Bloom Download App
Cypruštek leylandský
Čistí vzduch

Cupressaceae

Cypruštek leylandský: Rastlina na plné slnko

× Hesperotropsis leylandii

Ľahká ☀️ Priame slnko ⚠️ Toxické pre domáce zvieratá

Vyžaduje plné slnko a dobre priepustnú pôdu. V prvých rokoch po výsadbe potrebuje pravidelnú zálievku, neskôr dobre znáša sucho. Vzhľadom na rýchly rast ho možno udržiavať vo forme živého plota jedným až dvoma rezmi ročne. Je potrebné vyhnúť sa zamokrenej, zhutnenej pôde, ktorá môže viesť k hnilobe koreňov a hubovým ochoreniam.

💧 Polievanie

Každých 7 dní

☀️ Svetlo

Priame slnko

🌡️ Teplota

-20° - 38°C

💨 Vlhkosť

40% - 80%

Kategórie

Čo je Cypruštek leylandský?

Cypruštek leylandský (× Hesperotropsis leylandii) je rastlina s ľahká starostlivosťou z čeľade Cupressaceae. Cypruštek leylandský (× Hesperotropsis leylandii) je rýchlorastúci vždyzelený ihličnatý hybrid z čeľade cyprusovité (Cupressaceae), ktorý vznikol krížením cyprusa montereyovitého (Cupressus macrocarpa) a cyprušteka nutkanského (Cupressus nootkatensis). Vďaka svojej hustej, stĺpovito-pyramidálnej, tm...

Cypruštek leylandský vyrastie až do 20.0m, šírka 450 cm, polievanie každých 7 dní, -20°C – 38°C, 40–80% vlhkosť. Je nevhodné pre interiérové prostredia a nebezpečné pre domáce zvieratá.

Na rozdiel od mnohých tropických rastlín, Cypruštek leylandský toleruje chyby pri polievaní. Najlepšia pre začiatočníkov. Bez opatrení môže požitie spôsobiť podráždenie u domácich zvierat. Uchovávajte mimo dosahu mačiek a psov.

Ako sa starať o Cypruštek leylandský?

TLDR: Cypruštek leylandský potrebuje Priame slnko, polievanie každých 7 dní a teplotu medzi -20–38 °C pri vlhkosti 40-80 %.

💧

Ako často polievať Cypruštek leylandský?

V mladom veku udržiavajte pôdu rovnomerne vlhkú, ale nikdy nedovoľte, aby voda pri koreňoch stagnovala. Po zakorenení zalievajte zriedkavo, ale hlboko, a to len počas dlhotrvajúceho sucha.

☀️

Koľko svetla potrebuje Cypruštek leylandský?

Potrebuje aspoň 6 hodín priameho slnečného svetla denne; v tieni odspodu vyhoľuje a jeho olistenie redne.

🪴

Aká pôda je najlepšia pre Cypruštek leylandský?

Obľubuje dobre priepustnú pôdu v rozmedzí od mierne kyslej až po zásaditú (pH 5,5 – 8,0). Vyhnite sa ťažkým, nepriepustným a zhutneným pôdam.

🏺

Aký kvetináč použiť pre Cypruštek leylandský?

V mladosti sa dá pestovať vo veľkom, hlbokom kvetináči s dobrými drenážnymi otvormi, ale z dlhodobého hľadiska sa mu najlepšie darí po vysadení do voľnej pôdy.

Harmonogram starostlivosti

🌱

Hnojenie

Každých 180 dní

Čo je Cypruštek leylandský a odkiaľ pochádza?

Cypruštek leylandský (× Hesperotropsis leylandii) je rýchlorastúci vždyzelený ihličnatý hybrid z čeľade cyprusovité (Cupressaceae), ktorý vznikol krížením cyprusa montereyovitého (Cupressus macrocarpa) a cyprušteka nutkanského (Cupressus nootkatensis). Vďaka svojej hustej, stĺpovito-pyramidálnej, tmavozelenej korune patrí medzi najobľúbenejšie živé ploty a vetrolamy na svete. Ročne môže narásť až o jeden meter a v priaznivých podmienkach môže dosiahnuť výšku 20 metrov.

Ako množiť Cypruštek leylandský?

🌱

Polodrevnaté odrezky

  • Tento hybrid je prakticky sterilný, preto sa nedá spoľahlivo rozmnožovať semenami.
  • Pre vyššiu úspešnosť použite stimulátor zakoreňovania.
  1. 1
    Odber odrezkov

    Koncom leta alebo začiatkom jesene odrežte 10 – 15 cm dlhé, polodrevnaté bočné výhonky zo zdravej materskej rastliny.

