Bloom Download App
Brumărele pătate

Polemoniaceae

Brumărele pătate: Plantă acoperitoare de sol

Phlox maculata

Ușor ☀️ Lumină indirectă intensă 🐾 Sigur pentru animale

Plantați în sol bogat și umed, cu drenaj bun, în plin soare sau semiumbră. Udați regulat pentru a menține solul uniform umed. Fertilizarea de două ori pe an și tăierea la jumătate după înflorirea de vară stimulează regenerarea în toamnă. Divizați tufele la fiecare 3-4 ani pentru a menține vigoarea.

💧 Udare

La fiecare 7 zile

☀️ Lumină

Lumină indirectă intensă

🌡️ Temperatură

-29° - 35°C

💨 Umiditate

50% - 80%

Categorii

Ce este Brumărele pătate?

Brumărele pătate (Phlox maculata) este o plantă cu îngrijire ușor din familia Polemoniaceae. Brumărelele pătate (Phlox maculata) sunt plante perene native din estul Statelor Unite, aparținând familiei Polemoniaceae. Tulpinile lor erecte, pătate cu roșu-purpuriu, ating înălțimi de 60 până la 90 cm, prezentând vara ciorchini cilindrici denși de flori parfumate în nuanțe de roz, liliachiu, lav...

Brumărele pătate crește până la 90cm, lățime de 60 cm, udare la fiecare 7 zile, -29°C – 35°C, 50–80% umiditate. Este nepotrivit pentru medii interioare și sigur pentru animale de companie.

Spre deosebire de multe plante tropicale, Brumărele pătate tolerează greșelile de udare. Potrivit pentru începători. Spre deosebire de multe specii populare, Brumărele pătate este sigur de ținut lângă animalele de companie.

Cum să îngrijești Brumărele pătate?

TLDR: Brumărele pătate are nevoie de Lumină indirectă intensă, udare la fiecare 7 zile și temperaturi între -29-35°C cu 50-80% umiditate.

💧

Cât de des trebuie udat Brumărele pătate?

Udați la fiecare 7 zile, menținând solul constant umed, dar nu îmbibat cu apă. În perioadele de secetă, măriți frecvența. Aplicați un strat de mulci pentru a conserva umiditatea și a menține rădăcinile răcoroase.

☀️

De câtă lumină are nevoie Brumărele pătate?

Preferă plin soare (cel puțin 6 ore de soare direct), tolerând semiumbra ușoară. În climatele calde, semiumbra de după-amiază protejează florile și prelungește perioada de înflorire.

🪴

Care este cel mai bun sol pentru Brumărele pătate?

Preferă solurile lutoase, bogate în materie organică, cu un pH între 6,0 și 8,0 și drenaj bun. Tolerează solurile argiloase și umede, fiind recomandat pentru grădinile de pe malul pârâielor și zonele umede.

🏺

Ce ghiveci să folosești pentru Brumărele pătate?

Straturi în aer liber; nu este recomandat pentru ghivece — preferă spațiul amplu din grădină, borduri și zone umede.

Program de îngrijire

🌱

Fertilizare

La fiecare 60 zile

💦

Pulverizare

La fiecare 3 zile

🔄

Rotire

La fiecare 7 zile

🪴

Replantat

La fiecare 365 zile

Ce este Brumărele pătate și de unde provine?

Brumărelele pătate (Phlox maculata) sunt plante perene native din estul Statelor Unite, aparținând familiei Polemoniaceae. Tulpinile lor erecte, pătate cu roșu-purpuriu, ating înălțimi de 60 până la 90 cm, prezentând vara ciorchini cilindrici denși de flori parfumate în nuanțe de roz, liliachiu, lavandă și alb. Mult mai rezistente la făinare decât Brumărelele de grădină (P. paniculata), reprezintă o opțiune excelentă pentru grădini naturaliste, borduri și marginile cursurilor de apă, atrăgând fluturi, molii și păsări colibri.

Cum să înmulțești Brumărele pătate?

🌱

Divizarea tufei

🌱

Butășire

🌱

Semănare

Cât de mare crește Brumărele pătate?

TLDR: Brumărele pătate poate atinge până la 90cm înălțime cu un ritm de creștere Mediu.

📏

Înălțime maximă

90cm

↔️

Extindere

60cm

📈

Ritm de creștere

Mediu

🍃

Frunziș

Foioasă

Utilizări ale plantei

🌺

Ornamental

Excelent pentru decorațiuni

🌿

Acoperitor de sol

Acoperire a solului

Planta ta prezintă simptome?

Apasă pe simptom pentru a descoperi posibilele cauze:

Ce boli afectează frecvent Brumărele pătate?

TLDR: Brumărele pătate este susceptibil la 7 boli cunoscute. Monitorizează regulat pentru depistare timpurie.

Făinare

Mediu

Făinarea este o boală fungică comună cauzată de diverse specii de ciuperci, printre care Erysiphe, Podosphaera, Oïdium și Leveillula. Afectează peste 10.000 de specii de plante din întreaga lume. Boala se dezvoltă în climate calde și uscate cu umiditate relativă ridicată și se manifestă printr-un strat alb, prăfos, caracteristic pe suprafețele plantelor.

Vezi soluția

Afide

Mediu

Afidele sunt insecte mici, cu corp moale, în formă de pară (1,5–3 mm lungime), care se hrănesc prin sugerea sevei bogate în nutrienți din plante. Se reproduc rapid și pot slăbi plantele în scurt timp, provocând creșteri deformate și transmițând virusuri fitopatogene. Afidele apar în diverse culori: verde, negru, roșu, galben, maro și gri. Secretă mană (honeydew), o substanță lipicioasă care atrage furnicile și favorizează dezvoltarea mucegaiului fumaginos.

Vezi soluția

Acarieni (Păianjeni roșii)

Ridicat

Acarienii sunt arahnide minuscule (mai puțin de 1,25 mm lungime), înrudite cu păianjenii și căpușele, care se hrănesc cu seva plantelor. Prosperă în condiții de căldură și uscăciune și pot provoca daune semnificative plantelor ornamentale și legumicole. În cazul infestărilor severe, pierderile de recoltă pot ajunge la 14% sau mai mult, deoarece acești dăunători perturbă procese vitale ale plantei, inclusiv fotosinteza, absorbția dioxidului de carbon și transpirația.

Vezi soluția

Fitoftora (Mană devastatoare)

Ridicat

Boală fungică devastatoare cauzată de specii de Phytophthora (în principal P. capsici și P. infestans), renumită pentru rolul său în Marea Foamete din Irlanda din anii 1840. Afectează toate părțile plantei, inclusiv rădăcinile, tulpinile, frunzele și fructele, în condiții calde și umede. Agentul patogen este tehnic un oomicet (mucegai de apă) care prosperă în soluri saturate și poate supraviețui în sol timp de 5 sau mai mulți ani.

Vezi soluția

Semnificație și simbolism

Simbolizează frumusețea naturală, inocența și afecțiunea autentică. În folclorul nord-american, florile sălbatice de Phlox reprezintă armonia cu natura și delicatețea câmpurilor înflorite.

Compară cu plante similare

Atribut Dificultate Lumină Udare Sigur pentru animale
Jugastru Ușor Lumină indirectă intensă 14d
Mesteacăn Ușor Soare direct 14d
Tufiș de argint Ușor Soare direct 14d
Piper roz Ușor Soare direct 14d ⚠️

Alege și compară

vs

Surse și referințe

Plante similare