Bloom Download App
púpava rožkatá
+
Húsenice

púpava rožkatá s Húsenice? Zriedkavé, ale liečiteľné

Taraxacum ceratophorum

Náchylnosť: Nízka Závažnosť: Vysoká Náročnosť: Ľahká

Húsenice na púpava rožkatá: Čo treba vedieť?

Húsenice na púpava rožkatá (Taraxacum ceratophorum) je škodca stav so vysoká závažnosťou. púpava rožkatá má nízka náchylnosť k tejto chorobe. Húsenice sú larválne štádium motýľov a molí, ktoré sa nenásytne živia listami, stonkami, kvetmi a plodmi rastlín. Medzi bežné druhy patria piadivky kapustové, lišajníky rajčiakové, armádne húsenice a...

púpava rožkatá je rastlina so ľahká starostlivosťou. Zotavenie z Húsenice trvá približne 21 dní pri správnej liečbe.

Na rozdiel od väčšiny rastlín má púpava rožkatá prirodzenú odolnosť voči Húsenice. Najlepšie sa lieči preventívnymi opatreniami namiesto reaktívnej liečby. Na rozdiel od plesňových chorôb Húsenice na púpava rožkatá rýchlo reaguje na integrovanú ochranu rastlín.

🔍 Ako vyzerá Húsenice na púpava rožkatá?

  • Nepravidelné otvory a roztrhané okraje na listoch
  • Veľké časti lístia úplne zožrané
  • Tmavé cylindrické výkaly (frass) na listoch a pôde
  • Viditeľné húsenice rôznych veľkostí na povrchoch rastlín
  • Skeletizované listy so zachovanými iba žilkami
  • Vŕtané otvory v plodoch, zelenine a kvetoch
  • Defoliácia začínajúca od okrajov listov
  • Spomalený rast rastlín v dôsledku ťažkého poškodenia žraním
  • Prítomnosť bielych kukiel alebo zámotkových kokonov na rastlinách

Čo spôsobuje Húsenice na púpava rožkatá?

  • Dospelé mole a motýle kladúce vajíčka na hostiteľské rastliny
  • Vajíčka sa liahnu na hladné larvy hľadajúce potravu
  • Teplé počasie urýchľuje reprodukčné cykly
  • Nedostatočná hygiena záhrady poskytujúca úkryt prezimujúcim kuklám
  • Nedostatok prirodzených predátorov v záhradnom ekosystéme
  • Husté výsadby sťažujúce odhalenie škodcov
  • Zavlečenie z infikovaných presadeníc
  • Blízke buriny slúžiace ako alternatívne hostiteľské rastliny

💊 Ako liečiť Húsenice na púpava rožkatá?

TLDR: Liečte Húsenice na púpava rožkatá rýchlou liečbou (~11 dní) alebo organickou (~21 dní). púpava rožkatá má nízka náchylnosť na túto chorobu.

Rýchle riešenia

1

Krok 1

Okamžite ručne zberte všetky viditeľné húsenice a zničte ich v mydlovej vode

2

Krok 2

Pripravte núdzový postrek: 2 polievkové lyžice prostriedku na riad + 1 liter vody

3

Krok 3

Pridajte 1 čajovú lyžičku kajenského korenia alebo pálivej omáčky do mydlového roztoku pre dodatočné odpudzovanie

4

Krok 4

Postrekajte roztok priamo na húsenice a všetky povrchy listov

5

Krok 5

Použite silný prúd vody z hadice na fyzické odplavenie húseníc

6

Krok 6

Odstráňte silne poškodené listy a časti rastlín, aby ste eliminovali úkryty

7

Krok 7

Opakujte ošetrenie mydlovým postrekum každé 2–3 dni počas jedného týždňa

8

Krok 8

Monitorujte rastliny dvakrát denne a okamžite odstraňujte akékoľvek nové húsenice

🌿

Organická liečba

1

Krok 1

Kontrolujte rastliny skoro ráno alebo za súmraku, keď sú húsenice najaktívnejšie a najviditeľnejšie

2

Krok 2

Zbierajte húsenice ručne s rukavicami a vkladajte ich do nádoby s mydlovou vodou

3

Krok 3

Kontrolujte spodné strany listov a stonky na vajíčka (malé zhluky bielych alebo žltých guľôčok) a rozdrvte ich

