Bloom
Filodendron 'Prince of Orange'
+
Hríbové komáre (Fungus Gnats)

Filodendron 'Prince of Orange' s Hríbové komáre (Fungus Gnats)? Zriedkavé, ale liečiteľné

Philodendron 'Prince of Orange'

Náchylnosť: Nízka Závažnosť: Stredná Náročnosť: Ľahká

Hríbové komáre (Fungus Gnats) na Filodendron 'Prince of Orange': Čo treba vedieť?

Hríbové komáre (Fungus Gnats) na Filodendron 'Prince of Orange' (Philodendron 'Prince of Orange') je škodca stav so stredná závažnosťou. Filodendron 'Prince of Orange' má nízka náchylnosť k tejto chorobe. Hríbové komáre sú malý, sivočierny hmyz podobný komárom (dlhý 3–4 mm), ktorý sa bežne vyskytuje na izbových rastlinách. Dospelé jedince sú prevažne obťažným škodcom, no ich larvy sa živia koreňmi rast...

Filodendron 'Prince of Orange' je rastlina so ľahká starostlivosťou. Zotavenie z Hríbové komáre (Fungus Gnats) trvá približne 14 dní pri správnej liečbe. Ako izbová rastlina zabezpečte dobré vetranie na pomoc pri zotavení.

Na rozdiel od väčšiny rastlín má Filodendron 'Prince of Orange' prirodzenú odolnosť voči Hríbové komáre (Fungus Gnats). Najlepšie sa lieči preventívnymi opatreniami namiesto reaktívnej liečby. Na rozdiel od plesňových chorôb Hríbové komáre (Fungus Gnats) na Filodendron 'Prince of Orange' rýchlo reaguje na integrovanú ochranu rastlín. Bez opatrení môžu byť chemické liečby pre Hríbové komáre (Fungus Gnats) škodlivé pre domáce zvieratá. Používajte organické metódy pre Filodendron 'Prince of Orange' v domácnostiach so zvieratami.

🔍 Ako vyzerá Hríbové komáre (Fungus Gnats) na Filodendron 'Prince of Orange'?

  • Malý tmavý lietajúci hmyz podobný komárom poletujúci okolo rastlín
  • Priesvitné biele larvy (5 mm) s čiernymi hlavičkami viditeľné v pôde
  • Slizové stopy na povrchu pôdy pri silnom napadnutí
  • Žltnutie listov bez zjavnej príčiny
  • Zakrpatený alebo spomalený rast
  • Vädnutie napriek dostatočnému zalievaniu
  • Poškodenie koreňov viditeľné pri vyňatí rastliny z kvetináča
  • Semenáčiky alebo rezky, ktoré sa nevyvíjajú

Čo spôsobuje Hríbové komáre (Fungus Gnats) na Filodendron 'Prince of Orange'?

  • Prelievanie rastlín vytvárajúce trvalo vlhké podmienky v pôde
  • Substráty bohaté na organickú hmotu, ktoré zadržiavajú nadmernú vlhkosť
  • Zlý odtok vody v kvetináčoch
  • Prítomnosť rozkladajúcej sa organickej hmoty v pôde
  • Prinesenie napadnutých rastlín do interiéru
  • Použitie kontaminovaného záhradného substrátu
  • Vysoká vzdušná vlhkosť v kombinácii s mokrou pôdou
  • Nedostatočná cirkulácia vzduchu okolo rastlín

💊 Ako liečiť Hríbové komáre (Fungus Gnats) na Filodendron 'Prince of Orange'?

TLDR: Liečte Hríbové komáre (Fungus Gnats) na Filodendron 'Prince of Orange' rýchlou liečbou (~7 dní) alebo organickou (~14 dní). Filodendron 'Prince of Orange' má nízka náchylnosť na túto chorobu.

