Bloom Download App
Czosnek niedźwiedzi

Amaryllidaceae

Czosnek niedźwiedzi: roślina jadalna

Allium ursinum

Łatwy ☀️ Słabe światło ⚠️ Toksyczna dla zwierząt

Czosnek niedźwiedzi najlepiej rośnie w półcieniu lub pełnym cieniu, w stale wilgotnej, bogatej w próchnicę glebie. W okresie aktywnego wzrostu wiosną należy podlewać roślinę co 4-7 dni. Latem pozwól jej przejść w naturalny stan spoczynku — w tym czasie nie podlewaj. Podczas wiosennego wzrostu zasilaj co miesiąc zrównoważonym nawozem. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, cebulki sadź jesienią.

💧 Podlewanie

Co 5 dni

☀️ Światło

Słabe światło

🌡️ Temperatura

5° - 20°C

💨 Wilgotność

40% - 70%

Kategorie

Czym jest Czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) to roślina o łatwy pielęgnacji z rodziny Amaryllidaceae. Allium ursinum, powszechnie znany jako czosnek niedźwiedzi, to wieloletnia roślina cebulowa pochodząca z lasów strefy umiarkowanej Europy i Azji. Wiosną tworzy gęste dywany szerokich, lancetowatych liści, wypełniając dno lasu charakterystycznym czosnkowym zapachem. Gwieździste białe kwiaty pojawiają...

Czosnek niedźwiedzi wyrasta do 30cm, szerokość 30 cm, podlewanie co 5 dni, 5°C – 20°C, 40–70% wilgotności. Jest nieodpowiedni do środowisk domowych i niebezpieczny dla zwierząt domowych.

W przeciwieństwie do wielu roślin tropikalnych, Czosnek niedźwiedzi toleruje błędy przy podlewaniu. Najlepsza dla początkujących. Bez środków ostrożności, spożycie może powodować podrażnienie u zwierząt domowych. Trzymaj z dala od kotów i psów.

Jak pielęgnować Czosnek niedźwiedzi?

TLDR: Czosnek niedźwiedzi potrzebuje Słabe światło, podlewania co 5 dni i temperatury między 5-20°C przy wilgotności 40-70%.

💧

Jak często podlewać Czosnek niedźwiedzi?

W okresie aktywnego wzrostu wiosną utrzymuj glebę stale wilgotną, ale nigdy nie dopuszczaj do jej zalania. Podlewaj co 4-7 dni ilością około 250 ml wody. Ogranicz podlewanie, gdy liście zaczną obumierać na początku lata, i całkowicie zaprzestań go podczas letniego spoczynku.

☀️

Ile światła potrzebuje Czosnek niedźwiedzi?

Preferuje cień rozproszony do pełnego cienia — idealnie czuje się pod drzewami liściastymi. Toleruje 2-4 godziny pośredniego światła słonecznego dziennie. Unikaj bezpośredniego popołudniowego słońca, które może poparzyć delikatne liście i spowodować ich żółknięcie.

🪴

Jakie podłoże jest najlepsze dla Czosnek niedźwiedzi?

Sadź w wilgotnej, gliniastej glebie bogatej w materię organiczną. Przed sadzeniem wzbogać podłoże ziemią liściową lub kompostem. Gleba musi być dobrze przepuszczalna, mimo że powinna pozostawać stale wilgotna. Unikaj gleb zbitych lub podmokłych.

Harmonogram pielęgnacji

🌱

Nawożenie

Co 30 dni

💦

Zraszanie

Co 3 dni

🔄

Obracanie

Co 7 dni

Czym jest Czosnek niedźwiedzi i skąd pochodzi?

Allium ursinum, powszechnie znany jako czosnek niedźwiedzi, to wieloletnia roślina cebulowa pochodząca z lasów strefy umiarkowanej Europy i Azji. Wiosną tworzy gęste dywany szerokich, lancetowatych liści, wypełniając dno lasu charakterystycznym czosnkowym zapachem. Gwieździste białe kwiaty pojawiają się od marca do maja, przyciągając zapylacze. Wszystkie części rośliny są jadalne, a od wieków ceniona jest ona zarówno jako źródło pożywienia, jak i zioło lecznicze.

Jak duże może być Czosnek niedźwiedzi?

TLDR: Czosnek niedźwiedzi może osiągnąć wysokość do 30cm przy Średni tempie wzrostu.

