Bloom Download App
Lupin peren

Fabaceae

Lupin peren: Plantă de soare direct

Lupinus polyphyllus

Mediu ☀️ Soare direct ⚠️ Toxic pentru animale

Lupinul peren este o plantă rustică (zonele 4–8) care preferă soarele plin și un sol bine drenat, ușor acid până la neutru (pH 6,0–7,5). Nu suportă căldura excesivă și umiditatea stagnantă. Udarea regulată, dar moderată, la fiecare 3 până la 5 zile, este esențială pentru a menține solul răcoros fără a-l îmbiba cu apă. Planta este toxică pentru pisici, câini și oameni din cauza alcaloizilor (lupinină). Se cultivă exclusiv în exterior și nu este potrivită pentru cultivarea în ghiveci la interior.

💧 Udare

La fiecare 4 zile

☀️ Lumină

Soare direct

🌡️ Temperatură

5° - 25°C

💨 Umiditate

30% - 60%

Categorii

Ce este Lupin peren?

Lupin peren (Lupinus polyphyllus) este o plantă cu îngrijire mediu din familia Fabaceae. Lupinus polyphyllus, cunoscut sub numele de lupin peren sau lupin cu frunze mari, este o plantă erbacee perenă din familia Fabaceae, originară din vestul Americii de Nord. Se distinge prin frunzele sale mari, palmate, compuse din 9 până la 17 foliole catifelate și prin inflorescențele sale maiestuoa...

Lupin peren crește până la 1.2m, lățime de 60 cm, udare la fiecare 4 zile, 5°C – 25°C, 30–60% umiditate. Este nepotrivit pentru medii interioare și nesigur pentru animale de companie.

Fără precauții, ingestia poate provoca iritații la animalele de companie. Păstrați departe de pisici și câini.

Cum să îngrijești Lupin peren?

TLDR: Lupin peren are nevoie de Soare direct, udare la fiecare 4 zile și temperaturi între 5-25°C cu 30-60% umiditate.

💧

Cât de des trebuie udat Lupin peren?

Udați în profunzime la fiecare 3 până la 5 zile, asigurându-vă că solul rămâne răcoros și umed, dar niciodată mustind de apă. Lupinul este deosebit de sensibil la excesul de apă, care duce rapid la putrezirea rădăcinilor. În perioadele de caniculă, monitorizați umiditatea solului mai frecvent. Evitați udarea frunzișului pentru a limita riscul de boli fungice.

☀️

De câtă lumină are nevoie Lupin peren?

Lupinul peren se dezvoltă pe deplin în plin soare, cu cel puțin 6 ore de lumină directă pe zi. Tolerează semiumbra ușoară, dar înflorirea va fi mai puțin abundentă. În regiunile cu veri fierbinți, o umbră ușoară după-amiaza poate proteja planta de arsurile foliare și poate prelungi înflorirea.

🪴

Care este cel mai bun sol pentru Lupin peren?

Plantați lupinul într-un sol lutos, bine drenat și bogat în materie organică. pH-ul ideal este între 6,0 și 7,5. Amendați solul cu compost sau gunoi de grajd bine descompus înainte de plantare. Evitați solurile grele și argiloase care rețin apa. Lupinul este o leguminoasă care fixează azotul atmosferic și îmbunătățește natural fertilitatea solului.

🏺

Ce ghiveci să folosești pentru Lupin peren?

Lupinul peren nu este, în general, adaptat pentru cultivarea în ghiveci la interior din cauza rădăcinilor sale pivotante adânci și a nevoilor mari de lumină directă. Dacă doriți să îl cultivați într-un recipient, optați pentru un ghiveci mare și adânc de cel puțin 40 cm, din teracotă sau lemn, cu numeroase orificii de drenaj. Amplasați-l obligatoriu în exterior.

Program de îngrijire

🌱

Fertilizare

La fiecare 60 zile

Ce este Lupin peren și de unde provine?

Lupinus polyphyllus, cunoscut sub numele de lupin peren sau lupin cu frunze mari, este o plantă erbacee perenă din familia Fabaceae, originară din vestul Americii de Nord. Se distinge prin frunzele sale mari, palmate, compuse din 9 până la 17 foliole catifelate și prin inflorescențele sale maiestuoase, sub formă de ciorchini erecți, care pot atinge 120 cm înălțime. Florile sale papilionate vin într-o paletă vastă de culori, de la albastru la violet, trecând prin roz, alb, roșu și galben. Fiind o plantă fixatoare de azot datorită nodozităților radiculare simbiotice, aceasta îmbogățește natural solurile sărace, oferind în același timp un spectacol floral remarcabil din primăvară până în vară.

