Bloom Download App
Krásnoočko praslenaté
+
Sivá pleseň (Botrytická hniloba)

Krásnoočko praslenaté s Sivá pleseň (Botrytická hniloba)? Zriedkavé, ale liečiteľné

Coreopsis verticillata

Náchylnosť: Nízka Závažnosť: Vysoká Náročnosť: Ľahká

Sivá pleseň (Botrytická hniloba) na Krásnoočko praslenaté: Čo treba vedieť?

Sivá pleseň (Botrytická hniloba) na Krásnoočko praslenaté (Coreopsis verticillata) je plesňová stav so vysoká závažnosťou. Krásnoočko praslenaté má nízka náchylnosť k tejto chorobe. Sivá pleseň, spôsobená hubou Botrytis cinerea, je jednou z najrozšírenejších hubových chorôb rastlín. Postihuje viac ako 200 druhov rastlín vrátane okrasných rastlín, zeleniny, ovocia a izbových rastl...

Krásnoočko praslenaté je rastlina so ľahká starostlivosťou. Zotavenie z Sivá pleseň (Botrytická hniloba) trvá približne 14 dní pri správnej liečbe.

Na rozdiel od väčšiny rastlín má Krásnoočko praslenaté prirodzenú odolnosť voči Sivá pleseň (Botrytická hniloba). Najlepšie sa lieči preventívnymi opatreniami namiesto reaktívnej liečby. Na rozdiel od bakteriálnych infekcií možno Sivá pleseň (Botrytická hniloba) na Krásnoočko praslenaté zvládnuť organickými fungicídmi.

🔍 Ako vyzerá Sivá pleseň (Botrytická hniloba) na Krásnoočko praslenaté?

  • Sivé, mäkké a kašovité škvrny na listoch, stonkách a kvetoch
  • Sivý chmýrnatý povlak hubových spór, najmä pri vysokej vlhkosti
  • Hnedé až sivé okrúhle škvrny na listoch a lupienkoch
  • Scvrknuté a zhnité plody alebo časti rastlín
  • Čierne, kameňovité skleróciá pod zhnilými časťami
  • Vodnaté lézie, ktoré sa rýchlo rozširujú
  • Vädnutie a kolaps napadnutých tkanív

Čo spôsobuje Sivá pleseň (Botrytická hniloba) na Krásnoočko praslenaté?

  • Vysoká vlhkosť (nad 85 %) v kombinácii s miernou teplotou (18–23 °C)
  • Slabá cirkulácia vzduchu okolo rastlín
  • Nadmerné zalievanie alebo stojaca voda na listoch
  • Husté výsadby s nedostatočným rozstupom
  • Poškodené alebo stresované rastlinné tkanivá
  • Neodstránené odumreté kvety a listy
  • Podmienky s nedostatkom svetla

💊 Ako liečiť Sivá pleseň (Botrytická hniloba) na Krásnoočko praslenaté?

TLDR: Liečte Sivá pleseň (Botrytická hniloba) na Krásnoočko praslenaté rýchlou liečbou (~7 dní) alebo organickou (~14 dní). Krásnoočko praslenaté má nízka náchylnosť na túto chorobu.

Rýchle riešenia

1

Odstráňte a zlikvidujte všetky viditeľne napadnuté časti

Odstráňte a zlikvidujte všetky viditeľne napadnuté časti

2

Izolujte rastlinu od ostatných zdravých rastlín

Izolujte rastlinu od ostatných zdravých rastlín

3

Aplikujte chemický fungicíd (Kaptán alebo Chlorotalonil) podľa pokynov

Aplikujte chemický fungicíd (Kaptán alebo Chlorotalonil) podľa pokynov

4

Zopakujte aplikáciu fungicídu

Zopakujte aplikáciu fungicídu

5

Tretia aplikácia fungicídu

Tretia aplikácia fungicídu

6

Zhodnoťte zlepšenie a v prípade potreby pokračujte

Zhodnoťte zlepšenie a v prípade potreby pokračujte

🌿

Organická liečba

1

Odstráňte všetky napadnuté časti čistými záhradníckymi nožnicami a zlikvidujte ich v plastovom vrecku