4

Krok 4

Zmiešajte Bacillus thuringiensis (Bt): 1–2 polievkové lyžice na 4 litre vody v rozprašovači

5

Krok 5

Dôkladne postrekajte roztok Bt na všetko lístie, najmä na spodné strany listov, kde sa húsenice skrývajú

6

Krok 6

Aplikujte Bt neskorým popoludním alebo večer, keď sa húsenice aktívne živia, pre najlepšie výsledky

7

Krok 7

Opakujte aplikáciu Bt každých 5–7 dní alebo bezprostredne po daždi

8

Krok 8

Zaveďte prospešný hmyz: vypustite lienky (1 500 kusov na 93 m²), zlatoočky alebo parazitické osy

9

Krok 9

Podporujte prirodzených predátorov výsadbou kvetov bohatých na nektár (rebríček, kôpor, fenikel) v blízkosti

10

Krok 10

Nainštalujte vtáčie krmítka a zdroje vody na pritiahnutie hmyzožravých vtákov

11

Krok 11

Aplikujte kremelinu okolo základní rastlín ako fyzickú bariéru

12

Krok 12

Pokračujte v monitorovaní a ručnom zbieraní počas 3–4 týždňov, kým sa neobjavia žiadne nové húsenice

🛡️ Ako predchádzať Húsenice na púpava rožkatá?

TLDR: Predchádzajte Húsenice na púpava rožkatá pomocou 9 základných preventívnych opatrení.

  • Pravidelne kontrolujte rastliny, najmä spodné strany listov, na prítomnosť vajíčok a mladých lariev
  • Odstraňujte vajíčka a malé húsenice ručne skôr, než sa populácie premnožia
  • Používajte plávajúce zakrývacie tkaniny na zabránenie dospelým moliam v kladení vajíčok
  • Udržiavajte rozmanité výsadby na pritiahnutie prospešných predátorov
  • Pestujte aromatické bylinky (rozmarín, šalvia, tymian) ako sprievodné rastliny na odpudzovanie molí
  • Udržiavajte záhradu bez rastlinného odpadu a burín, ktoré poskytujú úkryt kuklám
  • Ročne striedajte umiestnenie plodín, aby ste prerušili cykly škodcov
  • Podporujte vtáky poskytovaním zdrojov vody a hniezdnych miest
  • Na jeseň prevráťte pôdu, aby ste prezimujúce kukly vystavili predátorom a chladu

🌱 Ako sa starať o púpava rožkatá, aby sa predišlo Húsenice?

💧 Ako polievať

Medzi zálievkami nechajte pôdu úplne vyschnúť. Rastlina je vďaka svojmu robustnému kolovitému koreňu odolná voči suchu. V teplom počasí zalievajte každých 10 až 14 dní; v zime frekvenciu výrazne obmedzte.

☀️ Osvetlenie

Vyžaduje priame plné slnko aspoň 6 až 8 hodín denne. Vo svojom prirodzenom prostredí rastie nad hranicou lesa s úplnou expozíciou slnku. Nie je vhodná na pestovanie v interiéri.

🪴 Ideálna pôda

Preferuje dobre priepustné pôdy, od piesočnatých až po hlinité, s mierne kyslým až zásaditým pH (5,5 až 8,0). Znáša štrk, piesok aj íl. Vyhnite sa premočeným pôdam, ktoré môžu spôsobiť hnilobu koreňov.

Často kladené otázky

Môže Húsenice zabiť moju rastlinu púpava rožkatá?
Áno, bez liečby môže byť Húsenice pre púpava rožkatá smrteľná. Kľúčová je včasná detekcia a liečba.
Ako dlho trvá, kým sa púpava rožkatá zotaví z Húsenice?
Pri správnej liečbe trvá zotavenie približne 21 dní. Bez liečby môže trvať výrazne dlhšie.
Je Húsenice nákazlivá pre ostatné rastliny v blízkosti púpava rožkatá?
Áno, Húsenice sa môže šíriť na okolité rastliny. Okamžite izolujte postihnutú púpava rožkatá.
Zobraziť viac: púpava rožkatá → Zobraziť viac: Húsenice →

Zdroje a referencie