Cum să înmulțești Lupin peren?

🌱

Semănat

🌱

Divizare

🌱

Butășire

Cât de mare crește Lupin peren?

TLDR: Lupin peren poate atinge până la 1.2m înălțime cu un ritm de creștere Mediu.

📏

Înălțime maximă

1.2m

↔️

Extindere

60cm

📈

Ritm de creștere

Mediu

🍃

Frunziș

Foioasă

⚠️

Atenție: Plantă toxică

Această plantă poate fi toxică dacă este ingerată. Ține-o departe de:

🐱 Pisici 🐶 Câini 👶 Copii

Utilizări ale plantei

🌺

Ornamental

Excelent pentru decorațiuni

💊

Medicinal

Proprietăți medicinale

💊

Utilizări medicinale

  • Utilizat în fitoterapia tradițională pentru proprietățile sale diuretice și vermifuge
  • Cercetări privind alcaloizii de lupinină pentru potențiale aplicații farmaceutice
🍽️

Utilizări culinare

  • Semințele anumitor varietăți dulci (sărace în alcaloizi) sunt consumate ca leguminoase după o înmuiere prelungită
  • Utilizate în bucătăria mediteraneeană și andină sub formă de lupin în saramură

Planta ta prezintă simptome?

Apasă pe simptom pentru a descoperi posibilele cauze:

Ce boli afectează frecvent Lupin peren?

TLDR: Lupin peren este susceptibil la 10 boli cunoscute. Monitorizează regulat pentru depistare timpurie.

Afide

Mediu

Afidele sunt insecte mici, cu corp moale, în formă de pară (1,5–3 mm lungime), care se hrănesc prin sugerea sevei bogate în nutrienți din plante. Se reproduc rapid și pot slăbi plantele în scurt timp, provocând creșteri deformate și transmițând virusuri fitopatogene. Afidele apar în diverse culori: verde, negru, roșu, galben, maro și gri. Secretă mană (honeydew), o substanță lipicioasă care atrage furnicile și favorizează dezvoltarea mucegaiului fumaginos.

Vezi soluția

Antracnoză

Ridicat

Antracnoza este o boală fungică cauzată de ciuperci din genul Colletotrichum, care afectează numeroase plante, inclusiv legume, fructe și arbori. Boala se dezvoltă în condiții reci și umede, provocând leziuni întunecate și adâncite pe frunze, tulpini, flori și fructe.

Vezi soluția

Putregaiul Rădăcinilor

Ridicat

Putregaiul rădăcinilor este o boală fungică gravă care afectează sistemul radicular al plantelor, provocând descompunerea și moartea acestora. Este cauzată în principal de supraудare, drenaj deficitar sau ciuperci terestre precum Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia și Fusarium. Boala prosperă în condiții de sol îmbibat cu apă, unde rădăcinile sunt private de oxigen, devenind susceptibile la infecții fungice.

Vezi soluția

Făinare

Mediu

Făinarea este o boală fungică comună cauzată de diverse specii de ciuperci, printre care Erysiphe, Podosphaera, Oïdium și Leveillula. Afectează peste 10.000 de specii de plante din întreaga lume. Boala se dezvoltă în climate calde și uscate cu umiditate relativă ridicată și se manifestă printr-un strat alb, prăfos, caracteristic pe suprafețele plantelor.

Vezi soluția

Semnificație și simbolism

În limbajul florilor, lupinul simbolizează imaginația, admirația și fericirea. Numele său latin provine de la „lupus” (lup), deoarece se credea odinioară că planta epuizează solul, deși contrariul este adevărat. Reprezintă, de asemenea, perseverența și forța liniștită.

Compară cu plante similare

Atribut Dificultate Lumină Udare Sigur pentru animale
Cyclocybe erebia Mediu Lumină redusă 2d ⚠️
Azalee Mediu Semiumbră 3d ⚠️
Floarea de hârtie Mediu Soare direct 7d ⚠️
Lăptucă sălbatică Mediu Soare direct 7d ⚠️

Alege și compară

vs

Surse și referințe

Plante similare