Bloom Download App
Spaanse tijm
+
Spintmijten

Spaanse tijm met Spintmijten? Zeldzaam maar behandelbaar

Thymus zygis

Gevoeligheid: Laag Ernst: Hoog Moeilijkheidsgraad: Makkelijk

Spintmijten op Spaanse tijm: wat moet je weten?

Spintmijten op Spaanse tijm (Thymus zygis) is een plaag aandoening met hoog ernst. Spaanse tijm heeft een laag gevoeligheid voor deze ziekte. Spintmijten zijn kleine arachniden (minder dan 1,25 mm lang) die verwant zijn aan spinnen en teken en zich voeden met plantensap. Ze gedijen goed in warme, droge omstandigheden en kunnen aanzienlijke...

Spaanse tijm is een plant met makkelijk verzorging. Herstel van Spintmijten duurt ongeveer 21 dagen met de juiste behandeling. Als kamerplant, zorg voor goede ventilatie om herstel te bevorderen.

In tegenstelling tot de meeste planten heeft Spaanse tijm een natuurlijke weerstand tegen Spintmijten. Het beste behandeld met preventieve maatregelen in plaats van reactieve behandeling. In tegenstelling tot schimmelziekten reageert Spintmijten op Spaanse tijm snel op geïntegreerde plaagbestrijding.

🔍 Hoe ziet Spintmijten eruit op Spaanse tijm?

  • Bleke verkleuringsvlekken op bladeren
  • Fijn zijdeachtig spinsel dat bladeren en stengels bedekt
  • Kleine gele of witte spikkelvorming op het bladoppervlak (stippling)
  • Bladeren die een gele of bronzen kleur aannemen
  • Vlekkerigheid en verschroeien van het blad
  • Verminderd chlorofylgehalte
  • Vroegtijdige bladval en mogelijke plantensterfte

Wat veroorzaakt Spintmijten op Spaanse tijm?

  • Warme en droge weersomstandigheden
  • Omgevingen met lage luchtvochtigheid
  • Waterstress bij planten
  • Stoffige omstandigheden op het bladoppervlak
  • Overmatig gebruik van pesticiden waardoor natuurlijke vijanden worden gedood
  • Slechte luchtcirculatie rondom planten
  • Het binnenbrengen van aangetaste planten naar binnen of in de buurt van gezonde planten

💊 Hoe behandel je Spintmijten op Spaanse tijm?

TLDR: Behandel Spintmijten op Spaanse tijm met snelle behandeling (~11 dagen) of biologisch (~21 dagen). Spaanse tijm heeft een laag gevoeligheid voor deze ziekte.

Snelle oplossingen

1

Stap 1

Bespuit alle aangetaste planten onmiddellijk met isopropylalcohol (70%) verdund 1:1 met water

2

Stap 2

Breng insecticide zeep of tuinbouwolie rechtstreeks aan op zichtbare mijten

3

Stap 3

Veeg bladeren af met een vochtige doek om mijten en spinsel fysiek te verwijderen

4

Stap 4

Bespuit de onderkant van alle bladeren grondig met een fijne waterverstuiving

5

Stap 5

Herhaal de alcohol- of zeepbehandeling elke 3 dagen gedurende 2 weken

🌿

Biologische behandeling

1

Stap 1

Isoleer aangetaste planten onmiddellijk om verspreiding te voorkomen

2

Stap 2

Bespuit de onderkant van de bladeren dagelijks met een krachtige waterstraal om mijten los te maken

3

Stap 3

Breng neem-olie-oplossing (gemengd met Coco-Wet) elke 3-5 dagen aan, alle plantendelen bedekkend

4

Stap 4

Gebruik insecticide zeepspray met tussenpozen van 3 dagen totdat bestrijding is bereikt

5

Stap 5

Breng diatomeeënaarde aan op het bodemoppervlak en de onderste bladeren

6

Stap 6

Introduceer nuttige roofmijten (Phytoseiulus persimilis) voor voortdurende bestrijding

7

Stap 7

Controleer de plant dagelijks en herhaal behandelingen indien nodig

🛡️ Hoe voorkom je Spintmijten op Spaanse tijm?

TLDR: Voorkom Spintmijten op Spaanse tijm met 9 essentiële preventieve verzorgingspraktijken.

  • Zorg voor voldoende bewatering en handhaaf een adequaat bodemvochtgehalte
  • Inspecteer planten wekelijks op vroege tekenen van spinsel of spikkelvorming
  • Was bomen en wingerdgewassen halverwege het seizoen met water om stof te verwijderen
  • Installeer druppelirrigatiesystemen voor een gelijkmatige vochtvoorziening
  • Houd warm en droog weer in de gaten en verhoog de bewatering tijdens perioden met hoog risico
  • Zorg voor schaduwbescherming bij extreme hitte
  • Stimuleer natuurlijke vijanden zoals lieveheersbeestjes, roofmijten en minuutse piraatwantsen
  • Quarantaineer nieuwe planten voordat u ze aan uw collectie toevoegt
  • Handhaaf optimale groeiomstandigheden door middel van juiste bemesting en temperatuurbeheersing

🌱 Hoe verzorg je Spaanse tijm om Spintmijten te voorkomen?

💧 Hoe water je geven

Geef alleen water als de grond volledig droog is; in de zomer 2-3 keer per week in een pot, in de winter bijna nooit. Vermijd wateroverlast, omdat te veel water wortelrot veroorzaakt.

☀️ Belichting

Heeft direct volle zon nodig, minimaal 6 uur per dag. Plaats binnenshuis bij een goed verlicht raam.

🪴 Ideale grond

Geef de voorkeur aan zanderige of steenachtige grond met uitstekende drainage en een alkalische pH (7.0-8.5). Een universeel substraat gemengd met zand of perliet werkt goed in potten.

Veelgestelde vragen

Kan Spintmijten mijn Spaanse tijm doden?
Ja, zonder behandeling kan Spintmijten dodelijk zijn voor Spaanse tijm. Vroege detectie en behandeling zijn essentieel.
Hoe lang duurt het voor Spaanse tijm herstelt van Spintmijten?
Met de juiste behandeling duurt herstel ongeveer 21 dagen. Zonder behandeling kan het aanzienlijk langer duren.
Is Spintmijten besmettelijk voor andere planten in de buurt van Spaanse tijm?
Ja, Spintmijten kan zich verspreiden naar naburige planten. Isoleer de aangetaste Spaanse tijm onmiddellijk.
Meer zien: Spaanse tijm → Meer zien: Spintmijten →

Bronnen & referenties