  2. 2
    Príprava

    Odstráňte spodné ihličie a reznú plochu ponorte do stimulátora zakoreňovania.

  3. 3
    Výsadba

    Zapichnite do kyprieho, dobre priepustného, piesočnato-rašelinového substrátu a udržiavajte vo vlhku na svetlom mieste bez priameho slnka.

Potrebné materiály:

Záhradnícke nožniceStimulátor zakoreňovaniaPiesočnato-rašelinový substrátKvetináč
⏱️ Čas: 6 – 10 týždňov 📊 Úspešnosť: medium 🗓️ Najlepšia sezóna: Jeseň

Ako veľmi vyrastie Cypruštek leylandský?

TLDR: Cypruštek leylandský môže dorásť až do výšky 20.0m s Rýchly rastom.

📏

Maximálna výška

20.0m

↔️

Šírka koruny

4.5m

📈

Rýchlosť rastu

Rýchly

🍃

Lístie

Stálozelená

⚠️

Upozornenie: Toxická rastlina

Táto rastlina môže byť toxická pri požití. Uchovávajte mimo dosahu:

🐱 Mačky 🐶 Psy 👶 Deti

Využitie rastliny

🌺

Okrasná

Skvelá na dekoráciu

Vykazuje vaša rastlina príznaky?

Kliknite na príznak a objavte možné príčiny:

Aké choroby najčastejšie postihujú Cypruštek leylandský?

TLDR: Cypruštek leylandský je náchylná na 5 známych chorôb. Pravidelne kontrolujte pre včasnú detekciu.

Rakovina kôry (Chanker)

Vysoká

Rakovina kôry je ochorenie spôsobené rôznymi hubami a baktériami, ktoré vytvárajú nekrotické, vpadnuté oblasti na kôre vetiev, stoniek a kmeňov. Patogény vstupujú cez rany a prirodzené otvory, najmä keď sú rastliny v strese. Rakovina kôry môže postupne oslabiť alebo zabiť vetvy narušením toku vody a živín.

Zobraziť riešenie

Hniloby koreňov spôsobené Phytophthora

Vysoká

Ochorenie spôsobené organizmami podobnými hubám (oomycéty), ktoré žijú v pôde a môžu prežiť mnoho rokov. Postihuje korene, stonku a korunku rastlín, pričom je obzvlášť závažné vo vodou presýtených alebo zle odvodňovaných pôdach. Je druhou najčastejšou príčinou hniloby koreňov stromov a krov.

Zobraziť riešenie

Pavúčie roztoče

Vysoká

Pavúčie roztoče sú drobné pavúkovce (kratšie ako 1,25 mm) príbuzné pavúkom a kliešťom, ktoré sa živia rastlinnou miazgou. Darí sa im v horúcich a suchých podmienkach a môžu spôsobiť značné škody na okrasných aj zeleninových rastlinách. Pri silných náletoch môžu straty na úrode dosiahnuť 14 % alebo viac, keďže tieto škodce narúšajú dôležité rastlinné procesy vrátane fotosyntézy, absorpcie oxidu uhličitého a transpirácie.

Zobraziť riešenie

Vošky

Stredná

Vošky sú malý, mäkkotělý hmyz v tvare hrušky (dlhý 1,5 až 3 mm), ktorý sa živí sajúc živinami bohatú miazgu z rastlín. Množia sa rýchlo a môžu rastliny rýchlo oslabiť, spôsobovať deformovaný rast a prenášať rastlinné vírusy. Vošky sa vyskytujú v rôznych farbách vrátane zelenej, čiernej, červenej, žltej, hnedej a šedej. Vylučujú medovicu, lepkavú látku, ktorá priťahuje mravce a podporuje rast čiernej múčnatky.

Zobraziť riešenie

Význam a symbolika

Cyprusovité rastliny tradične symbolizujú večnosť a spomienku; v moderných záhradách cypruštek leylandský stelesňuje ochranu súkromia a živý zelený plot.

Porovnať s podobnými rastlinami

Vlastnosť Náročnosť Svetlo Polievanie Bezpečné pre zvieratá
Javor poľný Ľahká Jasné nepriame svetlo 14d
Breza previsnutá Ľahká Priame slnko 14d
Vankúšový ker Ľahká Priame slnko 14d
Pieprovec mäkký Ľahká Priame slnko 14d ⚠️

Vybrať a porovnať

vs

Zdroje a referencie

Príbuzné rastliny