Bloom Download App
Wijnruit
+
Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight)

Wijnruit met Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight): Preventie & genezing

Ruta graveolens

Ernst: Hoog Moeilijkheidsgraad: Makkelijk

Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) op Wijnruit: wat moet je weten?

Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) op Wijnruit (Ruta graveolens) is een schimmel aandoening met hoog ernst. Zuidelijke verwelkingsziekte is een verwoestende bodemgebonden schimmelziekte veroorzaakt door Athelia rolfsii (voorheen Sclerotium rolfsii), die meer dan 500 plantensoorten aantast, waaronder groente...

Wijnruit is een plant met makkelijk verzorging. Herstel van Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) duurt ongeveer 21 dagen met de juiste behandeling.

In tegenstelling tot bacteriële infecties kan Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) op Wijnruit worden beheerd met biologische fungiciden. Zonder voorzorgsmaatregelen kunnen chemische behandelingen voor Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) schadelijk zijn voor huisdieren. Gebruik biologische methoden voor Wijnruit in huishoudens met huisdieren.

🔍 Hoe ziet Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) eruit op Wijnruit?

  • Bruine tot zwarte lesies op de stengel nabij de grondlijn
  • Waterachtig uiterlijk op de onderste bladeren
  • Plotselinge en permanente verwelking van de gehele plant binnen enkele dagen
  • Wit mycelium dat uitstraalt van de plantenbasis over het bodemoppervlak
  • Bolvormige geelbruine tot roodbruine sclerotiën (1–2 mm)
  • Vergeling en necrose van het blad
  • Kroon- en wortelrot
  • Op vruchten: ingezonken gele lesies die waterachtig worden

Wat veroorzaakt Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) op Wijnruit?

  • Bodemgebonden schimmel Athelia rolfsii die overleeft via sclerotiën
  • Hoge temperaturen (25–30 °C)
  • Hoge bodemvochtigheid en relatieve luchtvochtigheid boven 90%
  • Zure bodem (pH onder 7, met name pH 2–5)
  • Verspreiding via besmette grond en plantenresten
  • Besmet gereedschap, irrigatiewater en uitgangsmateriaal
  • Besmet mulch of compost
  • Plantstress en stengelwonden

💊 Hoe behandel je Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) op Wijnruit?

TLDR: Behandel Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) op Wijnruit met snelle behandeling (~11 dagen) of biologisch (~21 dagen). Wijnruit heeft een matig gevoeligheid voor deze ziekte.

Snelle oplossingen

1

Stap 1

Verwijder geïnfecteerde planten ONMIDDELLIJK met wortels en grond

2

Stap 2

Breng azoxystrobine-drench aan op aangrenzende planten

3

Stap 3

Spuit mancozeb op de basis van alle planten in het gebied

4

Stap 4

Verminder de beregening drastisch

5

Stap 5

Herbreng fungiciden aan elke 7–10 dagen gedurende 3 weken

🌿

Biologische behandeling

1

Stap 1

Verwijder zieke planten en 7,5 cm besmette grond

2

Stap 2

Solriseer het gebied met helder plastic gedurende 6 weken

3

Stap 3

Verwerk compost rijk aan Trichoderma

4

Stap 4

Pas de bodem-pH aan met kalk

5

Stap 5

Verbeter de drainage en plantafstand

6

Stap 6

Breng preventief bicarbonaat-spuitmiddel tweewekelijks aan

🛡️ Hoe voorkom je Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) op Wijnruit?

TLDR: Voorkom Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) op Wijnruit met 10 essentiële preventieve verzorgingspraktijken.

  • Inspecteer uitgangsmateriaal zorgvuldig op sclerotiën vóór het planten
  • Vermijd planten op percelen met een geschiedenis van besmetting
  • Houd de bodem-pH boven 7 (kalk vermindert de kieming van sclerotiën)
  • Verbeter de plantafstand om de luchtcirculatie te vergroten
  • Gebruik hoogwaardig mulch van betrouwbare leveranciers
  • Wissel af met niet-waardplanten (maïs, tarwe, gerst) gedurende 2–3 jaar
  • Vermijd overmatige beregening en te hoge bodemvochtigheid
  • Ontsmet gereedschap tussen planten
  • Diep ploegen (20–30 cm) om sclerotiën te begraven
  • Verwijder symptomatische planten en onkruiden onmiddellijk

🌱 Hoe verzorg je Wijnruit om Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) te voorkomen?

💧 Hoe water je geven

Geef alleen water wanneer de grond droog aanvoelt. Vermijd wateroverlast, omdat de plant gevoelig is voor wortelrot.

☀️ Belichting

Heeft de voorkeur voor volle of gedeeltelijke zon. Vermijd de felle middagzon in zeer warme klimaten.

🪴 Ideale grond

Gebruik een goed doorlatend substraat met goede beluchting. Een mengsel van potgrond, grof zand en perliet werkt goed.

Veelgestelde vragen

Kan Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) mijn Wijnruit doden?
Ja, zonder behandeling kan Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) dodelijk zijn voor Wijnruit. Vroege detectie en behandeling zijn essentieel.
Hoe lang duurt het voor Wijnruit herstelt van Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight)?
Met de juiste behandeling duurt herstel ongeveer 21 dagen. Zonder behandeling kan het aanzienlijk langer duren.
Is Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) besmettelijk voor andere planten in de buurt van Wijnruit?
Ja, Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) kan zich verspreiden naar naburige planten. Isoleer de aangetaste Wijnruit onmiddellijk.
Meer zien: Wijnruit → Meer zien: Zuidelijke Verwelkingsziekte (Southern Blight) →

Bronnen & referenties