📏

Maksymalna wysokość

30cm

↔️

Rozpiętość

30cm

📈

Tempo wzrostu

Średni

🍃

Ulistnienie

Liściasta

⚠️

Uwaga: roślina toksyczna

Ta roślina może być toksyczna po spożyciu. Trzymaj z dala od:

🐱 Kotów 🐶 Psów

Zastosowania rośliny

🍽️

Jadalna

Można spożywać

💊

Lecznicza

Właściwości lecznicze

🌺

Ozdobna

Świetna do dekoracji

💊

Zastosowania lecznicze

  • Tradycyjny środek wzmacniający układ sercowo-naczyniowy i obniżający ciśnienie krwi
  • Stosowany w medycynie ludowej w leczeniu dolegliwości trawiennych i pasożytów jelitowych
  • Antyseptyczny opatrunek na rany, stosowany historycznie w całej Europie
  • Wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu
🍽️

Zastosowania kulinarne

  • Młode liście spożywane na surowo w sałatkach oraz jako zamiennik pesto
  • Kwiaty i cebulki spożywane na surowo lub po ugotowaniu
  • Klasyczny składnik masła czosnkowego i zup
  • Z liści można przygotować sos podobny do pesto bazyliowego

Czy Twoja roślina wykazuje objawy?

Kliknij na objaw, aby odkryć możliwe przyczyny:

Na jakie choroby jest narażona Czosnek niedźwiedzi?

TLDR: Czosnek niedźwiedzi jest podatna na 5 znanych chorób. Regularnie monitoruj roślinę, aby wcześnie wykryć problemy.

Ślimaki i Ślimaki Nagie

Średni

Ślimaki i ślimaki nagie to mięczaki żerujące na tkankach roślinnych, powodujące nieregularne dziury w liściach oraz uszkodzenia młodych siewek. Są najbardziej aktywne w nocy i w warunkach wysokiej wilgotności, pozostawiając charakterystyczne srebrzyste ślady śluzu. Szkodniki te mogą szybko zdewastować ogrody, szczególnie w mokrych sezonach.

Zobacz rozwiązanie

Rdza

Średni

Rdza to powszechna choroba grzybowa wywoływana przez grzyby z rzędu Pucciniales, atakująca szeroki wachlarz roślin. Nazwa choroby pochodzi od charakterystycznych pomarańczowych, żółtych lub czerwonobrązowych krost pojawiających się na liściach, przypominających rdzę na metalu. Ten obligatoryjny pasożyt grzybowy wymaga żywych roślin do przeżycia i może powodować znaczne straty ekonomiczne w uprawach rolniczych.

Zobacz rozwiązanie

Mączniak rzekomy

Wysokie

Mączniak rzekomy to choroba grzybopodobna wywoływana przez lęgniowce (organizmy wodne), która rozwija się w chłodnych i wilgotnych warunkach. Atakuje szeroki zakres roślin, powodując żółknięcie liści z puszystym biało-szarym nalotem od spodu, prowadząc do defoliacji i obniżenia plonów, jeśli nie zostanie podjęte leczenie.

Zobacz rozwiązanie

Mszyce

Średni

Mszyce to małe owady o miękkim ciele i gruszkowatym kształcie (1,5 do 3 mm długości), które żywią się wysysając bogaty w składniki odżywcze sok z roślin. Rozmnażają się szybko i mogą gwałtownie osłabić rośliny, powodując zniekształcenia wzrostu oraz przenosząc wirusy roślinne. Mszyce występują w różnych kolorach, w tym zielonym, czarnym, czerwonym, żółtym, brązowym i szarym. Wydzielają spadź — lepką substancję, która przyciąga mrówki i sprzyja rozwojowi grzybów sadzakowych.

Zobacz rozwiązanie

Porównaj z podobnymi roślinami

Cecha Trudność Światło Podlewanie Bezpieczna dla zwierząt
Klon polny Łatwy Jasne rozproszone 14d
Brzoza brodawkowata Łatwy Bezpośrednie słońce 14d
Kalocefalus Browna Łatwy Bezpośrednie słońce 14d
Pieprzowiec peruwiański Łatwy Bezpośrednie słońce 14d ⚠️

Wybierz i porównaj

vs

Źródła i odnośniki

Podobne rośliny