Bloom Download App
Vortebregne
+
Snegler og Slugs

Vortebregne med Snegler og Slugs? Sjelden, men behandlbart

Phymatosorus scolopendria

Mottakelighet: Lav Alvorlighetsgrad: Middels Vanskelighetsgrad: Enkel

Snegler og Slugs på Vortebregne: Hva bør du vite?

Snegler og Slugs på Vortebregne (Phymatosorus scolopendria) er en skadedyr tilstand med moderat alvorlighetsgrad. Vortebregne har lav mottakelighet for denne sykdommen. Snegler og slugs er bløtdyr som ernærer seg av plantvev og forårsaker uregelmessige hull i blader samt skade på unge frøplanter. De er mest aktive om natten og under fuktige forhold, og etterlater kar...

Vortebregne er en plante med enkel stell. Bedring fra Snegler og Slugs tar omtrent 14 dager med riktig behandling. Som innendørsplante, sørg for god ventilasjon for å hjelpe bedringen.

I motsetning til de fleste planter har Vortebregne naturlig motstandskraft mot Snegler og Slugs. Best behandlet med forebyggende tiltak fremfor reaktiv behandling. I motsetning til soppinfeksjoner reagerer Snegler og Slugs på Vortebregne raskt på integrert skadedyrbekjempelse.

🔍 Hvordan ser Snegler og Slugs ut på Vortebregne?

  • Uregelmessige hull i blader med glatte kanter
  • Sølvfargede, blanke slimspor på blader og jord
  • Manglende eller fullstendig oppspiste frøplanter
  • Jevne bladkanter og skadede unge skudd
  • Skade konsentrert ved bakkenivå
  • Synlige slugs eller snegler på planter om kvelden/natten

Hva forårsaker Snegler og Slugs på Vortebregne?

  • Høye fuktighets- og luftfuktighetsnivåer
  • Tett plantevekst som gir skjulesteder
  • Mulch, løvfall og rusk nær planter
  • Overvanning og dårlig drenering
  • Kjølig og fuktig vær
  • Tilstedeværelse av vertsplanter med mørt løvverk

💊 Hvordan behandle Snegler og Slugs på Vortebregne?

TLDR: Behandle Snegler og Slugs på Vortebregne med rask behandling (~7 dager) eller organisk (~14 dager). Vortebregne har lav mottakelighet for denne sykdommen.

Raske løsninger

1

Trinn 1

Påfør jernfosfatåter (Sluggo) rundt berørte planter i henhold til produktets anvisninger

2

Trinn 2

Spre korn om kvelden når slugs er aktive, bruk ca. 1 teskje per 0,8 m²

3

Trinn 3

Konsentrer påføringen nær skjulesteder og skadede planter

4

Trinn 4

Håndplukk eventuelle synlige slugs under kveldsinseksjon

5

Trinn 5

Påfør åte på nytt hvert 7.–10. dag eller etter kraftig regn

6

Trinn 6

Overvåk for redusert skade etter 3–5 dager

7

Trinn 7

Fortsett behandlingen i minst 2 uker

🌿

Organisk behandling

1

Trinn 1

Håndplukk slugs og snegler i kveldstime når de er mest aktive

2

Trinn 2

Sett opp ølfeller ved å grave ned grunne beholdere fylt halvveis med øl nær berørte planter

3

Trinn 3

Strø ut kiselalgemel (diatoméjord) i en ca. 5 cm bred barriere rundt plantens basis

4

Trinn 4

Fest kobbertape rundt potter eller lag kopperbarrierer rundt bed

5

Trinn 5

Fjern skjulesteder som planker, steiner og tett mulch

6

Trinn 6

Vann plantene kun om morgenen for å redusere nattlig fuktighet

7

Trinn 7

Sjekk fellene daglig og bytt ut ølet hvert 2.–3. dag

8

Trinn 8

Påfør kiselalgemel (diatoméjord) på nytt etter regn eller vanning

🛡️ Hvordan forebygge Snegler og Slugs på Vortebregne?

TLDR: Forebygg Snegler og Slugs på Vortebregne med 6 viktige forebyggende stelletiltak.

  • Fjern skjulesteder som planker, potter og tett mulch
  • Vann plantene om morgenen for å redusere nattlig fuktighet
  • Lag barrierer med kobbertape eller kiselalgemel (diatoméjord)
  • Reduser tett plantevekst for å forbedre luftsirkulasjonen
  • Hold hagen ren ved å fjerne planterester regelmessig
  • Bruk dryppvanning i stedet for overvanning

🌱 Hvordan stelle Vortebregne for å forebygge Snegler og Slugs?

💧 Slik vanner du

Vann når det øverste laget (2–3 cm) av substratet begynner å tørke ut, vanligvis hver 3.–5. dag om sommeren og sjeldnere om vinteren. Bruk romtemperert vann og unngå å vanne bladene direkte for å forhindre soppsykdommer. La aldri potten stå i vann – overvanning er hovedårsaken til rotråte.

☀️ Lysforhold

Foretrekker lyst, indirekte lys eller delvis skygge. Trives nær nordvendte vinduer eller flere meter fra sørvendte vinduer. Unngå direkte sol, spesielt i de varmeste timene på dagen, da det svir de læraktige bladene. I hager, plant under skyggen av trær eller strukturer som filtrerer lyset.

🪴 Ideell jord

Bruk et organisk rikt, godt drenert og lett surt substrat, med en pH mellom 5,5 og 6,5. En blanding av torv, furubark, perlitt og sphagnummose er ideell. Sørg for at jordstenglene ligger på overflaten av substratet, og ikke er begravd, for å sikre god oksygenering og forhindre råte.

Ofte stilte spørsmål

Kan Snegler og Slugs drepe min Vortebregne?
Muligens, hvis ubehandlet, kan Snegler og Slugs forårsake betydelig skade på Vortebregne. Tidlig oppdagelse og behandling er avgjørende.
Hvor lang tid tar det for Vortebregne å komme seg fra Snegler og Slugs?
Med riktig behandling tar bedring omtrent 14 dager. Uten behandling kan det ta betydelig lengre tid.
Er Snegler og Slugs smittsomt for andre planter i nærheten av Vortebregne?
Ja, Snegler og Slugs kan spre seg til nærliggende planter. Isoler den berørte Vortebregne umiddelbart.
Se mer: Vortebregne → Se mer: Snegler og Slugs →

Kilder og referanser