Bloom Download App
Podagrycznik pospolity

Apiaceae

Podagrycznik pospolity: roślina okrywowa

Aegopodium podagraria

Łatwy ☀️ Słabe światło 🐾 Bezpieczna dla zwierząt

Podagrycznik jest niezwykle wytrzymały i łatwy w utrzymaniu – wyzwaniem jest raczej ograniczenie jego rozprzestrzeniania się. Roślina najlepiej czuje się w wilgotnej, żyznej glebie, w półcieniu lub pełnym cieniu (2–6 godzin światła dziennego). Należy podlewać regularnie, aby utrzymać stałą wilgotność podłoża, unikając jednak zastojów wody. Wytrzymuje strefy mrozoodporności 3–10 i temperatury do -15 °C. Nawożenie raz na kwartał zrównoważonym nawozem uniwersalnym jest wystarczające. Przycinanie dwa razy w roku (wiosną i latem) pozwala zachować zwarty pokrój rośliny.

💧 Podlewanie

Co 7 dni

☀️ Światło

Słabe światło

🌡️ Temperatura

15° - 24°C

💨 Wilgotność

30% - 50%

Kategorie

Czym jest Podagrycznik pospolity?

Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria) to roślina o łatwy pielęgnacji z rodziny Apiaceae. Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria) to wieloletnia roślina zielna z rodziny selerowatych (Apiaceae), pochodząca z Europy i Azji. Jest znana z niezwykle szybkiego wzrostu i rozprzestrzeniania się za pomocą kłączy, co czyni ją jedną z najbardziej wytrzymałych i inwazyjnych roślin okrywowych...

Podagrycznik pospolity wyrasta do 60cm, szerokość 100 cm, podlewanie co 7 dni, 15°C – 24°C, 30–50% wilgotności. Jest nieodpowiedni do środowisk domowych i bezpieczny dla zwierząt domowych.

W przeciwieństwie do wielu roślin tropikalnych, Podagrycznik pospolity toleruje błędy przy podlewaniu. Najlepsza dla początkujących. W przeciwieństwie do wielu popularnych gatunków, Podagrycznik pospolity jest bezpieczna do trzymania w pobliżu zwierząt domowych.

Jak pielęgnować Podagrycznik pospolity?

TLDR: Podagrycznik pospolity potrzebuje Słabe światło, podlewania co 7 dni i temperatury między 15-24°C przy wilgotności 30-50%.

💧

Jak często podlewać Podagrycznik pospolity?

Podlewaj mniej więcej raz w tygodniu, tak aby gleba pozostawała równomiernie wilgotna. Podagrycznik toleruje krótkotrwałe susze, ale najlepiej czuje się w umiarkowanie wilgotnych warunkach. Unikaj stojącej wody przy korzeniach, ponieważ może to prowadzić do ich gnicia.

☀️

Ile światła potrzebuje Podagrycznik pospolity?

Podagrycznik jest przystosowany do cienia i półcienia, najlepiej rośnie przy 2–6 godzinach pośredniego światła dziennego. Może rosnąć w głębokim cieniu, ale wtedy rzadziej kwitnie. Unikaj silnego, bezpośredniego słońca, które może poparzyć liście.

🪴

Jakie podłoże jest najlepsze dla Podagrycznik pospolity?

Roślina toleruje gleby piaszczyste, gliniaste i ilaste, ale najlepiej rośnie w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie gliniastej o pH 6,5–7,5. Jest tolerancyjna wobec umiarkowanej wilgotności podłoża i znosi nawet pewne zagęszczenie gleby.

🏺

Jakiej doniczki użyć dla Podagrycznik pospolity?

Podagrycznik jest przede wszystkim rośliną ogrodową i najlepiej sprawdza się jako roślina okrywowa w zacienionych miejscach. Jeśli chcesz uprawiać go w doniczce, aby kontrolować rozprzestrzenianie się, zaleca się duży, głęboki plastikowy pojemnik bez otworów w dnie (aby ograniczyć rozrost kłączy).

Harmonogram pielęgnacji

🌱

Nawożenie

Co 90 dni

Czym jest Podagrycznik pospolity i skąd pochodzi?

Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria) to wieloletnia roślina zielna z rodziny selerowatych (Apiaceae), pochodząca z Europy i Azji. Jest znana z niezwykle szybkiego wzrostu i rozprzestrzeniania się za pomocą kłączy, co czyni ją jedną z najbardziej wytrzymałych i inwazyjnych roślin okrywowych w strefie umiarkowanej. Roślina tworzy gęste dywany jasnozielonych, potrójnie pierzastych liści i wytwarza białe kwiatostany (baldachy) w maju i czerwcu. Dobrze rośnie w cieniu i półcieniu, tolerując większość rodzajów gleb. Historycznie, w średniowieczu, była uprawiana jako roślina jadalna i lecznicza.

