Bloom Download App
Tataarse esdoorn
+
Bladvlekkenziekte

Tataarse esdoorn met Bladvlekkenziekte: Preventie & genezing

Acer tataricum

Gevoeligheid: Matig Ernst: Gemiddeld Moeilijkheidsgraad: Makkelijk

Bladvlekkenziekte op Tataarse esdoorn: wat moet je weten?

Bladvlekkenziekte op Tataarse esdoorn (Acer tataricum) is een schimmel aandoening met matig ernst. Tataarse esdoorn heeft een matig gevoeligheid voor deze ziekte. Bladvlekkenziekte is een veelvoorkomende schimmelziekte veroorzaakt door verschillende pathogenen, waaronder Alternaria, Ascochyta, Colletotrichum, Septoria en Venturia. De ziekte tast voornamelijk bl...

Tataarse esdoorn is een plant met makkelijk verzorging. Herstel van Bladvlekkenziekte duurt ongeveer 21 dagen met de juiste behandeling.

In tegenstelling tot bacteriële infecties kan Bladvlekkenziekte op Tataarse esdoorn worden beheerd met biologische fungiciden.

🔍 Hoe ziet Bladvlekkenziekte eruit op Tataarse esdoorn?

  • Ronde bruine, grijze, zwarte of gele vlekken op bladeren
  • Vlekken met concentrische ringen of donkere randen
  • Gele halo rondom vlekken
  • Vlekken kunnen ingezonken zijn of door het blad heenstoten waardoor gaten ontstaan
  • Zwaar aangetaste bladeren kunnen volledig verbruin en voortijdig afvallen
  • Hoekige of ronde vlekken met gladde of gefranste randen

Wat veroorzaakt Bladvlekkenziekte op Tataarse esdoorn?

  • Schimmelpathogenen (Alternaria, Septoria, Colletotrichum, Venturia)
  • Langdurige hoge luchtvochtigheid (12–24 uur)
  • Opspattend water door regen of beregening van bovenaf
  • Slechte luchtcirculatie tussen planten
  • Langdurig natte bladeren
  • Schimmelsporen die overwinteren op gevallen bladeren
  • Warme temperaturen in combinatie met hoge luchtvochtigheid

💊 Hoe behandel je Bladvlekkenziekte op Tataarse esdoorn?

TLDR: Behandel Bladvlekkenziekte op Tataarse esdoorn met snelle behandeling (~11 dagen) of biologisch (~21 dagen). Tataarse esdoorn heeft een matig gevoeligheid voor deze ziekte.

Snelle oplossingen

1

Verwijder alle zichtbaar geïnfecteerde bladeren

Gooi ze weg in een afgesloten plastic zak

2

Breng een koperhoudend fungicide aan volgens de instructies van de fabrikant

Bedek al het blad gelijkmatig

3

Pas de watergift aan – geef alleen 's ochtends water aan de voet van de plant

Vermijd het natworden van bladeren

4

Tweede toepassing van het fungicide

Controleer of de infectie onder controle is

5

Eindevaluatie en eventuele derde toepassing indien nodig

De meeste gevallen zijn binnen 2 weken opgelost

🌿

Biologische behandeling

1

Verwijder alle geïnfecteerde bladeren en gooi ze weg bij de planten vandaan

Draag handschoenen en ontsmet de schaar na gebruik

2

Isoleer de aangetaste plant van andere gezonde planten

Houd een minimale afstand van circa 90 cm aan

3

Bereid een neemsmeeroliespray (6 eetlepels per liter water)

Voeg een paar druppels vloeibare zeep toe als emulgator

4

Breng neemsmeerolie aan op alle bladeren (boven- en onderzijde)

Aanbrengen 's avonds om verbranding door de zon te voorkomen

5

Verbeter de luchtcirculatie rondom de plant

Snoei overlappende of te dichte takken

6

Breng neemsmeerolie opnieuw aan

Herhaal de behandeling wekelijks

7

Derde toepassing van neemsmeerolie

Controleer of er nog nieuwe vlekken verschijnen

8

Eindevaluatie

Als er geen nieuwe vlekken zijn, herstelt de plant zich

🛡️ Hoe voorkom je Bladvlekkenziekte op Tataarse esdoorn?

TLDR: Voorkom Bladvlekkenziekte op Tataarse esdoorn met 9 essentiële preventieve verzorgingspraktijken.

  • Verwijder gevallen bladeren vóór de winter en vernietig ze
  • Vermijd beregening van bovenaf en het natworden van het blad
  • Zorg voor goede luchtcirculatie door regelmatig te snoeien
  • Plant met voldoende onderlinge afstand
  • Water geven 's ochtends zodat bladeren kunnen drogen
  • Breng een laag mulch van 7–10 cm aan zonder de stengels te raken
  • Houd planten gezond door correcte bewatering en bemesting
  • Ontsmet snoeigerei regelmatig
  • Verwijder dode of stervende takken onmiddellijk

🌱 Hoe verzorg je Tataarse esdoorn om Bladvlekkenziekte te voorkomen?

💧 Hoe water je geven

Geef diep maar onregelmatig water — ongeveer elke 7 tot 14 dagen tijdens het groeiseizoen. Eenmaal gevestigd, kan de boom goed tegen droge periodes en heeft hij zelden extra water nodig.

☀️ Belichting

Plant op een plek in de volle zon tot halfschaduw, met minimaal 4 tot 6 uur direct zonlicht per dag. Volle zon bevordert de meest levendige herfstkleuren en een uitbundigere bloei.

🪴 Ideale grond

Geeft de voorkeur aan goed doorlatende en matig vruchtbare grond met een pH tussen 5,5 en 7,5. Past zich aan zand-, klei- en leemgronden aan. Vermijd drassige bodems.

Veelgestelde vragen

Kan Bladvlekkenziekte mijn Tataarse esdoorn doden?
Mogelijk, als het onbehandeld blijft, kan Bladvlekkenziekte aanzienlijke schade toebrengen aan Tataarse esdoorn. Vroege detectie en behandeling zijn essentieel.
Hoe lang duurt het voor Tataarse esdoorn herstelt van Bladvlekkenziekte?
Met de juiste behandeling duurt herstel ongeveer 21 dagen. Zonder behandeling kan het aanzienlijk langer duren.
Is Bladvlekkenziekte besmettelijk voor andere planten in de buurt van Tataarse esdoorn?
Ja, Bladvlekkenziekte kan zich verspreiden naar naburige planten. Isoleer de aangetaste Tataarse esdoorn onmiddellijk.
Meer zien: Tataarse esdoorn → Meer zien: Bladvlekkenziekte →

Bronnen & referenties