i vannmettet eller dårlig drenert jord. Den er den nest vanligste årsaken til rotråte i trær og busker.

Se løsning

Phytophthora

Slekten Phytophthora inneholder jordbårne plantepatogener som ligner på sopp, og som hovedsakelig angriper trær og vedaktige planter. Den sprer seg vanligvis gjennom planterøttene og fører til svekkelse og kollaps av planten.

Se løsning

Meldugg

Middels

Meldugg er en vanlig soppsjukdom forårsaket av ulike sopparter, inkludert Erysiphe, Podosphaera, Oïdium og Leveillula. Den rammer over 10 000 plantearter på verdensbasis. Sjukdommen trives i varme, tørre klimaer med høy luftfuktighet og viser seg som et karakteristisk hvitt, pulveraktig belegg på planteoverflater.

Se løsning

Rotråte

Høy

Rotråte er en alvorlig soppsjukdom som angriper rotsystemet til planter og fører til at røttene råtner og planten dør. Sykdommen skyldes primært overvanning, dårlig drenering eller jordboende sopp som Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia og Fusarium. Sykdommen trives under vannmettede forhold der røttene er uten oksygen, noe som gjør dem sårbare for soppinfeksjon.

Se løsning

Betydning og symbolikk

Symbol of wilderness, resilience, and invasive natural beauty; associated with the untamed landscapes of the Black Sea and Iberian Peninsula.

Sammenlign med lignende planter

Egenskap Vanskelighetsgrad Lys Vanning Trygg for kjæledyr
Mørk åkerhatt Middels Lite lys 2d ⚠️
Asalea Middels Delvis skygge 3d ⚠️
Trillingblomst Middels Direkte sol 7d ⚠️
Giftsalat Middels Direkte sol 7d ⚠️

Velg og sammenlign

vs

Kilder og referanser

Relaterte planter