Jak rozmnażać Podagrycznik pospolity?

🌱

Podział korzeni

🗓️ Najlepszy sezon: plant.SPRING
🌱

Wysiew nasion

🗓️ Najlepszy sezon: plant.SPRING

Jak duże może być Podagrycznik pospolity?

TLDR: Podagrycznik pospolity może osiągnąć wysokość do 60cm przy Szybki tempie wzrostu.

📏

Maksymalna wysokość

60cm

↔️

Rozpiętość

1.0m

📈

Tempo wzrostu

Szybki

🍃

Ulistnienie

Liściasta

Zastosowania rośliny

🌺

Ozdobna

Świetna do dekoracji

🍽️

Jadalna

Można spożywać

💊

Lecznicza

Właściwości lecznicze

🌿

Okrywa gruntowa

Pokrywa glebę

💊

Zastosowania lecznicze

  • Tradycyjnie stosowany w leczeniu dny moczanowej: świeże liście przykładano jako okłady na zapalne stawy
  • Stosowany przy reumatyzmie i rwie kulszowej w formie naparów i okładów
  • Znany jako środek moczopędny i uspokajający
  • Współczesne badania wykazują właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i ochronne dla wątroby
  • Zawiera poliacetyleny: falkarinol i falkarindiol o silnym działaniu przeciwzapalnym
🍽️

Zastosowania kulinarne

  • Młode liście spożywane na surowo w sałatkach wiosną
  • Liście można gotować na parze lub podsmażać jako zamiennik szpinaku
  • Stosowany w zupach i gulaszach
  • Można z niego przygotować pesto
  • Kwiaty służą do dekoracji potraw
  • Historycznie wykorzystywany jako żywność głodowa i źródło witamin

Czy Twoja roślina wykazuje objawy?

Kliknij na objaw, aby odkryć możliwe przyczyny:

Na jakie choroby jest narażona Podagrycznik pospolity?

TLDR: Podagrycznik pospolity jest podatna na 4 znanych chorób. Regularnie monitoruj roślinę, aby wcześnie wykryć problemy.

Zgnilizna korzeni

Wysokie

Zgnilizna korzeni to poważna choroba grzybowa, która atakuje system korzeniowy roślin, powodując jego rozkład i obumieranie. Jest spowodowana głównie przez nadmierne podlewanie, słaby drenaż lub grzyby glebowe, takie jak Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia i Fusarium. Choroba rozwija się w warunkach przesyconej wodą gleby, gdzie korzenie są pozbawione tlenu, co czyni je podatnymi na infekcję grzybową.

Zobacz rozwiązanie

Plamistość liści

Średni

Plamistość liści to powszechna choroba grzybowa wywoływana przez różne patogeny, w tym Alternaria, Ascochyta, Colletotrichum, Septoria i Venturia. Atakuje głównie liście, powodując odbarwione plamy, które nieleczone mogą prowadzić do przedwczesnego opadania liści.

Zobacz rozwiązanie

Mączniak prawdziwy

Średni

Mączniak prawdziwy to powszechna choroba grzybowa wywoływana przez różne gatunki grzybów, w tym Erysiphe, Podosphaera, Oïdium i Leveillula. Atakuje ponad 10 000 gatunków roślin na całym świecie. Choroba rozwija się w ciepłym, suchym klimacie przy wysokiej wilgotności powietrza i objawia się charakterystycznym białym, mączystym nalotem na powierzchni roślin.

Zobacz rozwiązanie

Mszyce

Średni

Mszyce to małe owady o miękkim ciele i gruszkowatym kształcie (1,5 do 3 mm długości), które żywią się wysysając bogaty w składniki odżywcze sok z roślin. Rozmnażają się szybko i mogą gwałtownie osłabić rośliny, powodując zniekształcenia wzrostu oraz przenosząc wirusy roślinne. Mszyce występują w różnych kolorach, w tym zielonym, czarnym, czerwonym, żółtym, brązowym i szarym. Wydzielają spadź — lepką substancję, która przyciąga mrówki i sprzyja rozwojowi grzybów sadzakowych.

Zobacz rozwiązanie

Porównaj z podobnymi roślinami

Cecha Trudność Światło Podlewanie Bezpieczna dla zwierząt
Klon polny Łatwy Jasne rozproszone 14d
Brzoza brodawkowata Łatwy Bezpośrednie słońce 14d
Kalocefalus Browna Łatwy Bezpośrednie słońce 14d
Pieprzowiec peruwiański Łatwy Bezpośrednie słońce 14d ⚠️

Wybierz i porównaj

vs

Źródła i odnośniki

Podobne rośliny