Bloom Download App
Hosta
+
Putregaiul sudic

Hosta cu Putregaiul sudic: Prevenție și tratament

Hosta fortunei

Susceptibilitate: Moderată Severitate: Ridicată Dificultate: Ușor

Putregaiul sudic pe Hosta: Ce trebuie să știi?

Putregaiul sudic pe Hosta (Hosta fortunei) este o condiție fungică cu severitate ridicată. Hosta are susceptibilitate moderată la această boală. Putregaiul sudic este o boală fungică devastatoare transmisă prin sol, cauzată de Athelia rolfsii (cunoscut anterior ca Sclerotium rolfsii), care afectează peste 500 de specii de plante, inclusiv legu...

Hosta este o plantă cu îngrijire ușoară. Recuperarea după Putregaiul sudic durează aproximativ 21 zile cu tratament adecvat.

Spre deosebire de infecțiile bacteriene, Putregaiul sudic pe Hosta poate fi controlată cu fungicide organice. Fără precauții, tratamentele chimice pentru Putregaiul sudic pot fi dăunătoare animalelor de companie. Folosește metode organice pentru Hosta în casele cu animale de companie.

🔍 Cum arată Putregaiul sudic pe Hosta?

  • Leziuni brune până la negre pe tulpină în apropierea liniei solului
  • Aspect îmbibat cu apă pe frunzele inferioare
  • Ofilire bruscă și permanentă a întregii plante în câteva zile
  • Miceliu alb care radiază de la baza plantei pe suprafața solului
  • Sclerozi sferici, de culoare gălbuie până la brun-roșcată (1-2 mm)
  • Îngălbenirea și necroza frunzișului
  • Putrezirea coroanei și rădăcinilor
  • Pe fructe: leziuni galbene adâncite care devin îmbibate cu apă

Ce cauzează Putregaiul sudic pe Hosta?

  • Ciuperca telurică Athelia rolfsii care supraviețuiește prin sclerozi
  • Temperaturi ridicate (25-30°C)
  • Umiditate ridicată a solului și umiditate relativă a aerului peste 90%
  • Sol acid (pH sub 7, în special pH 2-5)
  • Răspândire prin sol infestat și resturi vegetale
  • Unelte contaminate, apa de irigare și răsaduri
  • Mulci sau compost contaminat
  • Stresul plantei și leziunile tulpinii

💊 Cum să tratezi Putregaiul sudic pe Hosta?

TLDR: Tratează Putregaiul sudic pe Hosta cu tratament rapid (~11 zile) sau organic (~21 zile). Hosta are susceptibilitate moderată la această boală.

Soluții rapide

1

Pasul 1

Îndepărtați IMEDIAT plantele infectate împreună cu rădăcinile și solul

2

Pasul 2

Aplicați azoxystrobin prin udare la plantele adiacente

3

Pasul 3

Stropiți cu mancozeb la baza tuturor plantelor din zonă

4

Pasul 4

Reduceți drastic irigarea

5

Pasul 5

Reaplicați fungicidele la fiecare 7-10 zile timp de 3 săptămâni

🌿

Tratament organic

1

Pasul 1

Îndepărtați plantele bolnave și aproximativ 7-8 cm de sol contaminat

2

Pasul 2

Solarizați zona cu folie de plastic transparentă timp de 6 săptămâni

3

Pasul 3

Incorporați compost bogat în Trichoderma

4

Pasul 4

Corectați pH-ul solului cu var

5

Pasul 5

Îmbunătățiți drenajul și distanțarea plantelor

6

Pasul 6

Aplicați preventiv stropire cu bicarbonat la fiecare două săptămâni

🛡️ Cum să previi Putregaiul sudic pe Hosta?

TLDR: Previi Putregaiul sudic pe Hosta cu 10 practici preventive esențiale de îngrijire.

  • Inspectați cu atenție răsadurile pentru prezența sclerozilor înainte de plantare
  • Evitați plantarea pe terenuri cu istoric de infestare
  • Mențineți pH-ul solului peste 7 (calcarul reduce germinarea sclerozilor)
  • Îmbunătățiți distanțarea plantelor pentru a crește circulația aerului
  • Folosiți mulci de calitate superioară de la furnizori de încredere
  • Rotiți cu culturi non-gazdă (porumb, grâu, orz) timp de 2-3 ani
  • Evitați irigarea excesivă și umiditatea excesivă a solului
  • Dezinfectați uneltele între plante
  • Arați adânc (20-30 cm) pentru a îngropa sclerozii
  • Îndepărtați imediat plantele simptomatice și buruienile

🌱 Cum să îngrijești Hosta pentru a preveni Putregaiul sudic?

💧 Cum să uzi

Udați din abundență ori de câte ori primii câțiva centimetri de sol se simt uscați, vizând aproximativ 2,5 cm de apă pe săptămână; evitați uscarea completă a solului sau stagnarea apei.

☀️ Iluminare

Asigurați umbră filtrată sau parțială, cu protecție împotriva soarelui arzător de după-amiază; soarele de dimineață este tolerat, în special de soiurile cu frunze aurii, dar umbra densă poate reduce intensitatea culorilor frunzelor.

🪴 Sol ideal

Plantați în sol bogat, cu mult humus, care drenează bine, dar reține umiditatea; îmbunătățiți solul argilos cu compost și mulci pentru a conserva umiditatea și a stopa creșterea buruienilor.

Întrebări frecvente

Poate Putregaiul sudic ucide planta mea Hosta?
Da, fără tratament, Putregaiul sudic poate fi fatală pentru Hosta. Detectarea și tratamentul timpuriu sunt esențiale.
Cât timp îi ia plantei Hosta să se recupereze după Putregaiul sudic?
Cu tratament adecvat, recuperarea durează aproximativ 21 zile. Fără tratament, poate dura considerabil mai mult.
Este Putregaiul sudic contagioasă pentru alte plante din apropierea Hosta?
Da, Putregaiul sudic se poate răspândi la plantele din apropiere. Izolează imediat Hosta afectată.
Vezi mai mult: Hosta → Vezi mai mult: Putregaiul sudic →

Surse și referințe