Bloom Download App
Mandevilla
+
Grijze schimmel (Botrytis-vuur)

Mandevilla met Grijze schimmel (Botrytis-vuur)? Zeldzaam maar behandelbaar

Mandevilla

Gevoeligheid: Laag Ernst: Hoog Moeilijkheidsgraad: Gemiddeld

Grijze schimmel (Botrytis-vuur) op Mandevilla: wat moet je weten?

Grijze schimmel (Botrytis-vuur) op Mandevilla (Mandevilla) is een schimmel aandoening met hoog ernst. Mandevilla heeft een laag gevoeligheid voor deze ziekte. Grijze schimmel, veroorzaakt door de schimmel Botrytis cinerea, is een wijdverbreide necrotrofe pathogeen die meer dan 1.400 plantensoorten aantast. De schimmel gedijt goed in koele, vochtige omstandi...

Mandevilla is een plant met gemiddeld verzorging. Herstel van Grijze schimmel (Botrytis-vuur) duurt ongeveer 21 dagen met de juiste behandeling. Als kamerplant, zorg voor goede ventilatie om herstel te bevorderen.

In tegenstelling tot de meeste planten heeft Mandevilla een natuurlijke weerstand tegen Grijze schimmel (Botrytis-vuur). Het beste behandeld met preventieve maatregelen in plaats van reactieve behandeling. In tegenstelling tot bacteriële infecties kan Grijze schimmel (Botrytis-vuur) op Mandevilla worden beheerd met biologische fungiciden. Zonder voorzorgsmaatregelen kunnen chemische behandelingen voor Grijze schimmel (Botrytis-vuur) schadelijk zijn voor huisdieren. Gebruik biologische methoden voor Mandevilla in huishoudens met huisdieren.

🔍 Hoe ziet Grijze schimmel (Botrytis-vuur) eruit op Mandevilla?

  • Grijze, pluizige schimmellaag op bloemen, bladeren, stengels of vruchten
  • Zachte, waterachtige bruine laesies die snel uitbreiden
  • Verwelking en verbruining van bloemblaadjes
  • Wolk van grijze sporen die vrijkomt wanneer aangetaste plantendelen worden aangeraakt
  • Zwarte, harde sclerotiën (overlevingsstructuren van schimmels) die zich vormen onder verrotte plekken
  • Spookplekken op vruchten – kleine witachtige ringen van afgebroken infecties
  • Snelle instorting en verrotting van weefsel

Wat veroorzaakt Grijze schimmel (Botrytis-vuur) op Mandevilla?

  • Schimmelsporen verspreid via lucht, water en contact
  • Vrij vocht op plantoppervlakken gedurende 8–12 uur
  • Hoge relatieve luchtvochtigheid (>93% in het bladerdak)
  • Koele temperaturen (13–18°C)
  • Slechte luchtcirculatie
  • Dichte plantenkronen met overlappend gebladerte
  • Gewond, verouderend of gestrest plantenweefsel
  • Beregening van bovenaf waardoor gebladerte nat blijft

💊 Hoe behandel je Grijze schimmel (Botrytis-vuur) op Mandevilla?

TLDR: Behandel Grijze schimmel (Botrytis-vuur) op Mandevilla met snelle behandeling (~11 dagen) of biologisch (~21 dagen). Mandevilla heeft een laag gevoeligheid voor deze ziekte.

Snelle oplossingen

1

Stap 1

Verwijder onmiddellijk alle zichtbaar aangetaste plantendelen

2

Stap 2

Breng een snelwerkend systemisch fungicide aan (fenhexamide of vergelijkbaar)

3

Stap 3

Verlaag de luchtvochtigheid tot onder de 85% met een luchtontvochtiger of ventilatie

4

Stap 4

Verplaats planten naar een goed geventileerde ruimte met goede luchtcirculatie

5

Stap 5

Stop onmiddellijk met alle beregening van bovenaf

6

Stap 6

Breng na 7 dagen een tweede fungicidenbehandeling aan

7

Stap 7

Verwijder gedurende 2 weken dagelijks eventuele nieuwe infecties

8

Stap 8

Breng wekelijks gedurende 3 weken een preventieve fungicidenspray aan

🌿

Biologische behandeling

1

Stap 1

Isoleer aangetaste planten onmiddellijk om verspreiding van sporen te voorkomen

2

Stap 2

Verwijder al het aangetaste weefsel (bloemen, bladeren, stengels) met gesteriliseerde snoeischaren

3

Stap 3

Breng Bacillus subtilis biologisch fungicide-spray aan op alle plantoppervlakken

4

Stap 4

Spuit met neemolie-oplossing (1–2% concentratie) over de gehele plant

5

Stap 5

Verbeter de luchtcirculatie met ventilatoren die 12+ uur per dag draaien

6

Stap 6

Breng wekelijks kaliumbicarbonaatbladspray aan

7

Stap 7

Introduceer Trichoderma als biologisch bestrijdingsmiddel in de bodem en op de bladeren

8

Stap 8

Controleer dagelijks en verwijder eventuele nieuwe infecties onmiddellijk

9

Stap 9

Breng biologische behandelingen elke 5–7 dagen opnieuw aan gedurende 3 weken

🛡️ Hoe voorkom je Grijze schimmel (Botrytis-vuur) op Mandevilla?

TLDR: Voorkom Grijze schimmel (Botrytis-vuur) op Mandevilla met 9 essentiële preventieve verzorgingspraktijken.

  • Zorg voor uitstekende luchtcirculatie rondom planten
  • Geef planten voldoende ruimte om overbevolking te voorkomen
  • Geef water op grondniveau vroeg op de dag zodat het gebladerte kan drogen
  • Vermijd beregening van bovenaf tijdens de bloei
  • Verwijder dode bloemen, bladeren en plantenresten onmiddellijk
  • Houd de relatieve luchtvochtigheid indien mogelijk onder de 85%
  • Zorg voor juiste voeding – vermijd overmatig stikstof
  • Snoei dichte groei om de luchtstroom te verbeteren
  • Quarantineer nieuwe planten voordat ze aan de collectie worden toegevoegd

🌱 Hoe verzorg je Mandevilla om Grijze schimmel (Botrytis-vuur) te voorkomen?

💧 Hoe water je geven

Geef water wanneer de bovenste 2-3 cm van de grond droog aanvoelen; vermijd stilstaand water om wortelrot te voorkomen.

☀️ Belichting

Houdt van de volle zon of sterk indirect licht; minimaal 6-8 uur direct licht bevordert een betere bloei.

🪴 Ideale grond

Gebruik zanderige, organisch rijke en goed doorlatende grond met een pH tussen 6,6 en 7,8.

Veelgestelde vragen

Kan Grijze schimmel (Botrytis-vuur) mijn Mandevilla doden?
Ja, zonder behandeling kan Grijze schimmel (Botrytis-vuur) dodelijk zijn voor Mandevilla. Vroege detectie en behandeling zijn essentieel.
Hoe lang duurt het voor Mandevilla herstelt van Grijze schimmel (Botrytis-vuur)?
Met de juiste behandeling duurt herstel ongeveer 21 dagen. Zonder behandeling kan het aanzienlijk langer duren.
Is Grijze schimmel (Botrytis-vuur) besmettelijk voor andere planten in de buurt van Mandevilla?
Ja, Grijze schimmel (Botrytis-vuur) kan zich verspreiden naar naburige planten. Isoleer de aangetaste Mandevilla onmiddellijk.
Meer zien: Mandevilla → Meer zien: Grijze schimmel (Botrytis-vuur) →

Bronnen & referenties