Rýchle riešenia

1

Krok 1

Odstráňte vrchných 2–5 cm napadnutej pôdy a nahraďte ich čerstvým sterilným substrátom

2

Krok 2

Aplikujte roztok peroxidu vodíka (1 diel 3% peroxidu na 4 diely vody) ako pôdny postrek

3

Krok 3

Okamžite rozmiestnite viacero žltých lepových pascí okolo postihnutých rastlín

4

Krok 4

Prestaňte zalievať na 3–5 dní, aby ste zahubili larvy a vajíčka

5

Krok 5

Aplikujte roztok BTi z komárích brikiet na okamžitú reguláciu lariev

🌿

Organická liečba

1

Krok 1

Nechajte pôdu medzi zaliatiami úplne vyschnúť, aby ste narušili životný cyklus lariev

2

Krok 2

Naneste potravinársky certifikovaný diatomit (vrstva hrubá cca 6 mm) na povrch pôdy

3

Krok 3

Zalejte rastliny roztokom BTi (Bacillus thuringiensis israelensis) pripraveným z komárích brikiet

4

Krok 4

Posypte škoriciový prášok na vrchnú vrstvu pôdy ako prírodný fungicíd

5

Krok 5

Umiestnite žlté lepové pasce v blízkosti rastlín na zachytávanie dospelých komárov

6

Krok 6

Zavneste prospešné háďatká (Steinernema feltiae) do pôdy na reguláciu lariev

🛡️ Ako predchádzať Hríbové komáre (Fungus Gnats) na Filodendron 'Prince of Orange'?

TLDR: Predchádzajte Hríbové komáre (Fungus Gnats) na Filodendron 'Prince of Orange' pomocou 9 základných preventívnych opatrení.

  • Nechajte pôdu vyschnúť do hĺbky 2–5 cm medzi jednotlivými zaliatiami
  • Používajte dobre priepustné záhradné substráty
  • Zabezpečte, aby mali kvetináče dostatok odtokových otvorov
  • Dôkladne skontrolujte nové rastliny pred ich prinesením domov
  • Odstraňujte odumreté listy a rastlinné zvyšky z povrchu pôdy
  • Vyhýbajte sa prelievaniu, najmä v zimných mesiacoch
  • Pokryte povrch pôdy pieskom alebo štrkom, aby ste odradili samičky od kladenia vajíčok
  • Nové rastliny karantenizujte na 2–3 týždne pred umiestnením k ostatným
  • Zlepšite cirkuláciu vzduchu okolo rastlín

🌱 Ako sa starať o Filodendron 'Prince of Orange', aby sa predišlo Hríbové komáre (Fungus Gnats)?

💧 Ako polievať

Dôkladne zalejte, keď je vrchných 2-5 cm substrátu na dotyk suchých, a nechajte prebytočnú vodu úplne odtiecť cez drenážne otvory – premočená pôda je u tohto druhu hlavnou príčinou hniloby koreňov.

☀️ Osvetlenie

Rastlinu umiestnite tam, kde bude mať počas veľkej časti dňa silné nepriame svetlo, napríklad niekoľko metrov od východného alebo západného okna. Priame poludňajšie slnko spaľuje listy, zatiaľ čo nedostatok svetla spôsobuje stratu oranžového sfarbenia nových listov.

🪴 Ideálna pôda

Používajte ľahký a dobre priepustný substrát pre áronovité rastliny na báze rašeliny, obohatený o perlit alebo píniovú kôru, aby citlivé vzdušné korene nestáli vo vode.

Často kladené otázky

Môže Hríbové komáre (Fungus Gnats) zabiť moju rastlinu Filodendron 'Prince of Orange'?
Možno, ak sa nelieči, Hríbové komáre (Fungus Gnats) môže spôsobiť Filodendron 'Prince of Orange' značné poškodenie. Kľúčová je včasná detekcia a liečba.
Ako dlho trvá, kým sa Filodendron 'Prince of Orange' zotaví z Hríbové komáre (Fungus Gnats)?
Pri správnej liečbe trvá zotavenie približne 14 dní. Bez liečby môže trvať výrazne dlhšie.
Je Hríbové komáre (Fungus Gnats) nákazlivá pre ostatné rastliny v blízkosti Filodendron 'Prince of Orange'?
Áno, Hríbové komáre (Fungus Gnats) sa môže šíriť na okolité rastliny. Okamžite izolujte postihnutú Filodendron 'Prince of Orange'.
Zobraziť viac: Filodendron 'Prince of Orange' → Zobraziť viac: Hríbové komáre (Fungus Gnats) →

Zdroje a referencie