Odstráňte všetky napadnuté časti čistými záhradníckymi nožnicami a zlikvidujte ich v plastovom vrecku

2

Zlepšite vetranie a znížte hustotu výsadby

Zlepšite vetranie a znížte hustotu výsadby

3

Aplikujte roztok sódy bikarbóny (1 polievková lyžica/liter vody) na celú rastlinu

Aplikujte roztok sódy bikarbóny (1 polievková lyžica/liter vody) na celú rastlinu

4

Aplikujte neemový olej na listy (ráno alebo neskoro popoludní)

Aplikujte neemový olej na listy (ráno alebo neskoro popoludní)

5

Zopakujte postrekovanie roztokom sódy bikarbóny

Zopakujte postrekovanie roztokom sódy bikarbóny

6

Aplikujte Bacillus subtilis ako biofungicíd

Aplikujte Bacillus subtilis ako biofungicíd

7

Vykonajte dôkladnú kontrolu a odstráňte nové škvrny

Vykonajte dôkladnú kontrolu a odstráňte nové škvrny

8

Záverečné zhodnotenie a preventívna údržba

Záverečné zhodnotenie a preventívna údržba

🛡️ Ako predchádzať Sivá pleseň (Botrytická hniloba) na Krásnoočko praslenaté?

TLDR: Predchádzajte Sivá pleseň (Botrytická hniloba) na Krásnoočko praslenaté pomocou 8 základných preventívnych opatrení.

  • Zabezpečte dobrú cirkuláciu vzduchu vhodným rozstupom rastlín
  • Vyhýbajte sa zavlažovaniu zhora; používajte kvapkovú závlahu alebo zalievajte pri báze
  • Ihneď odstraňujte zvädnuté kvety a opadané listy
  • Zalievajte ráno, aby sa lístie počas dňa stihlo uschnúť
  • Používajte mulč na zabránenie šíreniu spór zo zeminy striekaním
  • Udržujte relatívnu vlhkosť vzduchu pod 85 %
  • Zlepšite vetranie v skleníkoch a vnútorných priestoroch
  • Vyhýbajte sa nadmernému hnojeniu dusíkom

🌱 Ako sa starať o Krásnoočko praslenaté, aby sa predišlo Sivá pleseň (Botrytická hniloba)?

💧 Ako polievať

Nové rastliny zalievajte týždenne, aby bola pôda rovnomerne vlhká; po zakorenení je krásnoočko tolerantné voči suchu a vodu potrebuje len počas dlhotrvajúcich období sucha. Zalievajte ku koreňom, nie na listy, aby ste znížili riziko hubových ochorení.

☀️ Osvetlenie

Zabezpečte aspoň 6 – 8 hodín priameho slnečného svetla denne; príliš veľa tieňa obmedzuje kvitnutie a môže spôsobiť ochabnutý, riedky rast.

🪴 Ideálna pôda

Saďte do dobre priepustnej pôdy s takmer neutrálnym pH (6,0 – 7,0); ťažkú ílovitú pôdu vylepšite pieskom alebo kompostom, aby ste zabránili premokreniu koreňov.

Často kladené otázky

Môže Sivá pleseň (Botrytická hniloba) zabiť moju rastlinu Krásnoočko praslenaté?
Áno, bez liečby môže byť Sivá pleseň (Botrytická hniloba) pre Krásnoočko praslenaté smrteľná. Kľúčová je včasná detekcia a liečba.
Ako dlho trvá, kým sa Krásnoočko praslenaté zotaví z Sivá pleseň (Botrytická hniloba)?
Pri správnej liečbe trvá zotavenie približne 14 dní. Bez liečby môže trvať výrazne dlhšie.
Je Sivá pleseň (Botrytická hniloba) nákazlivá pre ostatné rastliny v blízkosti Krásnoočko praslenaté?
Áno, Sivá pleseň (Botrytická hniloba) sa môže šíriť na okolité rastliny. Okamžite izolujte postihnutú Krásnoočko praslenaté.
Zobraziť viac: Krásnoočko praslenaté → Zobraziť viac: Sivá pleseň (Botrytická hniloba) →

Zdroje a referencie