Bloom Download App
Rdestowiec sachaliński

Polygonaceae

Rdestowiec sachaliński: zastosowania lecznicze i wskazówki pielęgnacyjne

Reynoutria sachalinensis

Łatwy ☀️ Jasne rozproszone 🐾 Bezpieczna dla zwierząt

Rdestowiec sachaliński jest praktycznie bezobsługowy w uprawie, ale nigdy nie powinien być sadzony w zwykłych ogrodach ze względu na swoją ekstremalną inwazyjność. Dobrze rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu i toleruje szeroki zakres gleb oraz poziomów wilgotności. Podlewaj regularnie w fazie przyjmowania się; dorosłe rośliny są odporne na suszę. Nawożenie jest zbędne, ponieważ roślina świetnie radzi sobie na ubogich glebach. Zwalczanie wymaga uporczywego wycinania, wykopywania lub stosowania zatwierdzonych herbicydów, powtarzanych przez kilka lat.

💧 Podlewanie

Co 14 dni

☀️ Światło

Jasne rozproszone

🌡️ Temperatura

-25° - 35°C

💨 Wilgotność

40% - 90%

Kategorie

Czym jest Rdestowiec sachaliński?

Rdestowiec sachaliński (Reynoutria sachalinensis) to roślina o łatwy pielęgnacji z rodziny Polygonaceae. Rdestowiec sachaliński (Reynoutria sachalinensis) to jedna z najbardziej agresywnych roślin inwazyjnych na świecie, pochodząca z wyspy Sachalin, Japonii i Azji Wschodniej. Wytwarza puste w środku, czerwonawy łodygi, które mogą przekraczać 4 metry wysokości, z gigantycznymi liśćmi w kształcie serca o...

Rdestowiec sachaliński wyrasta do 4.0m, szerokość 300 cm, podlewanie co 14 dni, -25°C – 35°C, 40–90% wilgotności. Jest nieodpowiedni do środowisk domowych i bezpieczny dla zwierząt domowych.

W przeciwieństwie do wielu roślin tropikalnych, Rdestowiec sachaliński toleruje błędy przy podlewaniu. Najlepsza dla początkujących. W przeciwieństwie do wielu popularnych gatunków, Rdestowiec sachaliński jest bezpieczna do trzymania w pobliżu zwierząt domowych.

Jak pielęgnować Rdestowiec sachaliński?

TLDR: Rdestowiec sachaliński potrzebuje Jasne rozproszone, podlewania co 14 dni i temperatury między -25-35°C przy wilgotności 40-90%.

💧

Jak często podlewać Rdestowiec sachaliński?

Po zakorzenieniu się jest wysoce odporny na suszę i rzadko wymaga dodatkowego podlewania. W fazie przyjmowania się (w kontrolowanych warunkach), podlewaj co 1–2 tygodnie. Unikaj stwarzania warunków, które mogłyby sprzyjać rozprzestrzenianiu się fragmentów kłączy przez cieki wodne.

☀️

Ile światła potrzebuje Rdestowiec sachaliński?

Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje półcień. Zapewnij co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego dla optymalnego wzrostu. W cieniu rośnie nieco mniejszy, ale pozostaje żywotny i inwazyjny.

🪴

Jakie podłoże jest najlepsze dla Rdestowiec sachaliński?

Toleruje niemal każdy rodzaj gleby — gliniastą, piaszczystą, ilastą lub tereny przekształcone. Preferuje gleby żyzne, wilgotne i dobrze przepuszczalne o pH 5,5–7,5. Nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża; kolonizuje nawet ubogie i zagęszczone grunty.

🏺

Jakiej doniczki użyć dla Rdestowiec sachaliński?

Nie nadaje się do doniczek ani uprawy wewnątrz pomieszczeń. W przypadku uprawy do celów badawczych w warunkach izolacji, należy używać głębokich, wzmocnionych pojemników z solidnym dnem — nigdy z siatką lub otworami drenażowymi, przez które kłącza mogłyby się wydostać.

Harmonogram pielęgnacji

🌱

Nawożenie

Co 14 dni

💦

Zraszanie

Co 3 dni

🔄

Obracanie

Co 7 dni

🪴

Przesadzanie

Co 365 dni

Czym jest Rdestowiec sachaliński i skąd pochodzi?

Rdestowiec sachaliński (Reynoutria sachalinensis) to jedna z najbardziej agresywnych roślin inwazyjnych na świecie, pochodząca z wyspy Sachalin, Japonii i Azji Wschodniej. Wytwarza puste w środku, czerwonawy łodygi, które mogą przekraczać 4 metry wysokości, z gigantycznymi liśćmi w kształcie serca osiągającymi do 40 cm szerokości. Pod koniec lata pojawiają się gęste wiechy małych, kremowobiałych kwiatów, które przyciągają zapylacze. Wprowadzony do Europy i Ameryki Północnej w XIX wieku jako roślina ozdobna i pastewna, uciekł z upraw i skolonizował brzegi rzek, pobocza dróg, nieużytki i siedliska przekształcone na ogromną skalę. Jego system kłączy wnika głęboko w glebę i może regenerować się z fragmentów o wielkości zaledwie 1 cm, co sprawia, że eradykacja jest niezwykle trudna. Wypiera rodzimą roślinność, zacieniając podłoże i uwalniając związki allelopatyczne hamujące wzrost innych roślin. Znajduje się na liście 100 najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie, stanowiąc poważne zagrożenie dla bioróżnorodności, infrastruktury i cieków wodnych.

Jak duże może być Rdestowiec sachaliński?

TLDR: Rdestowiec sachaliński może osiągnąć wysokość do 4.0m przy Szybki tempie wzrostu.

📏

Maksymalna wysokość

4.0m

↔️

Rozpiętość

3.0m

📈

Tempo wzrostu

Szybki

🍃

Ulistnienie

Liściasta

⚠️

Uwaga: roślina toksyczna

Ta roślina może być toksyczna po spożyciu. Trzymaj z dala od:

👶 Dzieci

Zastosowania rośliny

🌺

Ozdobna

Świetna do dekoracji

💊

Lecznicza

Właściwości lecznicze

💊

Zastosowania lecznicze

  • W tradycyjnej medycynie japońskiej młode pędy były stosowane w leczeniu stanów zapalnych i chorób skóry
  • Ekstrakty z korzenia zawierają resweratrol, związek badany pod kątem właściwości przeciwutleniających

Czy Twoja roślina wykazuje objawy?

Kliknij na objaw, aby odkryć możliwe przyczyny:

Na jakie choroby jest narażona Rdestowiec sachaliński?

TLDR: Rdestowiec sachaliński jest podatna na 6 znanych chorób. Regularnie monitoruj roślinę, aby wcześnie wykryć problemy.

Mączniak prawdziwy

Średni

Mączniak prawdziwy to powszechna choroba grzybowa wywoływana przez różne gatunki grzybów, w tym Erysiphe, Podosphaera, Oïdium i Leveillula. Atakuje ponad 10 000 gatunków roślin na całym świecie. Choroba rozwija się w ciepłym, suchym klimacie przy wysokiej wilgotności powietrza i objawia się charakterystycznym białym, mączystym nalotem na powierzchni roślin.

Zobacz rozwiązanie

Rdza

Średni

Rdza to powszechna choroba grzybowa wywoływana przez grzyby z rzędu Pucciniales, atakująca szeroki wachlarz roślin. Nazwa choroby pochodzi od charakterystycznych pomarańczowych, żółtych lub czerwonobrązowych krost pojawiających się na liściach, przypominających rdzę na metalu. Ten obligatoryjny pasożyt grzybowy wymaga żywych roślin do przeżycia i może powodować znaczne straty ekonomiczne w uprawach rolniczych.

Zobacz rozwiązanie

Mszyce

Średni

Mszyce to małe owady o miękkim ciele i gruszkowatym kształcie (1,5 do 3 mm długości), które żywią się wysysając bogaty w składniki odżywcze sok z roślin. Rozmnażają się szybko i mogą gwałtownie osłabić rośliny, powodując zniekształcenia wzrostu oraz przenosząc wirusy roślinne. Mszyce występują w różnych kolorach, w tym zielonym, czarnym, czerwonym, żółtym, brązowym i szarym. Wydzielają spadź — lepką substancję, która przyciąga mrówki i sprzyja rozwojowi grzybów sadzakowych.

Zobacz rozwiązanie

Plamistość liści

Średni

Plamistość liści to powszechna choroba grzybowa wywoływana przez różne patogeny, w tym Alternaria, Ascochyta, Colletotrichum, Septoria i Venturia. Atakuje głównie liście, powodując odbarwione plamy, które nieleczone mogą prowadzić do przedwczesnego opadania liści.

Zobacz rozwiązanie

Porównaj z podobnymi roślinami

Cecha Trudność Światło Podlewanie Bezpieczna dla zwierząt
Klon polny Łatwy Jasne rozproszone 14d
Brzoza brodawkowata Łatwy Bezpośrednie słońce 14d
Kalocefalus Browna Łatwy Bezpośrednie słońce 14d
Pieprzowiec peruwiański Łatwy Bezpośrednie słońce 14d ⚠️

Wybierz i porównaj

vs

Źródła i odnośniki

Podobne rośliny